V rámci projektu Erasmus+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533 sa dňa 22. mája 2024 sa v čase od 9:00 – 14:00 sa na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave uskutočnil medzinárodný workshop na tému: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch.
Na workshope sa aktívne podieľali kolegovia z Mount Kenya University (MKU) Keňa, konkrétne: Dr. Serah Kimaru, Dr. Judy Mwangi, Prof. Peter Wanderi Mwangi, Dr. Bonface Joel Malala a Mr. John Ngotho Kinyua a aj kolegovia z Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam (DUCE) a to konkrétne: Dr. Stephano Lazaro Ayo a Geofrey Emmanuel Ntobi. Na workshope aktívne participoval aj člen Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Mgr. Pavel Miškařík, PhD., ktorý bol hlavným organizátorom celého podujatia.
Na workshope sa zúčastnili študenti Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií, spoločne s hosťujúcou študentkou Karlovej univerzity v Prahe. Študenti sa na akcii dozvedeli o etických problémoch, ktoré hlavný prezentujúci na podujatí počas svojich výskumov a práce zažili a riešili. Prostredníctvom diskusie a praktických príkladov bolo študentom odporúčané, akým spôsobom majú pristupovať k etickým otázkam pri svojom vlastnom výskume.
Všetci účastníci workshopu hodnotili priebeh a celkový dopad podujatia veľmi pozitívne. Študenti získali okrem možnosti riešenia špecifických výskumných otázok možnosť precvičiť si svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, získať informácie akým spôsobom riešia špecifické výskumné otázky vedci z odlišného kultúrneho prostredia, rovnako ako aj nadviazať vzťahy s vedecko-výskumnými pracovníkmi z mimoeurópskych inštitúcií, s ktorými naša univerzita intenzívne spolupracuje.
Veríme, že toto podujatie bola obohacujúce nielen pre študentov, ale aj pre vedecko-výskumných pracovníkov, ktorý sa na workshope aktívne podieľali. Naším cieľom je nadviazať na toto podujatie aj v budúcnosti a tým zároveň rozvíjať spoluprácu medzi zúčastnenými inštitúciami.
Dňa 29. mája 2024 sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Oddelenia pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy, prodekanky doc. PaedDr. Moniky Hornáček Banášovej, PhD. a koordinátora pre mimoeurópsky Erasmus+ Mgr. Lukáša Kurajdu, PhD. so zástupcami Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam, Tanzánia, konkrétne Dr. Stephano Lazaro Ayo, Ms. Neema Eugene Shiyo a Mr. Geofrey Emmanuel Ntobi, ktorí navštívili Filozofickú fakultu UCM v Trnave v rámci projektu Erasmu+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533.
Výsledkom pracovného stretnutia je plánovaná spolupráca na vedeckých podujatiach, ktoré budú nadväzovať na realizovaný medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch, ktorý sa uskutočnil 22. mája 2024. Viac o workshope nájdete v aktualite FF UCM na: https://ff.ucm.sk/sk/aktuality/detail/1589/
Filozofická fakulta a Dar es Salaam University College of Education naďalej posilňujú vzájomnú spoluprácu.
Dňa 30. mája 2024 dekanka Filozofickej fakulty UCM v Trnave doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., pri príležitosti životného jubilea udelila cenu dekanky prof. Petrovi Ďurčovi, CSc. za celoživotný významný prínos vo vedeckej, publikačnej, pedagogickej a kultúrno-spoločenskej oblasti.
Metodický seminár ako 4. intelektuálny výstup projektu Erasmus+ № 2021-1-SK01-KA220-HED-000022917 s názvom The innovation of the concept and curriculum of doctoral study programs and increasing their effectivenesss sa konal 22. a 23. mája 2024 online. Jeho cieľom bola prezentácia intelektuálnych výstupov č. 2 a 3 – Elaboration of digital methodological-didactic recommendations and study materials for doctoral students in the field of hard skills and Elaboration of digital methodological-didactic recommendations and study materials for doctoral students in the field of soft skills.
Zúčastnili sa na ňom doktorandi troch partnerských univerzít – Katedry rusistiky FF Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (Slovensko), Inštitútu slavistiky FF Masarykovej univerzity v Brne (Česko) a Katedry gréckej a slovanskej filológie FF Granadskej univerzity (Španielsko), pre ktorých bol seminár primárne určený. No okrem nich sa účastníkmi podujatia stali aj poslucháči magisterského stupňa štúdia partnerských univerzít, ale aj doktorandi, postdoktorandi a mladí vedeckí pracovníci z iných rusistických, slavistických a filologických Slovenska, Česka, Španielska, Talianska, Lotyšska a Ruska. Tí mali možnosť zoznámiť sa s autormi jednotlivých modulov, diskutovať s nimi na témy spojené s prezentáciami, ktoré v rámci seminára odzneli, oboznámiť sa s celkovým prínosom aktuálne riešeného projektu a zistiť, kde nájdu všetky voľne dostupné výstupy projektu v anglickej i ruskej jazykovej mutácii.
V závere členovia riešiteľského tímu zhodnotili úspešný priebeh a hlavný význam seminára a zhodli sa na tom, že ho možno považovať za pilotný a v budúcnosti sa môže kedykoľvek realizovať znovu, aj po ukončení projektu.
Tretí májový týždeň sa na Katedre rusistiky niesol v znamení zahraničných pedagogických mobilít. Členovia katedry – doc. Andrea Grominová, prof. Josef Dohnal, doc. Olga Iermachkova a Dr. Marianna Figedyová, v dňoch 13. – 17. mája 2024 realizovali služobnú cestu do Pobaltia.
Na partnerskej Daugavpilskej univerzite odznela široká paleta ich prednášok z jazykovedy, literatúry i kulturológie. Zo všetkých odprednášaných tém vyberáme z jazykovej roviny: Лексические группы ненормативных (нестандартных) языковых явлений в современных электронных комментариях в социальной сети YouTube, z literatúry: «Первая любовь» В. Брюсова: конфликт представления и реальности, «вечного» и временного; «Новый консерватизм» Ольги Седаковой, z kulturológie: Русские пьесы на сцене Словацкого национального театра – из текущего репертуара.
Nesmierne podnetnými boli diskusie s členmi lotyšskej katedry o možných prienikoch v medzinárodnom vedeckom výskume, ktoré hodláme v krátkom čase pretaviť do ďalších vedeckých štúdií a grantových projektov. Pre členov Katedry rusistiky FF UCM v Trnave bol prínosný aj priamy kontakt so zahraničnými študentmi z rôznych krajín, ktorí javili hlboký záujem o prednášanú problematiku. Obzvlášť potešujúci je fakt, že úspešná študentka našej katedry Bc. Henrieta Kolníková nám v lotyšskom Daugavpilse robí dobré meno a aktívne sa zapája nielen do študijného procesu, ale pomáha i pri formovaní univerzitného života v rôznych voľnočasových schémach.
Veríme, že i našich domácich študentov poteší, že v krátkom čase očakávame hosťovské prednášky kolegov z Daugavpilskej univerzity, ktorej heslo znie: Príďte študovať ruštinu do srdca Európskej únie!
Dňa 20. mája 2024, rektorka UCM v Trnave prof. Mgr. Katarína Slobodová Nováková, PhD., po úspešnom habilitačnom konaní na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, odovzdala dekrét o udelení titulu docent v odbore habilitačného konania a inauguračného konania Cudzie jazyky a kultúry.
Novej doc. Mgr. Olge Iermachkovej, PhD. srdečne blahoželáme.
Vážené študentky a študenti,
pokiaľ máte záujem o ubytovanie v nasledujúcom akademickom roku 2024/2025 v ubytovacích zariadeniach UCM, nezabudnite si prostredníctvom AIS podať žiadosť najneskôr do 31.05.2024. Žiadosť o ubytovanie si môžu podať len študenti študujúci v dennej forme.
Žiadosti je možné podať len cez AIS, podanie žiadosti písomne alebo mailom nie je možné.
Po uvedenom termíne si už žiadosť nebudete môcť podať.
V prípade, že by ste s evidovaním žiadosti v AISe mali problémy, obráťte sa prosím na vedúcu študentského domova Mgr. Gajdovú.
Viac o ubytovaní na UCM: https://www.ucm.sk/sk/neverejne-stranky/ubytovanie/
ĽUDSKÉ HODNOTY A PROBLÉMY ROZVOJA CIVILIZÁCIE
Témy súťažných prác možno špecifikovať podľa nasledujúcich tematických okruhov:
- ekológia človeka;
- trvalo udržateľný rozvoj;
- ekonomika prírodných zdrojov;
- sociálna etika a ekonomický systém;
- etika a fungovanie politického systému;
- sociálny systém ako holistický systém s cieľavedomým správaním;
- sociálne systémy a diskontovanie budúcnosti;
- medzinárodné politické a ekonomické systémy; medzinárodné štúdie založené na oblasti a globálne riadenie;
- masová komunikácia a žurnalistika podporujúca hodnoty života na Zemi;
- vzdelávacie systémy s týmito cieľmi.
Pri súťažných prácach hodnotitelia ocenia najmä:
- analýzu vzťahu medzi prírodou, spoločnosťou a kultúrou;
- interdisciplinárny prístup a interdisciplinárne presahy;
- výstupy pre verejnú a sociálnu politiku.
Charakter práce
- Do súťaže sa budú môcť prihlásiť bakalárske, magisterské, rigorózne a doktorandské práce obhájené v aktuálnom a predchádzajúcom akademickom roku, ku ktorým bude priložený posudok a informácia o výsledku obhajoby.
- Do súťaže môžu byť zaradené aj práce, ktoré nevyžadujú formálnu obhajobu a nemusia byť doplnené posudkom.
- Diplomové práce môžu byť napísané v českom, slovenskom alebo anglickom jazyku. Vždy musia mať resumé v origináli a v anglickom jazyku.
Kategórie súťaže
- Bakalárske práce.
- Magisterské a rigorózne práce.
- Dizertačné práce.
Rozsah možných kandidátov
- Študenti, doktorandi a mladí absolventi českých a slovenských vysokých škôl (približný vekový limit do 35 rokov).
Podmienky výberového konania
- Cena sa udeľuje raz ročne. Uzávierka prihlášok do tohtoročnej súťaže je v piatok 26. júla 2024 o 12.00 hod.
- Predložte jeden zviazaný výtlačok (stačí mäkká, krúžková väzba) a elektronickú verziu. Elektronickú kópiu môžete poslať vo formáte .pdf tajomníkovi ceny na adresu kameni. (zav). fsvcuni.cz alebo ju skopírovať na USB a pripojiť (priložiť) k tlačenej kópii. Súčasťou tlačenej aj elektronickej verzie bakalárskej, diplomovej a rigoróznej práce musia byť kópie posudkov (oponenta, vedúceho práce a výsledku štátnej záverečnej skúšky).
- Diplomovú prácu je možné doručiť aj osobne a odovzdať v kancelárii fakulty. V tomto prípade musí byť obálka s kópiou prihlášky do súťaže viditeľne označená hlavičkou: Cena Josefa VAVROUŠEKA.
- Do súťaže sa prijímajú len obhájené práce (ak si vyžadujú formálnu obhajobu).
- Účastníkov súťaže prosíme, aby prihlášku priložili k zviazanej aj elektronickej verzii súťažnej práce. Jeho vzor je k dispozícii na webovej stránke: https://fsv.cuni.cz/veda-vyzkum/vedecka-oceneni/cena-josefa-vavrouska
- Prihlásenie do súťaže sa považuje za súhlas so zverejnením práce na webovej stránke FSV UK. Účastníci, ktorí si neželajú, aby ich práca bola dostupná v archíve Ceny Josefa VAVROUSKA na webovej stránke FSV UK, musia o to výslovne požiadať.
- Autori ocenených prác budú zverejnení do 27. septembra 2024. Informácie o výsledku súťaže budú zverejnené na webovej stránke FSV UK (http://www.fsv.cuni.cz) v čo najkratšom čase po skončení zasadnutia a po rozhodnutí komisie Ceny Josefa VAVROUŠKA.
- Autori ocenených prác budú pozvaní na slávnostné zasadnutie Vedeckej rady FSV UK, ktoré sa uskutoční v stredu 13. novembra 2024, aby si prevzali diplomy.
Financovanie
- Výšku finančnej odmeny pre ocenené práce každoročne stanovuje dekan FSV. Pre rok 2024 je celková suma 100 000 Kč.
Hodnotitelia súťaže
Práce zaslané v stanovenom termíne posudzuje komisia Ceny Josefa VAVROUŠKA, zložená z rešpektovaných zástupcov univerzitných odborov. Pozri: https://fsv.cuni.cz/veda-vyzkum/vedecka-oceneni/cena-josefa-vavrouska
Tajomník Ceny Josefa VAVROUŠKA a kontaktná osoba PhDr. Jiří KAMENÍČEK, CSc.
e-mail: kameni. (zav). fsvcuni.cz
Adresa pre zasielanie prác:
Univerzita Karlova
Fakulta sociálnych vied
Smetanovo nábrežie 6
110 01 Praha 1