Aktuality

Aktuálne fakultné informácie

Oznámenie o konaní habilitačnej prednášky a obhajoby habilitačnej práce PhDr. Martina Priečka, PhD.

V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedeckopedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 13. 10. 2022 o 13:00 hod. sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, v Akademickom klube, uskutoční habilitačná prednáška PhDr. Martina Priečka, PhD.,odborného asistenta na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií FF UCM v Trnave, na tému „Život v horách – metodické úskalia a perspektívy štúdia“ a obhajoba habilitačnej práce s názvom „Kysuckí vrchári. Sociálne, historické a hospodárske aspekty spôsobu života v rozptýlenom osídlení“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7106 (3.1.3) etnológia.

Oznámenie o konaní habilitačnej prednášky a obhajoby habilitačnej práce PhDr. Martiny Bocánovej, PhD.

V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedeckopedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 13. 10. 2022 o 10:00 hod. sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, v Akademickom klube, uskutoční habilitačná prednáška PhDr. Martiny Bocánovej, PhD., odbornej asistentky na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií FF UCM v Trnave, na tému „Ľúbostná pieseň – symbolické zobrazenie života žien v patriarchálnom systéme autorít“ a obhajoba habilitačnej práce s názvom „Metodické problémy výskumu, záznamu a publikovania folklórneho textu v historickom kontexte“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7106 (3.1.3) etnológia.

Výročné číslo časopisu ATTELIÉR

Pri príležitosti 25. výročia vzniku UCM v Trnave bolo vydané špeciálne číslo časopisu Atteliér.

Prečítať si ho môžete → TU.

Návšteva kolegov z Daugavpilskej univerzity na pôde Katedry rusistiky FF UCM v Trnave

S cieľom posilnenia Erasmus mobilít s našimi partnerskými univerzitami sa 20. septembra 2022 na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave realizoval súbor prednášok kolegov z Fakulty humanitných vied Daugavpilskej univerzity. Vedúca Katedry rusistiky a slavistiky, profesorka Anna Stankeviča, oboznámila študentov i pedagógov Katedry rusistiky FF UCM v Trnave s niektorými aspektmi kultúrneho procesu vo východnom Pobaltí. Profesor Žan Badin upriamil pozornosť na ústrednú tému Lotyšsko v ruskej literatúre 20. storočia (1901–1940). Vzhľadom na to, že nedávno na našej katedre realizovali Erasmus+ mobilitu študentky daugavpilskej katedry, išlo o prvú návštevu kolegov-rusistov z tohto pracoviska. V aktuálnom akademickom roku študujú na partnerskej univerzite dve poslucháčky Katedry rusistiky FF UCM v Trnave, rovnako v rámci programu Erasmus+. Veríme, že v budúcnosti rozšírime našu spoluprácu aj v oblasti projektovej činnosti.

Viac informácii na: Facebook Katedry rusistiky FF UCM

Celoživotné vzdelávanie je nevyhnutné - článok FF UCM v MY Trnava

V súčasnosti už nikto nemôže očakávať, že profesiu, na ktorú získal kvalifikáciu ukončením svojho stredoškolského, či vysokoškolského štúdia, bude vykonávať celý život.

Realitou je, že súčasná generácia (na rozdiel od rodičov, či starých rodičov) zmení svojho zamestnávateľa a dokonca aj profesiu viackrát za svoj produktívny život a k tomu je potrebné ďalšie vzdelávanie.

Poskytujeme okrem štúdia v rôznych študijných programoch na 1., 2. a 3. stupni štúdia aj ďalšie možnosti rozšírenia si, doplnenia, či prehĺbenia odbornej kvalifikácie. Ďalšie formy vzdelávania na FF UCM po ukončení vysokoškolského štúdia poskytnú absolventom novú pedagogickú kvalifikáciu, jej rozšírenie, prípadne inováciu už získaných pedagogických poznatkov.

Viac o doplňujúcom pedagogickom štúdium (DPŠ), rozširujúcom štúdiu (RŠ) a inovačnom vzdelávaní sa dočítate priamo v článku MY Trnava alebo webe FF UCM

Otvorenie akademického roku a inaugurácia rektorky UCM

Dňa 19. septembra 2022 sa uskutočnilo slávnostné akademické podujatie pri príležitosti inaugurácie rektorky Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave prof. Mgr. Kataríny  Slobodovej Novákovej, PhD., ktorá bude viesť univerzitu počas štvorročného funkčného obdobia v rokoch 2022-2026.

Slávnostné podujatie bolo spojené s oslavou 25. výročia vzniku Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a tiež s otvorením akademického roka 2022/23.

Medzi hosťami bolo mnoho významných predstaviteľov z akademickej oblasti - pozvanie prijal prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene  Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., rektor  Jihočeskej univerzity v Českých Budějoviciach (ČR) prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr., rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD., rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., rektor Prešovskej univerzity v Prešove Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD., rektorka Vysokej školy manažmentu Dr. h. c. prof. Ing. Edita Hekelová, PhD., rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka doc. Ing. Jozef Habánik, PhD., rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku doc. Ing. Jaroslav Demko, CSc. a rektor Paneurópskej vysokej školy prof. Ing. Dr. H. c. Juraj Stern, PhD. V zastúpení rektorov, ktorí sa nemohli zúčastniť z pracovných dôvodov alebo z dôvodu konania slávností otvorenia. akademického roka na vlastných univerzitách, poslalo 12 rektorov svojich zástupcov, prorektorov a prorektorky. Pozvanie tiež prijal čínsky veľvyslanec H.E. Sun Lijie, prezident SR doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc., Dr. h. c, predseda Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Jozef Viskupič, Mgr. József Berényi - podpredseda TTSK, viceprimátor mesta Trnava Mgr. Tibor Pekarčík,  ktorý zastupoval  primátora mesta Trnava, JUDr. Petra Bročku, LL.M., predseda Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. a mnoho ďalších predstaviteľov spoločenského, politického a kultúrneho života na Slovensku.

Pozvanie prijali i bývalí rektori UCM v Trnave prof. RNDr. Eduard Kostolanský, CSc. a prof. Ing. Roman Boča, DrSc. Do hľadiska taktiež zasadli členovia Správnej rady UCM, Vedeckej rady UCM, akademických senátov a ďalších grémií univerzity, ako i dekanky a dekani fakúlt spolu so svojimi kolegami – akademickými funkcionármi fakúlt.

Zúčastnili sa JUDr. Juraj Trokan, predseda Správnej rady UCM v Trnave, dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie UCM doc. PhDr. Ľudmila Čábyová, PhD., dekanka Filozofickej fakulty UCM doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., dekanka Fakulty prírodných vied UCM doc. RNDr. Iveta Dirgová Luptáková, PhD., dekan Fakulty sociálnych vied UCM doc. PhDr. Jaroslav Mihálik, PhD., dekan Fakulty zdravotníckych vied UCM Dr. h. c. MUDr. Juraj Štofko, PhD., MBA, MPH, a riaditeľ Inštitútu manažmentu UCM doc. PhDr. Michal Lukáč, PhD.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala p. rektorku do funkcie 13. mája 2022. Od vzniku univerzity bude vo vrcholovej manažérskej a akademickej pozícii po prvýkrát žena.

Rektorku univerzity inauguroval predseda AS UCM doc. PhDr. Ján Višňovský, PhD.

Novovymenovaná inaugurovaná rektorka vo svojom príhovore na úvod uviedla: „Cieľom a záujmom univerzity by malo byť podporovať jej jedinečnosť, ktorá vychádza z jedinečnosti osobností, ktoré tvoria jej akademickú obec.“  V ďalšej časti sa venovala súčasnému postaveniu univerzít a nazeraniu na ne ako na inštitúcie, ktoré nedostatočne venujú pozornosť vzdelávaniu študentov o základných hodnotách, ako sú sloboda, demokracia, humanizmus, tolerancia, empatia, medzikultúrna komunikácia či etika. Uviedla: „ ...chceme, aby sa študenti oboznamovali s týmito základnými ľudskými i univerzitnými princípmi, ale na druhej strane nastavujeme kritériá tak, že likvidujeme, či sme nútení rušiť práve tie odbory a programy, ktoré tieto myšlienky majú šíriť a študentky a študentov v týchto, pre spoločnosť kľúčových témach, vzdelávať. Pri dnešných tlakoch na univerzity prizmou výkonov, H indexov, databáz, rebríčkov či akreditácií sa akosi pozabúda na základné ciele a hodnoty, ktoré má univerzita predstavovať, napĺňať a ktoré robia univerzitu univerzitou... Univerzita má vytvoriť podmienky, resp. mať vytvorené podmienky na to, aby z dlhodobého hľadiska zlepšovala vedecké a kultúrne výhľady spoločnosti a prispievala k jej trvalo udržateľnému rozvoju. Univerzita má kriticky vnímať celospoločenské riziká v ich národnom aj globálnom kontexte a usilovať sa podieľať na ich zmenšovaní. Zároveň má, a musí, brániť akademické slobody a práva a tiež svoju akademickú samosprávu a nezávislosť.“ V príhovore sa venovala otázkam akademickej slobody, pandémii Covidu, vojne, aktuálnym udalostiam a financiám (energiám). Vyslovila tiež apel i otázku na prítomných akademikov – „Otázkou dňa je, ako, a či vôbec, dokážeme zabezpečiť naplnenie týchto cieľov. Je to dnes, v týchto podmienkach slovenského vysokého školstva vôbec možné?“  
Na záver rektorka UCM v Trnave prof. Mgr. Katarína Slobodová Nováková, PhD. vyslovila svoj osobný odkaz: „Stáť za univerzitou a podporovať ju. Hľadať neustále nové cesty, nové sily, nové vízie, nebáť sa povedať svoj názor, vypočuť si vždy názor iných, vždy zabezpečiť rovnosť prístupu a možností pre všetkých, šíriť myšlienky humanizmu, demokracie, tolerancie a slobody v akejkoľvek podobe a za každých okolností. To sme my, a my robíme univezitu univerzitou!!

(Celý podnetný príhovor si môžete prečítať pod článkom.)

Počas akademickej slávnosti boli uvedení do funkcie aj dve prorektorky a traja prorektori – doc. Mgr. Ildikó Matušíková, PhD. do funkcie prorektorky pre vedu a výskum, doc. PhDr. Andrea Čajková, PhD. do funkcie prorektorky pre medzinárodné vzťahy, prof. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD. do funkcie prorektora pre kvalitu, doc. JUDr. Bystrík Šramel, PhD. ako prorektor pre vzdelávanie, Mgr. Andrej Brník, PhD. ako prorektor pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou.

Ďalšia časť programu bola venovaná oslavám vzniku UCM v Trnave a boli odprezentované základné míľniky histórie a vývoja univerzity, ktorá oslavuje v týchto dňoch 25. výročie vzniku. Následne sa histórii i smerovaniu univerzity venovala i inaugurovaná rektorka UCM vo svojom príhovore: „ Ideme svojou vlastnou cestou už 25 rokov. Napriek prekážkam, turbulenciám a snahám mnohých o naše zničenie, tu dnes stojíme hrdí a silnejší, ako kedykoľvek predtým... Univerzita sa môže pýšiť vlastným vedecko kreatívnym parkom, televíznym štúdiom a vlastnou študentskou televíziou, jediným študentským rádiom s vlastnou frekvenciou, vlastnými študentskými časopismi, ale i vysoko hodnotenými vedeckými časopismi“. Na záver popriala univerzite: „A preto želám našej Alma Mater k jej 25. narodeninám jasnú myseľ, správne rozhodnutia, plodnú akademickú obec a dobré miesto pod akademickým slnkom!“

Rektorka UCM prof. Katarína Slobodová Nováková na akademickej slávnosti tiež ocenila prácu a aktivitu kolegov a študentov - odovzdala im Cenu rektora  za  výnimočné výsledky vo vedecko-výskumnej činnosti a študentkám a študentom za reprezentáciu univerzity, výborné výsledky v štúdiu, prípadne výnimočnú dobrovoľnícku činnosť. Najvýznamnejším ocenením Plaketou – cenou Jána Sambucusa ocenila vybraných kolegyne a kolegov z fakúlt univerzity. Následne boli ocenení i vybraní absolventi a vybrané spolupracujúce inštitúcie za aktívnu spoluprácu a šírenie dobrého mena univerzity.  P. rektorka im spolu s prorektormi odovzdali špeciálne vyrobenú Pamätnú medailu k 25. výročiu založenia UCM. Univerzita nezabudla ani na bývalých rektorov univerzity,  a ocenila ich za prínos pri budovaní a rozvoji UCM Pamätnou medailou  k 25.výročiu vzniku UCM.

Slávnostný rámec podujatia umocnili verše z Proglasu, prvej staroslovienskej básne, a zároveň veršovaného predspevu k prekladu Evanjelia do staroslovienčiny v podaní zaslúžilej umelkyne prof. Mgr. art. Božidara Turzonovová, PhD., ktoré zazneli na úvod podujatia. Vystúpil aj folklórny univerzitný súbor Trnafčan, ktorý spestril program tancom a spevom z regiónu Trnavy.

Prof. Mgr. Katarína  Slobodová Nováková, PhD. je medzinárodne uznávaná odborníčka  v oblasti etnológia a historické vedy. Je absolventkou Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, pôsobila  na Slovenskej Akadémii vied a posledných 16 rokov sa profesionálne profilovala na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave.

Pred zvolením za rektorku univerzity pôsobila na fakulte v pozícii dekanky. Pôsobila na viacerých zahraničných univerzitách v rámci riešenia projektov a pozvanej prednáškovej činnosti, je členkou viacerých redakčných rád vedeckých časopisov  a členkou domácich a medzinárodných mimovládnych orgánov a organizácií. Vo vedecko-výskumnej a publikačnej činnosti sa orientuje na tradičnú agrárnu kultúru, minority na Slovensku a v Európe, etnolingvistiku, etnojazykovú revitalizáciu, kolektivizáciu poľnohospodárstva a transformačné procesy, regionálnu kultúru, kultúrne dedičstvo a etnopedagogiku. 

Propedeutika do VŠ štúdia – oznam pre študentov 1. ročníka bc. stupňa štúdia (denná forma)

Výučba predmetu Propedeutika do VŠ štúdia v 1. ročníku bc. stupňa štúdia v dennej forme bude prebiehať dňa 28. 09. 2022 (streda) v miestnosti S 0.1. V čase od 8.00 do 13.30 prebieha výučba predmetu pre skupiny 1AJKK-BcD15, 1RJKK-BcD15, 1ANFR-BcD19, 1ANRU-BcD15, 1ANVO-BcD15, 1FRHI-BcD19, 1FRRU-BcD19, 1HIAN-BcD15, 1HISL-BcD15, 1HIVO-BcD15, 1SLAN-BcD15, 1SLRU-BcD15, 1VOSL-BcD15, 1VORU-BcD15, 1HINE-BcD15, 1ANNE-BcD15, 1NEFR-BcD19, 1SLNE-BcD19, 1NJKK-BcD15, 

V čase od 13.30 do 19.00 prebieha výučba pre skupiny 1PSYCH-BcD15, 1FILO-BcD15, 1ETNO-BcD15, 1HIKY-BcD15 

Výučba plánovaná na tento deň v miestnosti S 0.1 a v daných časoch pre určené skupiny sa nerealizuje. 

Štipendiá na študijné, výskumné/umelecké a prednáškové pobyty v LS 2022/23

V rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít bola zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné/umelecké a prednáškové pobyty v letnom semestri akademického roka 2022/2023.

Uzávierka na predkladanie žiadostí je 31. októbra 2022 o 16:00 hod., pričom pobyty sa budú môcť  realizovať v rámci letného semestra akademického roka 2022/2023. Žiadosti o štipendiá možno aktuálne predkladať  on-line na http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.

Štipendiá sú určené pre študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl (aj v prípade, že sa doktorandské štúdium realizuje na externej vzdelávacej inštitúcii v zmysle zákona o VŠ, napr. na SAV) a postdoktorandov pôsobiacich na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách s trvalým pobytom na Slovensku na pokrytie životných nákladov na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania (magisterské/inžinierske/doktorské štúdium), študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas doktorandského štúdia alebo na výskumný pobyt pre postdoktorandov na vybranej zahraničnej vysokej škole, resp. výskumnej organizácii. Základné informácie o programe nájdete v letáku, ktorý si môžete stiahnuť z nášho zabezpečeného online úložiska tu: NŠP leták. Podrobné informácie o programe môžu uchádzači získať na oficiálnej webovej stránke programu http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.

Študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu spolu so žiadosťou o štipendium v rámci NŠP uchádzať aj o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí.

Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. O štipendium sa môžu uchádzať občania ktorejkoľvek krajiny sveta.

V prípade otázok, týkajúcich sa Národného štipendijného programu, sa môžete obrátiť priamo aj na administrátorov tohto programu – Kristína Sallerová (nsp-sk@saia.sk), uchádzači o štipendium s trvalým pobytom na Slovensku; Ondrej Aradský (nsp-foreignjohn(zav.)doesaia.sk), uchádzači o štipendium zo zahraničia.

Národný štipendijný program (NŠP) je štipendijným programom, ktorého vznik schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 557 z 13. júla 2005. O pokračovaní NŠP rozhodla vláda SR uznesením č. 317 z 29. apríla 2009. Štipendijný program je financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. SAIA, n. o., administratívne zabezpečuje Národný štipendijný program na základe zmluvy uzavretej medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAIA, n. o. Štipendisti NŠP sú štipendistami vlády Slovenskej republiky.

Ďalšia uzávierka, ktorá sa uskutoční 30. apríla 2023, bude zameraná na pobyty počas akademického roka 2023/2024.

Konferencia 3xKaM 20.-21.10.2022

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) organizuje tento rok opäť bezplatnú online konferenciu pre študentstvo pedagogických, psychologických,  sociálnych smerov a odborných a pedagogických pracovníkov a pracovníčky z praxe na Slovensku a v Českej republike. 

Názov konferencie 3x KaM symbolizuje zameranie na #kvalitu #komunikáciu #kompetencie #multidisciplinaritu #motiváciu #metódy. Tohtoročná konferencia sa uskutoční v dňoch 20. a 21. októbra 2022. Tento rok opäť ponúkajú atraktívne tematické bloky prednášané odborníkmi a odborníčkami vo svojich oblastiach: Plánované a neplánované zmeny, ako aj ich dosah na duševné zdravie a spoločnosť:

  • Psychológia nepodložených presvedčení. Krízová intervencia (vojna, COVID-19).
  • Konšpirácie, hoaxy, dezinformácie, propaganda.
  • Aké výzvy predstavuje súčasná doba pre duševné zdravie mladých ľudí? (panelová diskusia).
  • Zmeny v poradenskom systéme.
  • Inklúzia a multidisciplinarita.
  • Pedagogická a školská psychológia.
  • Diagnostika v školskom prostredí.
  • Reformy chystané rezortom školstva.


Prihláste sa na bezplatnú konferenciu TU. Všetkým prihláseným zašleme v predstihu potrebné informácie a odkazy na pripojenie.

Bližšie informácie o konferencii:
Termín: 20. a 21. októbra 2022 (štvrtok a piatok) od 9:00 - 15:45 hod.
Forma: online (študenti, študentky a odborníci, odborníčky sa musia vopred registrovať cez formulár).

Odkaz na registračný formulár: https://forms.office.com/r/d5yGyT6PQQ 
Registračný formulár je prístupný do: 16.10.2022.

Zážitkové vzdelávanie v Škótsku - pilotný projekt na Katedre anglistiky a amerikanistiky FF UCM

Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UCM organizuje  v septembri 2022 v súlade so študijným programom Anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii pilotný projekt - zážitkové vzdelávanie v Škótsku. 

Študenti budú mať možnosť stretnúť sa s autentickým prostredím, jazykom a kultúrou tejto časti Veľkej Británie, a tak získať poznatky a zážitky o jej historických, geografických, jazykových a kultúrnych špecifikách. 

Organizátorkami študijného pobytu sú PhDr. Božena Petrášová, PhD. a  PhDr. Ingrid Cíbiková, PhD. z KAA FF UCM.