V Centre vedecko-technických informácií Slovenskej republiky v Bratislave sa dňa 07.02.2023 konala mimoriadne zaujímavá, aktuálna a podnetná Medzinárodná vedecká konferencia o výskumnej etike a vedeckej integrite, na ktorej sa zúčastnila doc. PhDr. Adela Böhmerová, CSc. MA.. Videozáznam priebehu konferencie, a v rámci neho prezentácia aktuálnych výsledkov výskumu v tejto oblasti, ktoré usporiadateľ konferencie zaslal účastníkom, je k dispozícii aj širšiemu okruhu záujemcov na linku: https://video.nti.sk/live?242732DMQ0YQXH21.
Ako to dokumentuje videozáznam, na konferencii odzneli príspevky významných expertov na nasledujúce témy:
- Umelá inteligencia a akademická výskumná integrita
- Čo hovoria retrakcie o etike vedeckého publikovania
- BRIDGE (spájanie akademickej, výskumnej, podnikateľskej a spoločenskej integrity)
- iCOP (International Contract Cheating Project)
- PAPERMILLS alebo predávame autorstvo
- Portál ENAI podpora obetí nepoctivého konania
- Kde sa nachádzame s implementáciou deklarácie
- Modely fungujúcich systémov eticko-integritného správania na VŠ a SAV v SR
Ústav slovenskej literatúry SAV, v. v. i. a Filozofická fakulta Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave Vás pozývajú na medzinárodnú vedeckú konferenciu Nemeckojazyčná literatúra na Slovensku a slovensko-nemecké literárne vzťahy v rámci 2. Medzinárodného sympózia literárnovednej slovakistiky, ktorá sa uskutoční dňa 23. novembra 2023 v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Gondova ulica 2, Bratislava.
Tematika konferencie sa sústredí na dva okruhy:
1. nemeckojazyčná literatúra na území dnešného Slovenska;
2. slovensko-nemecké literárne vzťahy so zreteľom na formovanie literárnych identít.
Hlavným cieľom podujatia je podnietiť vedeckú diskusiu o nemeckojazyčnej literatúre na Slovensku v kontexte slovenských literárnych dejín a dejín medziliterárnych vzťahov. Vítané sú príspevky zamerané na produkciu z rôznych období dejín literatúry, ako aj príspevky venované paralelám v iných národných literatúrach.
Rokovacími jazykmi konferencie sú slovenčina, čeština a nemčina. Maximálny časový rozsah príspevku je 15 minút (cca 6 normostrán). Dopracované príspevky v slovenčine budú ponúknuté časopisu Slovenská literatúra (https://journals.savba.sk/index.php/slpi/about).
Záujemcov o účasť prosíme vyplniť návratku a zaslať ju do 5. mája 2023 na adresu martin.braxatoris. (zav). savbask. O prijatí príspevku budeme informovať do 15. mája 2023.
Návratka k stiahnutiu je k dispozícií tu: NÁVRATKA
Konferenčný poplatok predstavuje 50 eur (netýka sa účastníkov z organizujúcich inštitúcií). Cestovné, ubytovacie a ďalšie náklady spojené s účasťou na konferencii hradí vysielajúca strana. Radi však pomôžeme pri organizácii pobytu a prekladov štúdií zahraničných účastníkov a účastníčok.
Podujatie sa koná pri príležitosti 230. výročia narodenia Samuela Ferjenčíka (1793 – 1855) ako výstup grantových projektov VEGA 2/0136/21: Literárnohistorické, kultúrnohistorické a edičné spracovanie rukopisnej poznámkovej knihy Samuela Ferjenčíka a VEGA 2/0021/20: Národnoobrodenecké reprezentácie – mody realizácie, transgresie a tranzície.
V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 14. 3. 2023 o 10:00 hod. sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, v Akademickom klube, uskutoční habilitačná prednáška Mgr. Simony Fraštíkovej, PhD., odbornej asistentky na Katedre germanistiky FF UCM v Trnave, na tému „Kategória lokálnosti a jazykové prostriedky na jej vyjadrenie“ a obhajoba habilitačnej práce s názvom „Rekurrente präpositionale Wortverbindungen im lokalen Bereich“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7357 (2.1.32) cudzie jazyky a kultúry.
International Mother Language Day at the Department of British and American Studies
Dňa, 21 februára 2023, pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka, lingvistky Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UCM (PhDr. Ingrid Cíbiková, PhD., PhDr. Božena Petrášová, PhD. a PhDr. Marianna Hudcovičová, PhD.), pripravili odbornú prednášku a lingvistickú tvorivú dielňu pre študentov anglistiky. Témou roka 2023 je Viacjazyčné vzdelávanie a aktuálna nevyhnutnosť jeho transformácie, ktorú lingvistky riešia aj v projekte KEGA s názvom Odborná komunikácia a terminologická gramotnosť v cudzojazyčnom vzdelávaní v strednom odbornom školstve. V odbornej prednáške o jazykovej a terminologickej gramotnosti a kultúre s ukážkami jazykovej nekultúry v praxi, ako aj používaní korpusov (SNK, BNC), a databázy IATE, lingvistky katedry vychádzali z dlhoročnej vedeckej a expertíznej činnosti, ktorá pokračovala v aplikačnej praktickej lingvistickej tvorivej dielni. Víťazmi v určovaní slovenských termínov na masívne preberanie výpožičiek z angličtiny boli študenti druhého ročníka anglického jazyka v odbornej komunikácii. Výhercom blahoželáme.
SAIA, n. o. pozýva na online Dni otvorených dverí s názvom "Dvere do sveta otvorené!", ktorý sa uskutoční 21. februára 2023 od 10:00 do 15:00 hod.
Účastníci virtuálneho DOD SAIA sa budú môcť lepšie oboznámiť s nasledujúcimi príležitosťami:
- Akademické mobility - štipendiá na základe bilaterálnych medzivládnych dohôd a ponúk zahraničných vlád - štipendiá do európskych krajín i krajín mimo Európy,
- Akcia Rakúsko – Slovensko - štipendiá do Rakúska,
- Národný štipendijný program SR - štipendiá do všetkých krajín sveta,
- CEEPUS - štipendiá do strednej, východnej a juhovýchodnej Európy,
- EURAXESS - kariérne poradenstvo.
Dňa 8. februára 2023 sa v hlavnej budove UCM na Námestí Jozefa Herdu 2 uskutočnil Deň Otvorených Dverí FF UCM v Trnave.
Svoje zastúpenie tu malo všetkých 9 našich katedier, ktoré predstavia aj možnosti štúdia!
Foroalbum nájdete na tomto odkaze: Deň otvorených dverí 08.02.2023
Dovoľujeme si Vám dať do pozornosti Fulbright Slovak Student Program, ktorý umožňuje 6 – 9-mesačný študijný alebo výskumný pobyt na hosťovskej inštitúcii v USA. Kandidáti musia mať ukončené magisterské/inžinierske vzdelanie, resp. byť študenti doktorandského programu. Uzávierka podávania prihlášok na akademický rok 2024 – 2025 je 30. júna 2023.
Viac informácií o programe nájdete nižšie. Pre záujemcov sú pripravené aj dva informačné webináre – 14. marca a 17. mája 2023 (registračný formulár dostupný TU)
Dňa 23. januára 2023 realizovala Katedra germanistiky na Filozofickej fakulte Univerzity svätého Cyrila a Metoda medzinárodný workshop o vyučovaní nemeckého jazyka online „Deutsch-Unterricht Online“. Celkovo sa na seminári zúčastnilo viac ako 70 účastníkov z 13 krajín Európy a sveta, a to osobne aj online. Workshop prezentoval výsledky projektu Erasmus+
Praktisches und methodisches Handbuch für Deutsch-Unterricht Online / Practical and methodical handbook for teaching German online, 2020-1-SK01-KA226-SCH-094410
V rámci projektu BIN SGS02_2021_002: Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie (University Enhancing the Smart Active Aging) sme pripravili bezplatný vzdelávací kurz pre ľudí od 65 rokov.
Koncom roka 2022 vo vydavateľstve Ikar vyšiel slovenský preklad výpravnej publikácie Civilizácia Dejiny sveta v 1 000 predmetoch (rozsah 400 strán, ISBN 978-80551-8575-0). Jej prekladateľkami sú Ada Böhmerová z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UCM a Anna Rácová z Ústavu orientalistiky SAV. Anglický originál publikovaný vo vydavateľstve Dorling Kindersley v Londýne je dielom širokého autorského kolektívu a odborných konzultantov.