Naši kolegovia z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave sa dňa 27.10.2022 zúčastnili teambuildingu zamestnancov UCM, ktorý organizovala Filozofická fakulta UCM.
Teambuilding bol zameraný na históriu a gastronómiu Trnavského kraja, preto v programe nemohla chýbať prehliadka hradu Červený Kameň, gastronomický zážitok v podaní pečenej husi v Slovenskom Grobe, ani degustácia vín v Modre.
Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia.
Vážení študenti FF UCM,
Akademický senát FF UCM na svojom zasadnutí dňa 25. októbra 2022 schválil vnútorný predpis „Prechodné ustanovenia k realizácii edukačného procesu na FF UCM v akademickom roku 2022/2023“, tieto prechodné ustanovenia špecifikujú podmienky štúdia študentov FF UCM prijatých na všetkých stupňoch štúdia a uchádzačov o rigorózne konania.
Prechodné ustanovenia špecifikujú hlavne:
- Absolvovanie študijných predmetov
- Individuálny harmonogram štúdia
- Súbor vzdelávacích činností
- Hodnotenie výsledkov štúdia
- Štátna skúška (kolokviálna skúška)
- Rigorózne skúšky
- Prijímanie na doktorandské štúdium
- Harmonogram doktorandského štúdia
- Kreditový systém doktorandského štúdia a hodnotenie študijných výsledkov
- Ročné hodnotenie doktoranda
- Dizertačná skúška
- Obhajoba dizertačnej práce
Celé znenie vnútorného predpisu nájdete TU!
Náš študentský časopis PARAZOL oslavuje už 10. výročie!
Ak hľadáš miesto pod dáždnikom, neváhaj a pridaj sa k nášmu redakčnému tímu!
Poskytneme Ti priestor na realizáciu tvorivých nápadov a vyjadrení či už slovom, zaujímavou kresbou, fotografiou...
Študenti pracujú na príprave časopisu pod vedením PhDr. Mariána Kamenčíka, PhD. v rámci predmetu Textológia a redaktorská práca, ktorý je určený pre študentov UCM všetkých ročníkov a odborov.
Archív vydaných čísel tu: https://ff.ucm.sk/sk/casopis-parazol/
Dňa 7. augusta 2022 sa v areáli Huta Slavia v Novej Hute (rum. Şinteu) v Bihorskej župe v Rumunsku uskutočnila prednáška prof. Petra Chrastinu (Katedra historických vied a stredoeurópskych štúdií FF UCM) na tému „Sociálna stratifikácia zamestnancov a obslužného personálu sklární v Starej a Novej Hute v r. 1838 – 1889“. Pozitívny dojem z komentovanej prezentácie podčiarkla účasť honorárneho konzula SR v Rumunsku Miroslava Jabloncsíka a taktiež župana Ilieho Bolojana. Informácie o udalosti boli taktiež publikované aj v rumunskej tlači. Odkaz: https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/au-deschis-muzeul-sticlei-la-huta-slavia-4075281/ . Súčasťou prednášky bolo aj slávnostné otvorenie novej expozície v Múzeu skla, ktorej autorom je takisto prof. Chrastina, ktorý je zároveň aj otcom myšlienky založenia sklárskeho múzea v Novej Hute.
Múzeum skla vzniklo iba prednedávnom zásluhou honorárneho konzula SR v Rumunsku p. Miroslava Jabloncsika. Nová expozícia obsahuje napr. črepy plochého, dutého fúkaného a lisovaného skla, úlomky perníc (taviacich nádob na sklo), kremennú drť, zvyšky rôznofarebného skla, príp. fragmentov pracovných nástrojov a osobných potrieb sklárov (koncovky sklárskych píšťal, hlavičky fajok). Konkrétne nálezy možno prevažne datovať do druhej polovice 19. storočia, pričom predstavujú hmatateľné výsledky dlhoročného bádania prof. Chrastinu, ktorý skúma nielen archívne pramene, ale tiež areály zaniknutých sklární na území obce Nová Huta. Výsledkom dlhodobej spolupráce je tak sprístupnenie a sprítomnenie tejto časti historických a kultúrnych aspektov miestnej sklárskej výroby pre širokú verejnosť, ktorá sa tradične spája so slovenským obyvateľstvom.
25. októbra 2022 sa na pôde FF UCM uskutočnila v poradí už piata historickogeografická konferencia. Toto vedecké podujatie je jediné svojho druhu na Slovensku; koná sa ako bienále, pričom tohoročné stretnutie odborníkov bolo jedným z výstupov projektu APVV-18-0196 Vedomosti Nitrianskej stolice Mateja Bela (interpretácia a aplikácia) – hl. riešiteľ prof. RNDr. et Mgr. Peter Chrastina, PhD.
Organizátormi podujatia bolo Univerzitné výskumné centrum Mateja Bela (pri Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií FF UCM v Trnave) a Výzkumné centrum historické geografie (Historický ústav AV ČR, v. v. i. v Prahe). Na podujatí privítali dvadsaťpäť účastníkov z univerzít a výskumných ústavov zo Slovenska a Česka. Nosná téma konferencie s názvom „Matej Bel a jeho súčasníci: diela, texty a kontexty II.“ oslovila sedemnásť prednášajúcich, ktorí predstavili aktuálne výsledky svojho bádania v danej a príbuznej problematike.
Akademickí pracovníci KHVSaŠ predniesli nasledovné príspevky:
Habáni v Belových Vedomostiach (Mgr. P. Krajčovič, PhD.)
Matěj Bel a ruská věda v první polovině 18. století (Mgr. T. Součková, PhD.)
Matej Bel o studených minerálnych vodách Nitrianskej stolice (prof. RNDr et Mgr. P. Chrastina, PhD.)
25. októbra 2022 sme na Katedre rusistiky FF UCM už tretíkrát privítali vzácnu návštevu – Irenu Mikulaco, DrSc., vedúcu Katedry cudzích jazykov Filozofickej fakulty Univerzity Jurija Dobrilu v Pule, ktorá predniesla zaujímavú prednášku na tému O русской интеллигенции сквозь призму многообразий творческих миров Соловьева, Врубеля и Блока. O dlhoročnej a veľmi aktívnej spolupráci s našou kolegyňou – rusistkou a zároveň partnerskou Univerzitou Jurija Dobrilu v Pule v rámci programu Erasmus+ svedčí rad pravidelných prichádzajúcich i odchádzajúcich mobilít členov oboch katedier, a tiež pestrý diapazón viacerých spoločných projektov a podujatí, ako je napr. spoluorganizácia medzinárodných vedeckých konferencií. Posledná medzinárodná vedecká konferencia s názvom „Jazyk, preklad a interkultúrna komunikácia“, ktorá sa konala na pôde FF Univerzity Juraja Dobrilu v Pule a na organizácii ktorej sa podieľali všetci členovia i doktorandi Katedry rusistiky FF UCM, prebiehala v dňoch 24. – 31. augusta 2022. Zúčastnilo sa jej takmer 100 slavistov, jazykovedcov, prekladateľov, výskumníkov a študentov z 18 krajín celého sveta: Austrálie, USA, Španielska, Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Írska, Talianska, Lotyšska, Srbska, Bulharska, Cypru, Čiernej Hory, Gruzínska, Poľska, Ukrajiny, Chorvátska a Slovenska. Táto konferencia o. i. poskytla prehľad o výučbe cudzích jazykov a jazykovej politike vo všetkých krajinách účastníkov konferencie, čo poukázalo na problémy, ktorým čelia učitelia cudzích jazykov v nových geopolitických podmienkach.
Tešíme sa na pokračovanie našej spolupráce s Irenou Mikulaco, DrSc. i ďalšími kolegami z našej partnerskej Univerzity Jurija Dobrilu v Pule.
Milé študentky a milí študenti,
dovoľujeme si Vás upozorniť na povinnosť používania e-mailového konta UCM. Jeho používanie je povinné pre všetkých študentov UCM.
Elektronická komunikácia s vyučujúcimi, resp. ostatnými zamestnancami fakulty sa uskutočňuje výhradne prostredníctvom univerzitných e-mailov.
V projekte Erasmus+ 2020-1-SK01-KA226-HE-094271 pod názvom "Germanistik Digital" sa pozornosť venuje udržateľným zmenám a zvyšovaniu kvality výučby nemeckého jazyka, ktorá by mala zodpovedať novým výzvam digitálnemu veku.
V týždni od 17.-21.10 2022 Katedra germanistiky FF UCM hostila 13 zahraničných študentov z Litvy, Lotyšska, Slovinska, Srbska a Českej republiky. Študenti absolvovali tzv. zmiešanú mobilitu vysokoškolských študentov nemeckého jazyka a literatúry všetkých partnerov projektu. Ide o prepojenie online a reálnej mobility. V rámci online mobility ponúkli partneri projektu spoločné prednášky a semináre, študenti boli zároveň začlenení do edukačného procesu, ale aj bežného študentského života na Katedre germanistiky. Študenti mali okrem priestoru na učenie aj možnosť iniciovať medzinárodné skupiny učiacich sa, nadviazať nové priateľstvá, či spoznať Trnavu a jej okolie. Myšlienkou tejto mobility bolo, aby študenti vstúpili do medzinárodnej výmeny s inými študentmi, s ktorými majú nielen spoločný predmet (konkrétne germanistiku), ale aj podobné záujmy, problémy, výzvy. Keďže sa na projekte zúčastňuje celkovo 6 krajín, viedla táto mobilita k zaujímavému obohateniu učenia, ktoré ide ruka v ruke s rozvojom interkultúrnych a tímových zručností.
Zmiešaná mobilita študentov v rámci strategického partnerstva viedla vďaka medzinárodnej orientácii k nadväzovaniu kontaktov študentov, čím sa posilňujú ich sociálne kontakty a najmä sa rozvíjajú interkultúrne kompetencie. Študenti zároveň vďaka fyzickej mobilite získali ďalšie skúsenosti s inými vzdelávacími systémami.
Nemčina ako cudzí jazyk vytvorila základ pre spoločnú komunikáciu tak, aby sa zo sféry teoretického predmetového kontextu premenila na komunikačnú prax.
Vážení členovia akademickej obce Filozofickej fakulty UCM v Trnave,
oznamujeme, že dňa 25. oktobra 2022 o 10:00 hod. sa uskutoční zasadnutie Akademického senátu Filozofickej fakulty UCM v Trnave v priestoroch Akademického Klubu (Z 0.2) v hlavnej budove UCM v Trnave
Program nájdete nižšie.
Naši kolegovia prof. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD. z katedry etnológie a mimoeurópskych štúdii a prof. RNDr. Peter Chrastina, PhD. z katedry historických vied a stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v rámci projektu APVV-20-0263 Aktuálne kultúrotvorné, identifikačné a revitalizačné procesy v prostredí etnických minorít: Slováci v Argentíne a Kanade navštívili rôzne argentínske mestá, ktoré majú slovenské komunity, ako napríklad mesto Buenos Aires, Berisso, Córdoba a Roque Sáenz Peña (Chaco).
Naši kolegovia boli sprevádzaní učiteľkou slovenského jazyka a tlmočníčkou Kristínou Lukáčovou.
Celý článok je k dispozícii na tomto odkaze: https://www.elpopular.com.ar/nota/13587/2022/10/investigadores-eslovacos-visitaron-sierras-bayas-y-mantuvieron-un-encuentro-con-la-colectividad