Aktuality

Aktuálne fakultné informácie

Aj tento rok sa FF UCM zapojí do Týždňa vedy a techniky - TVT 2022 7. - 13. NOVEMBER

Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Už devätnásty ročník podujatia sa uskutoční v dňoch 7. – 13. novembra 2022. Univerzita sv. Cyrila a Metoda sa každoročne zapája a organizuje na všetkých svojich fakultách a inštitúte mnoho odborných i populárno vedeckých podujatí s cieľom osloviť mladých ľudí.

Katedry Filozofickej fakulty UCM si pre Vás pripravili nasledujúci program:

Katedra rusistiky FF UCM v Trnave koordinovala pilotný projekt KEGA

Zástupcovia rusko-slovenských sekcií bilingválnych a slovanských gymnázií na Slovensku oslovili Katedru rusistiky FF UCM v Trnave s prosbou o zostavenie učebníc geografie, dejepisu a občianskej náuky (ekonomiky, psychológie, sociológie, politológie, práva a filozofie) v ruskom jazyku, ktoré by reflektovali vzdelávacie štandardy MŠVVaŠ SR. Takéto učebnice v slovenskom strednom školstve úplne absentovali, čo v značnej miere sťažovalo prípravu učiteľov i študentov k edukačnému procesu. Katedra rusistiky FF UCM v Trnave sa preto rozhodla vyriešiť problém absentujúcich ucelených a metodicky prepracovaných učebníc pre spomínané predmety a vďaka tejto iniciatíve vznikla v rámci projektu KEGA č. 021UCM-4/2020 s názvom Tvorba učebníc pre rusko-slovenské sekcie bilingválnych a slovanských gymnázií prvá séria učebníc (geografie, dejepisu, ekonomiky, psychológie a sociológie), primárne určených pre rusko-slovenské sekcie bilingválnych a slovanských gymnázií na Slovensku vôbec. Učebnice v ruskom jazyku vznikli na základe jednotného metodického aparátu, ktorý sa dôsledne uplatňoval vo všetkých učebných materiáloch so zohľadnením najnovších metodologických postupov. Každá lekcia v učebniciach začína rusko-slovenským slovníkom s vyznačenými prízvukmi v ruských ekvivalentoch, pokračuje výkladom, následne otázkami a úlohami, ktoré pomôžu určiť stupeň zvládnutia učiva. Domáce a samostatné úlohy umožňujú študentom rozvíjať si o. i. aj svoje komunikačné a rétorické schopnosti v ruskom jazyku.

        Neoddeliteľnou súčasťou učebníc sú doplnkové rubriky, ako napr. Запомни!, Это интересно:), Историческая справка:), Визитка страны, Знаете ли вы, что… a i. Každá učebnica disponuje aj svojimi vlastnými rubrikami. Napr. učebnica ekonomiky aktívne využíva QR kódy, ktoré slúžia na rozšírenie vedomostí študentov o tej-ktorej téme. Možno tiež podotknúť, že učebnice sú príťažlivé aj po grafickej stránke, pretože disponujú  množstvom farebných obrázkov, máp, portrétov a pod. Autori sa teda snažili priblížiť moderným trendom a potrebám novej generácie.

        Všetky učebnice boli vydané v printovej i elektronickej podobe na CD. Na ich koncipovaní sa podieľali členovia Katedry rusistiky FF UCM v Trnave a Inštitútu rusistiky FF Prešovskej univerzity v Prešove (prof. PhDr. Ľubomír Guzi, PhD.), a tiež kolegyne z Gymnázia vo Vrábľoch (PaedDr. Eliška Matušková) a Gymnázia Ivana Horvátha v Bratislave (PhDr. Ekaterina Borisova, PhD.). Išlo teda o spoluprácu vysokoškolských pracovísk s bilingválnymi gymnáziami a prvý projekt KEGA s takýmto zameraním na Slovensku.

       Prvá oficiálna prezentácia prvej série učebníc sa realizovala 27. októbra 2022 v rámci online workshopu za účasti pedagógov i študentov bilingválnych a slovanských gymnázií, gymnázií s vyučovacím jazykom ruským, učiteľov ruského jazyka, ako aj študentov i členov našej katedry i Inštitútu rusistiky FF Prešovskej univerzity v Prešove. Učebnice sú postupne distribuované na jednotlivé slovenské gymnáziá, a tiež do slovenských knižníc, aby boli dostupné širokej verejnosti.  Veríme, že trojročné úsilie riešiteľského kolektívu padlo na úrodnú pôdu a prispieva ku zvýšeniu efektivity edukačného procesu nielen na bilingválnych a slovanských gymnáziách, ale aj v tých inštitúciách, kde sa vyučuje ruský jazyk.

Celoštátne ocenenie Slovenská kronika 2022

Národné osvetové centrum vyhlásilo tento rok 12. ročník celoštátnej súťaže Slovenská kronika 2022. Cieľom súťaže je motivovať záujem o dôslednejšie uchovávanie a záchranu kultúrno-spoločenského dedičstva vo forme kroník, monografií obcí a miest a podnietiť ich využívanie ako prostriedku na hlbšie spoznávanie slovenskej miestnej a regionálnej histórie a kultúry, spoločenských a kultúrnych tradícií našich obcí, miest a regiónov.

Do súťaže bola prihlásená aj publikácia Trnavský Execír – Kopánka. Historická monografia špecifickej mestskej štvrte na ktorej sa autorsky podieľali pracovníci Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií FF UCM doc. PhDr. Martina Bocánová, PhD.doc. PhDr. Martin Priečko, PhD.

Kniha získala ocenenie v kategórii Monografie.

https://www.nocka.sk/slovenska-kronika-2022-vitazne-prace/ 

Hlavným vyhlasovateľom 12. ročníka súťaže Slovenská kronika je Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach. Spoluorganizátormi súťaže sú Slovenská národná knižnica, Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenské národné múzeum a Matica slovenská. Partnermi súťaže sú odbor archívov a registratúr Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Regionálne centrum vzdelávania Prešov a Múzeum školstva a pedagogiky.

Pozvánka na vedeckú konferenciu EDUCOM 2022

Katedra pedagogiky Filozofickej fakulty UCM, Kristiania University College Oslo, Padagogická fakulta UMB a Katedra pedagogiky a špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty KU Vás pozývajú na konferenciu EDUCOM 2022, ktorá sa bude niesť v téme: "Aktuálne trendy inkluzívneho vzdelávania a psychosociálnej podpory v edukácii"

XIV. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie EDUCOM 2022 sa uskutoční 8. 12. 2022 v priestoroch Filozofickej fakulty UCM v Trnave na Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava.

Pozvánka EDUCOM 2022

Invitation to the conference: EDUCOM 2022

Prednáška doktoranda FF UCM na litovskej univerzite

Dňa 9. 11. 2022 o 16:30 (stredueuropského času) sa na Univerzite Vytautasa Veľkého, Kaunas, Litva, bude konať prednáška nášho doktoranda Mgr. Stanislava Gubančoka z Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií s názvom: "Moré and Morena, Slovak and Lithuanian straw effigy rituals in comparative perspective".

Prednáška sa bude konať v hybridnej forme a link nájdete čoskoro na tomto odkaze!
Meeting ID: 376 161 997 593
Passcode: Z6YAmC

Teambuilding zamestnancov UCM - História a gastronómia kraja 27.10.2022

Naši kolegovia z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave sa dňa 27.10.2022 zúčastnili teambuildingu zamestnancov UCM, ktorý organizovala Filozofická fakulta UCM.

Teambuilding bol zameraný na históriu a gastronómiu Trnavského kraja, preto v programe nemohla chýbať prehliadka hradu Červený Kameň, gastronomický zážitok v podaní pečenej husi v Slovenskom Grobe, ani degustácia vín v Modre.

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia.

Prechodné ustanovenia k realizácii edukačného procesu na FF UCM v akademickom roku 2022/2023

Vážení študenti FF UCM,

Akademický senát FF UCM na svojom zasadnutí dňa 25. októbra 2022 schválil vnútorný predpis „Prechodné ustanovenia k realizácii edukačného procesu na FF UCM v akademickom roku 2022/2023“, tieto prechodné ustanovenia špecifikujú podmienky štúdia študentov FF UCM prijatých na všetkých stupňoch štúdia a uchádzačov o rigorózne konania.

Prechodné ustanovenia špecifikujú hlavne:

  1. Absolvovanie študijných predmetov
  2. Individuálny harmonogram štúdia
  3. Súbor vzdelávacích činností
  4. Hodnotenie výsledkov štúdia
  5. Štátna skúška (kolokviálna skúška)
  6. Rigorózne skúšky
  7. Prijímanie na doktorandské štúdium
  8. Harmonogram doktorandského štúdia
  9. Kreditový systém doktorandského štúdia a hodnotenie študijných výsledkov
  10. Ročné hodnotenie doktoranda
  11. Dizertačná skúška
  12. Obhajoba dizertačnej práce

 Celé znenie vnútorného predpisu nájdete TU!

Nábor do redakčného tímu študentského časopisu PARAZOL

Náš študentský časopis PARAZOL oslavuje už 10. výročie!

Ak hľadáš miesto pod dáždnikom, neváhaj a pridaj sa k nášmu redakčnému tímu!

Poskytneme Ti priestor na realizáciu tvorivých nápadov a vyjadrení či už slovom, zaujímavou kresbou, fotografiou...
Študenti pracujú na príprave časopisu pod vedením PhDr. Mariána Kamenčíka, PhD. v rámci predmetu Textológia a redaktorská práca, ktorý je určený pre študentov UCM všetkých ročníkov a odborov.


Archív vydaných čísel tu: https://ff.ucm.sk/sk/casopis-parazol/ 

Prof. P. Chrastina autorom expozície v Múzeu skla (Şinteu/Nová Huta, Rumunsko)

Dňa 7. augusta 2022 sa v areáli Huta Slavia v Novej Hute (rum. Şinteu) v Bihorskej župe v Rumunsku uskutočnila prednáška prof. Petra Chrastinu (Katedra historických vied a stredoeurópskych štúdií FF UCM) na tému „Sociálna stratifikácia zamestnancov a obslužného personálu sklární v Starej a Novej Hute v r. 1838 – 1889“. Pozitívny dojem z komentovanej prezentácie podčiarkla účasť honorárneho konzula SR v Rumunsku Miroslava Jabloncsíka a taktiež župana Ilieho Bolojana. Informácie o udalosti boli taktiež publikované aj v rumunskej tlači. Odkaz: https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/au-deschis-muzeul-sticlei-la-huta-slavia-4075281/ . Súčasťou prednášky bolo aj slávnostné otvorenie novej expozície v Múzeu skla, ktorej autorom je takisto prof. Chrastina, ktorý je zároveň aj otcom myšlienky založenia sklárskeho múzea v Novej Hute.

Múzeum skla vzniklo iba prednedávnom zásluhou honorárneho konzula SR v Rumunsku p. Miroslava Jabloncsika. Nová expozícia obsahuje napr. črepy plochého, dutého fúkaného a lisovaného skla, úlomky perníc (taviacich nádob na sklo), kremennú drť, zvyšky rôznofarebného skla, príp. fragmentov pracovných nástrojov a osobných potrieb sklárov (koncovky sklárskych píšťal, hlavičky fajok). Konkrétne nálezy možno prevažne datovať do druhej polovice 19. storočia, pričom predstavujú hmatateľné výsledky dlhoročného bádania prof. Chrastinu, ktorý skúma nielen archívne pramene, ale tiež areály zaniknutých sklární na území obce Nová Huta. Výsledkom dlhodobej spolupráce je tak sprístupnenie a sprítomnenie tejto časti historických a kultúrnych aspektov miestnej sklárskej výroby pre širokú verejnosť, ktorá sa tradične spája so slovenským obyvateľstvom.

Špičkoví slovenskí a českí historickí geografi na pôde FF UCM

25. októbra 2022 sa na pôde FF UCM uskutočnila v poradí už piata historickogeografická konferencia. Toto vedecké podujatie je jediné svojho druhu na Slovensku; koná sa ako bienále, pričom tohoročné stretnutie odborníkov bolo jedným z výstupov projektu APVV-18-0196 Vedomosti Nitrianskej stolice Mateja Bela (interpretácia a aplikácia) – hl. riešiteľ prof. RNDr. et Mgr. Peter Chrastina, PhD.

Organizátormi podujatia bolo Univerzitné výskumné centrum Mateja Bela (pri Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií FF UCM v Trnave) a Výzkumné centrum historické geografie (Historický ústav AV ČR, v. v. i. v Prahe). Na podujatí privítali dvadsaťpäť účastníkov z univerzít a výskumných ústavov zo Slovenska a Česka. Nosná téma konferencie s názvom „Matej Bel a jeho súčasníci: diela, texty a kontexty II.“ oslovila sedemnásť prednášajúcich, ktorí predstavili aktuálne výsledky svojho bádania v danej a príbuznej problematike.

Akademickí pracovníci KHVSaŠ predniesli nasledovné príspevky:
Habáni v Belových Vedomostiach (Mgr. P. Krajčovič, PhD.)
Matěj Bel a ruská věda v první polovině 18. století  (Mgr. T. Součková, PhD.)
Matej Bel o studených minerálnych vodách Nitrianskej stolice (prof. RNDr et Mgr. P. Chrastina, PhD.)