10. a 11. júna 2024 sa na pôde Granadskej univerzity konalo piate nadnárodné stretnutie členov riešiteľského tímu grantového projektu Erasmus+ s názvom The innovation of the concept and curriculum of doctoral study programs and increasing their effectiveness (2021-1-SK01-KA220-HED-000022917), ktorého sa za Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave zúčastnili doc. Andrea Grominová, prof. Oleh V. Tyshchenko, doc. Lukáš Gajarský, dr. Andrea Spišiaková, za Masarykovu univerzitu v Brne – prof. Josef Dohnal, a za Granadskú univerzitu – prof. Simón José Suárez Cuadros, prof. Benamí Barros García a dr. Irina Votyakova.
Počas prvého dňa sa hodnotila realizácia štvrtého intelektuálneho výstupu projektu, a to metodického seminára pre doktorandov, v rámci ktorého sa prezentovali prvé tri výstupy v anglickej a ruskej jazykovej mutácii, jeho prínos a spätná väzba od študentov. Diskutovalo sa tiež o ich spôsobe využitia v rámci študijných programov všetkých troch partnerských univerzít.
Cieľom druhého dňa stretnutia bolo rokovanie o príprave multiplikačného podujatia, ktorým bude konferencia pre doktorandov a pedagógov, ktorí realizujú výučbu v doktorandských študijných programoch. Konferencia sa bude konať v januári 2025 na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a bude platformou pre prezentáciu výsledkov vedeckého výskumu nielen partnerských univerzít, ale aj ďalších slovenských i zahraničných doktorandov a pedagógov rusistiky.
Na podujatí sa dňa 22. júna 2024 o 14:00 hod. uskutoční prednáška spojená s diskusiou, ktorá bude informovať o zápise prvku ručnej sklárskej výroby do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, ktoré sa realizuje pod hlavičkou Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV a o zápise prvku do nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO. Prednáša: PhDr. Danica Staššíková-Štukovská, PhD.
Príbeh skla so svojimi sprievodnými podujatiami sprístupňuje verejnosti a popularizuje schátranú miestnu pamätihodnosť z roku 1913 Stará škola v Kokave nad Rimavicou. Cieľom výstavy je posilniť povedomie o sklárskej histórii regiónu, návrat k priblíženiu výnimočného kultúrneho dedičstva a zatraktívnenie segmentu kreatívneho priemyslu, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou tohto regiónu dlhé desaťročia. Súčasťou výstavy je mobilná sklárska pec s ukážkou živého fúkania skla, sklárske workshopy pre deti a dospelých, komentované prehliadky, prednášky, diskusie, koncerty a filmové premietania. Príbeh skla IV. so SPRIEVODNÝM PROGRAMOM – pozri TU sa bude konať od piatka 21. júna do nedele 23. júna, výstava bude sprístupnená verejnosti v priestoroch Starej školy do 31. októbra 2024.
VIAC TU: Príbeh skla IV. – Vstupenky na výstavy, 21. 6. – 31. 10. ve městě Kokava nad Rimavicou – GoOut
Pracovníci Katedry pedagogiky FF UCM doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., Mgr. Veronika Michvocíková, PhD. a PhDr. David Ivanovič, PhD. sa v dňoch 10. - 14.06.2024 zúčastnili na pracovných stretnutiach a zrealizoivali prednášky a workshopy v rámci mobility Erasmus+ KA 131 na Ústve učitelství chémie a humanitních věd na Vysoké škole chenicko-technologické v Prahe. Pracovníci mali možnosť diskutovať aj o spoločných vedecko-výskumných projektoch, mobilitách pracovníkov a organizácii spoločných medzinárodných workshopov pre rozvoj profesijných kompetencií vysokoškoslkých učiteľov.
Okrem prehliadky priestorov a chemických laboratórií Ústavu učitelaství chémie a humanitních věd na VŠCHT navštívili pracovníci Katedry pedagogiky FF UCM špeciálne laboratórium „Light board laboratórium“ pre vytváranie edukačných programov v dištančnom vzdelávaní.
Dva výnimočné dni plné výnimočných ľudí, jazykovedcov, priateľov...
Tak si dovolíme zhodnotiť medzinárodnú konferenciu „Synsemantika in Mehrworteinheiten im Deutschen und anderen Sprachen“, ktorú usporiadala Katedra germanistiky FF UCM v Trnave v dňoch 6. a 7. júna 2024.
Významné osobnosti zo Slovenska, Česka, Nemecka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska a Srbska sa stretli pri príležitosti jubilanta prof. Petra Ďurču a v priateľskej atmosfére diskutovali o aktuálnych výskumných otázkach v oblasti frazeológie.
Laudatio pri tejto príležitosti predniesla doc. Ružena Kozmová a dr. Katrin Steyer z Leibnitz-Institut für deutsche Sprache v Mannheime. V rámci slovenskej sekcie nás poctil návštevou i prof. Ján Kačala. Pani rektorka, ktorá profesorovi osobne zablahoželala, si s jubilantom i zaspievala.
Obohacujúce dva dni plné nových výskumných podnetov a zistení spojili správnych ľudí na správnom mieste.
Dňa 21. júna 2024 sa zástupcovia Filozofickej fakulty UCM v Trnave zúčastnia festivalu Učiaca sa Trnava.
4. ročník festivalu učenia prinesie do centra mesta radosť zo vzdelávania. Program bude rozdelený do dvoch dní - vo štvrtok sa uskutočnia workshopy a diskusie pre dospelých a verejnosť, v piatok bude na Trojičnom námestí expo vzdelávacích organizácií so zaujímavým programom. Festival bude tiež spojený s podujatím Víkend so SAV, v rámci ktorého budú môcť deti aj dospelí spoznať vedu zblízka.
Viac o podujatí nájdete prostredníctvom nasledujúceho odkazu: https://www.uciacasatrnava.sk/podujatia/festival-uciaca-sa-trnava/
Služby pro vědu Vás srdečne vás pozývajú na 18. ročník Letnej školy štatistických metód, ktorá sa uskutočni v termíne 26. - 30. augusta 2024 (prezenčne a online).
Príďte sa poučiť a zároveň zabaviť. Získate vedomosti o plánovaní experimentov a využijete networking na podporu odborných konzultácií Vašej dizertačnej práce alebo výskumu. Nechajte sa inšpirovať ostatnými a odneste si nápady, návrhy a praktické skúsenosti.
„Letná škola štatistických metód mi ukázala, aká dôležitá je štatistika pre vedeckú prácu a že štatistika môže byť aj zábavná... vďaka lektorke.“ Lenka Kuboňová, VŠB - TU Ostrava
- Pozvánka
- Referencie z predchádzajúcich ročníkov
- Program
- Podmienky a prihláška
V rámci projektu Erasmus+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533 sa dňa 22. mája 2024 sa v čase od 9:00 – 14:00 sa na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave uskutočnil medzinárodný workshop na tému: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch.
Na workshope sa aktívne podieľali kolegovia z Mount Kenya University (MKU) Keňa, konkrétne: Dr. Serah Kimaru, Dr. Judy Mwangi, Prof. Peter Wanderi Mwangi, Dr. Bonface Joel Malala a Mr. John Ngotho Kinyua a aj kolegovia z Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam (DUCE) a to konkrétne: Dr. Stephano Lazaro Ayo a Geofrey Emmanuel Ntobi. Na workshope aktívne participoval aj člen Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Mgr. Pavel Miškařík, PhD., ktorý bol hlavným organizátorom celého podujatia.
Na workshope sa zúčastnili študenti Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií, spoločne s hosťujúcou študentkou Karlovej univerzity v Prahe. Študenti sa na akcii dozvedeli o etických problémoch, ktoré hlavný prezentujúci na podujatí počas svojich výskumov a práce zažili a riešili. Prostredníctvom diskusie a praktických príkladov bolo študentom odporúčané, akým spôsobom majú pristupovať k etickým otázkam pri svojom vlastnom výskume.
Všetci účastníci workshopu hodnotili priebeh a celkový dopad podujatia veľmi pozitívne. Študenti získali okrem možnosti riešenia špecifických výskumných otázok možnosť precvičiť si svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, získať informácie akým spôsobom riešia špecifické výskumné otázky vedci z odlišného kultúrneho prostredia, rovnako ako aj nadviazať vzťahy s vedecko-výskumnými pracovníkmi z mimoeurópskych inštitúcií, s ktorými naša univerzita intenzívne spolupracuje.
Veríme, že toto podujatie bola obohacujúce nielen pre študentov, ale aj pre vedecko-výskumných pracovníkov, ktorý sa na workshope aktívne podieľali. Naším cieľom je nadviazať na toto podujatie aj v budúcnosti a tým zároveň rozvíjať spoluprácu medzi zúčastnenými inštitúciami.
Dňa 29. mája 2024 sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Oddelenia pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy, prodekanky doc. PaedDr. Moniky Hornáček Banášovej, PhD. a koordinátora pre mimoeurópsky Erasmus+ Mgr. Lukáša Kurajdu, PhD. so zástupcami Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam, Tanzánia, konkrétne Dr. Stephano Lazaro Ayo, Ms. Neema Eugene Shiyo a Mr. Geofrey Emmanuel Ntobi, ktorí navštívili Filozofickú fakultu UCM v Trnave v rámci projektu Erasmu+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533.
Výsledkom pracovného stretnutia je plánovaná spolupráca na vedeckých podujatiach, ktoré budú nadväzovať na realizovaný medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch, ktorý sa uskutočnil 22. mája 2024. Viac o workshope nájdete v aktualite FF UCM na: https://ff.ucm.sk/sk/aktuality/detail/1589/
Filozofická fakulta a Dar es Salaam University College of Education naďalej posilňujú vzájomnú spoluprácu.
Dňa 30. mája 2024 dekanka Filozofickej fakulty UCM v Trnave doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., pri príležitosti životného jubilea udelila cenu dekanky prof. Petrovi Ďurčovi, CSc. za celoživotný významný prínos vo vedeckej, publikačnej, pedagogickej a kultúrno-spoločenskej oblasti.