V piatok 11. 4. 2025 sa na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave uskutočnilo záverečné multiplikačné podujatie projektu Erasmus+ 2021-1-SK01-KA220-HED-000032157 Inovácia a optimalizácia vzdelávacích nástrojov a prostriedkov výučby slovenčiny mimo územia Slovenska, ktorého koordinátorom je Katedra slovenského jazyka a literatúry FF UCM v Trnave, zahraničnými partnermi projektu sú Oddelenie slovakistiky FF Univerzity v Novom Sade (Srbsko) a Inštitút slavistiky FF Univerzity v Ľubľane (Slovinsko). Poslaním záverečnej konferencie bola implementácia a prenos kľúčových poznatkov a výsledkov projektu na odbornú verejnosť. Podujatie otvorila dekanka FF UCM v Trnave, doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., spolu s koordinátorkou projektu doc. Mgr. Katarínou Žeňuchovou, PhD., za účasti prodekanky pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy FF UCM v Trnave, doc. PaedDr. Moniky Hornáček Banášovej, PhD. Popri riešiteľoch projektu zo všetkých partnerských inštitúcií, ktorí predstavili výsledky projektu, sa podujatia zúčastnili zástupcovia centra pre vyučovanie slovenčiny ako cudzieho jazyka Studia Academica Slovaca (FF UK Bratislava), Slovenského národného korpusu (Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV), lektorky slovenčiny, ktoré pôsobia na zahraničných univerzitách (Regensburg, Viedeň, Varšava, Užhorod), slovakisti z domácich i zahraničných univerzít (Belehrad, Veliko Tarnovo, Banská Bystrica).
Dňa 10. apríla 2025 sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave uskutočnilo slávnostné odovzdávanie diplomov a ocenení študentom, ktorí sa úspešne umiestnili na víťazných miestach v Študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ).
Z Katedry psychológie bolo umiestnenie nasledovné:
1. miesto: Roman Ragala (Traumatizácia, vzťahová väzba a temná triáda u dospelých v produktívnom veku),
2. miesto: Kristína Marcineková (Vplyv hrania videohier na empatiu a morálne základy),
3. miesto: Helena Stodolová (Problémové správanie v kontexte trauma-informovaného prístupu).
Čestné uznania za účasť ŠVOČ z Katedry psychológie:
1. Alexandra Majorová (Sexuálne rizikové správanie v kontexte vzťahovej väzby a prežívanej intimity u vysokoškolských študentov),
2. Natália Chocholáčková (Kvalita života u ľudí s idiopatickým črevným ochorením).
Z Katedry etnológie a mimoeurópsykch štúdii bolo umiestnenie nasledovné:
1. miesto: Stanislav Čúzy (Kronika farnosti Záhor4ská Ves a Anton Srholec: Potreba, možnosti a dôvody digitalizácie kroník na príklade elity Antona Srholca v obci Záhorská Ves),
2. miesto: Vladimíra Biela (Súčasná strava a stravovacie návyky nemeckej komunity v obci Horná Štubňa).
Filozofická fakulta UCM v Trnave s hrdosťou oznamuje, že prof. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD., zodpovedný riešiteľ výskumného projektu na našej fakulte, bol v roku 2024 ocenený medzinárodnou Cenou Ondreja Štefanka. Ocenenie udeľuje Svetové združenie Slovákov žijúcich v zahraničí v spolupráci s Kultúrnou a vedeckou spoločnosťou Ivana Kraska v Nadlaku, a to za významný prínos k rozvoju a propagácii slovenskej literatúry v zahraničí.
Slávnostné udeľovanie sa uskutočnilo 20. marca 2025 v sídle Demokratického zväzu Slovákov v Rumunsku za účasti zástupcov krajanských spolkov, akademických a výskumných inštitúcií, národných i samosprávnych orgánov.
Cena Ondreja Štefanka patrí medzi najvýznamnejšie uznania v oblasti krajanského života. Je určená osobnostiam, ktoré sa dlhodobo a systematicky venujú vedeckému, umeleckému alebo organizačnému spracúvaniu tém spojených so slovenskou diaspórou. Jej názov nesie meno Ondreja Štefanka, významného kultúrneho činovníka, spisovateľa a organizátora krajanského života, ktorého odkaz dodnes rezonuje v slovenských komunitách po celom svete.
Laudácio na tohtoročného laureáta predniesol renomovaný estetik a teatrológ doc. PhDr. Michal Babiak, PhD.
V dňoch 9. – 16. marca 2025 sa v rámci medzinárodnej dohody medzi Filozofickou fakultou UCM v Trnave a Universidade da Madeira uskutočnila významná akademická mobilita. Na pracovnú cestu boli vyslané docentka Adela Böhmerová a doktorka Božena Petrášová, ktoré svojou odbornou činnosťou výrazne prispeli k prehlbovaniu vedeckej a pedagogickej spolupráce medzi oboma inštitúciami.
Mobilitu na prijímajúcej univerzite koordinovala profesorka Alcina Sousa z Departamento de Línguas, Literaturas e Culturas, ktorá zabezpečila plynulý priebeh a vytvorila podmienky na efektívnu akademickú výmenu.
Počas programu mobility predniesli slovenské akademičky odborné prezentácie, ktoré sa stretli s mimoriadnym záujmom študentov, doktorandov aj vyučujúcich:
🔹 PhDr. Božena Petrášová, PhD.:
- Teaching General and Specialized Vocabulary
- Diversity of Pronunciation Activities
🔹 doc. PhDr. Adela Böhmerová, CSc. MA.:
- Neologisms and Current Linguistic and Socio-Cultural Dynamism
- Teaching and Learning Awareness and Relevance of Diachronic Phenomena and Features for Modern English
Každá z prezentácií podnietila živú odbornú diskusiu, v ktorej sa prehlbovala výmena poznatkov a skúseností medzi účastníkmi.
Program mobility zahŕňal aj observáciu výučbových hodín a seminára profesorky Sousy, kde študenti podrobne prezentovali výsledky svojej terminografickej práce pri elektronickom spracovávaní odborných hesiel.
Dôležitou súčasťou pobytu bolo stretnutie s dekanom fakulty, konzultácie s kolegami z katedry a diskusie s doktorandmi o vyučovaní anglistiky, odbornom preklade a perspektívach ďalšej spolupráce. Osobitná pozornosť sa venovala možnostiam publikačných projektov, akademických výmen pedagógov a mobilitám študentov.
Táto Erasmus+ mobilita predstavovala cenný príspevok k rozvoju vedeckých a pedagogických vzťahov, posilnila odbornú spoluprácu a otvorila nové možnosti pre budúce spoločné iniciatívy.
Dňa 18. marca 2025 sa uskutočnil odborný seminár "Všímavosť a súcit so sebou", s PhDr. Jánom Bendom, PhD., autorom viacerých kníh o všímavosti, psychológom, psychoterapeutom s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s využívaním všímavosti v psychoterapii, manažmente a leadershipe.
Seminár organizačne zabezpečila PaedDr. Nadežda Čabiňáková, riaditeľka slovenskej pobočky pražského vydavateľstva Portál, v spolupráci s pracovníkmi Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Cieľom podujatia bolo poskytnúť účastníkom nielen teoretické poznatky, ale aj praktické nástroje na rozvoj všímavosti a súcitu so sebou samými – ako kľúčových prvkov psychickej odolnosti a prevencie duševných porúch. Osobitná pozornosť sa venovala práci s emóciami, sebapoňatiu a sebaprijatiu, najmä v súvislosti s nedávnymi udalosťami, ktoré zasiahli školy a spoločnosť.
V dňoch 24. a 25. marca 2025 sa uskutočnila pracovná cesta do Prešova, ktorá bola zameraná na prezentáciu projektu Erasmus+ číslo 2024-1-HU01-KA220-VET-000253387 s názvom Artificial Intelligence at VET Teacher Assistant a odborné prednášky na Prešovskej univerzite. Doktorka Pondelíková predniesla prednášku s názvom Artificial Intelligence in Teaching: A New Era of Literacy, a docentka Welnitzová prispela s témou AI-Powered Translation Tools for Teachers.
Ďalším cieľom pracovnej cesty bolo predstaviť projekt a získať participantov do prieskumu, ako aj pre hĺbkové rozhovory s učiteľmi na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej na Plzenskej 1 v Prešove. V rámci stretnutí sa podarilo nadviazať spoluprácu, ktorá prispeje k ďalšiemu rozvoju projektu. Celkové hodnotenie stretnutia je veľmi pozitívne, nakoľko bolo produktívne, inšpiratívne a prispelo k prehlbovaniu pracovných vzťahov s kolegami.
Katedra germanistiky FF UCM v Trnave v spolupráci s Katedrou slovenského jazyka a literatúry FF UCM v Trnave všetkých srdečne pozýva dňa 07.04.2025 o 10:30 na zaujímavú prednášku, ktorú bude viesť Mgr. Zuzana Panczová, PhD. zo SAV.
Prednáška je realizovaná v rámci projektu APVV-22-0221 Manipulatívne reprezentácie v časoch krízy: Jazykové stratégie konšpiračných teórií a alternatívnych právd v nemeckom a slovenskom jazykovom priestore: https://conspiracy.germanistik-ucm.eu/project/
Úspešné večerné workshopy Na slovíčko so psychológom pokračujú aj v letnom semestri akademického roka 2024/2025.
Nájdete ich pravidelne v aule Študentského domova Petra Pázmaňa na 1. poschodí vždy v utorok o 18.00 hod.
Tento súbor podujatí povedú odborníci na duševné zdravie, ktorí ponúknu cenné rady a riešenia na zvládanie stresu a osobného rozvoja.
Tentokrát na tému:
- Posilnite svoju odolnosť: Inšpirácie zo športových neurovied. Prednášajúci Mgr. Adam Truhlář (25. marca 2025), - zmena oproti pôvodnému termínu 8.4.2025!
- Hranice: Ako ochrániť vlastné JA. Prednášajúci - Mgr. Janka Bieščad Vindišová, PhD. (8. apríl 2025),
- Rovnováha v chaose: Zdroje na zvládanie výziev. Prednášajúci Mgr. Viktor Svetský, PhD. (29. apríl 2025).
Tešíme sa na vás!
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave vyhlasuje výberové konanie na zahraničné mobility realizované prostredníctvom programu Erasmus+ pre medzinárodnú kreditovú mobilitu (KA 171) projekt 2023-1-SK01-KA171-HED-000134820.
Termín realizácie mobility: LS 2024/2025, AR 2025/26
Oprávnenými účastníkmi mobilít sú:
pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci FF UCM a FSV UCM
Partnerské krajiny a školy, počty a druhy mobilít:
Kolumbia
Univerzita – Colegio Mayor de Nuestra Seňora del Rosario, Bogota
prioritne pre zamestnancov FF UCM
druh a počet mobilít:
STA alebo STT 2
Mexiko
Univerzita – Institúto Politécnico Nacional
prioritne pre zamestnancov FSV UCM
druh a počet mobilít:
STA alebo STT 2
Požiadavky:
- relevantnosť odboru štúdia a/alebo výskumu
- znalosť anglického jazyka minimálne na úrovni B2.
- dobrý zdravotný stav, t. j. spôsobilosť absolvovať pobyt,
- účastníci programu musia mať v čase odchodu tieto doklady: cestovný pas, akademické vízum (ak sa vyžaduje),
- komerčné poistenie na pokrytie všetkých nákladov spojených s poistnými udalosťami.
Súčasti prihlášky: motivačný list v anglickom jazyku, vyplnený Program mobility a CV (zamestnanci)
Termín podania prihlášky: 30.04.2025
Žiadosti zasielajte na Oddelenie medzinárodných vzťahov, kontakt: simona.stefickova. (zav). ucmsk.
Bližšie informácie o termíne a mieste výberového konania budú zaslané konkrétnym uchádzačom.
Dokumenty na stiahnutie:
Mobilita zamestnancov
Program mobility - výučba [EN, docx, 64 KB]
Program mobilít - školenia [EN, docx, 62 KB]
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave vyhlasuje výberové konanie na zahraničné mobility realizované prostredníctvom programu Erasmus+ pre medzinárodnú kreditovú mobilitu (KA 171) projekty č. 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533 na Ukrajinu.
Termín realizácie mobility: LS 2024/25
Oprávnenými účastníkmi mobilít sú:
- pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci, ktorí sú zamestnaní na UCM plný úväzok (mobility STA/STT) FF UCM a FSV UCM
- študenti doktorandského stupňa štúdia (mobility SMS) FF UCM a FSV UCM
Partnerské školy, počty a druhy mobilít:
National University of Ostroh Academy
- pre študentov FF UCM
- SMS 1
National University of Water and Environamental Engineering in Rivne
Taras Shevchenko National University of Kyiv
- Pre študentov a zamestnancov FSV
- STA/STT
- SMS
Požiadavky:
- relevantnosť odboru štúdia a/alebo výskumu
- znalosť anglického jazyka minimálne na úrovni B2.
- dobrý zdravotný stav, t. j. spôsobilosť absolvovať pobyt,
- účastníci programu musia mať v čase odchodu tieto doklady: cestovný pas, akademické vízum (ak sa vyžaduje),
- komerčné poistenie na pokrytie všetkých nákladov spojených s poistnými udalosťami.
Súčasti prihlášky: motivačný list v anglickom jazyku, vyplnený Program mobility a CV (zamestnanci) alebo Learning Agreement (študenti),
Termín podania prihlášky: 09.04.2025
Žiadosti zasielajte na Oddelenie medzinárodných vzťahov, kontakt: simona.stefickova. (zav). ucmsk. Bližšie informácie o termíne a mieste výberového konania budú zaslané konkrétnym uchádzačom.