3. kolo prijímacieho konania na FF UCM v akademickom roku 2018/2019 - do 31. 08. 2018
Dňa 30. 6. 2018 končí skúšobné obdobie letného semestra v akademickom roku 2017/2018. Povinnosťou vyučujúceho je, aby do 8. 7. 2018 v AIS-e zapísal všetky hodnotenia z absolvovaných predmetov, ktoré študenti ukončili predpísaným spôsobom.
V dňoch 25. - 26. júna 2018 sa na Katedre germanistiky FF UCM uskutočnilo medzinárodné vedecké sympózium PREPCON.
Zápis študentov FF UCM do ďalšej časti štúdia v AR 2018/2019
Pokyny k elektronickému predzápisu predmetov a zápisné hárky pre jednotlivé študijné programy
Pre študentov cudzích jazykov filozofickej fakulty bude k dispozícii od začiatku zimného semestra akademického roka 2018/2019 nové tlmočnícke laboratórium pre realizáciu výučby konzekutívnej, no predovšetkým simultánnej techniky tlmočenia. Laboratórium je vybavené modernou technikou, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou pri nácviku simultánneho tlmočenia – tlmočnícke kabíny určené pre dvoch študentov s príslušným technickým vybavením a lektorským pultom pre pedagóga. Laboratórium je kapacitne stavané pre 12 študentov. Laboratórium budú využívať najmä študenti jazykových katedier filozofickej fakulty, ktoré majú v ponuke predmetov študijného plánu tlmočníctvo. Študenti si budú mať tak možnosť prakticky vyskúšať simultánnu techniku tlmočenia v podmienkach, ktoré verne simulujú situáciu v praxi.
Veríme, že študentom sa bude v nových priestoroch laboratória výučba páčiť.
(PhDr. Gabriela Siantová, PhD.)
Fotogaléria
Na základe kvality vedecko-výskumnej činnosti pracovníkov Filozofickej fakulty UCM v Trnave boli dňa 16. 04. 2018 udelené FF UCM práva na habilitačné a inauguračné konania v odbore 7106 (3.1.3) etnológia. Filozofická fakulta UCM sa tak stala fakultou s najväčším počtom udelených práv v rámci habilitačných a inauguračných konaní v rámci celej UCM.
Dňa 12. 06. 2018 sa na Katedre germanistiky Filozofickej fakulty UCM v Trnave uskutočnil už 5. ročník doktorandského kolokvia, na ktorom jednotliví doktorandi predstavili súčasný stav výskumu v rámci ich doktorandského štúdia, prezentovali čiastkové výsledky a referovali o ďalšom smerovaní výskumu.
V najnovšom čísle Via Historiae si môžete prečítať deväť príspevkov so zameraním na problematiku šľachty od stredoveku po 20. storočie v našom geografickom prostredí. Táto privilegovaná vrstva obyvateľstva sa podieľala na politickom, ekonomickom, kultúrno-spoločenskom či hospodárskom vývoji na území súčasného Slovenska a Česka. Skúmanie šľachtických rodov je dôležité aj z hľadiska regionálnej histórie, keďže práve šľachtické rody priamo ovplyvňovali dianie v uhorských župách, regiónoch, mestách či obciach. Výsostné postavenie šľachty však postupne v priebehu novoveku pokleslo až natoľko, že v mnohých prípadoch zohrávali len reprezentatívnu úlohu. Nové číslo časopisu Via Historiae nájdete tu.
V dňoch 17. a 18. 5. 2018 sa v Bratislave na FF UK konala medzinárodná konferencia "Študentské psychologické dni 2018".
Medzi zúčastnenými bola aj naša študentka Bc. Zuzana Semianová, ktorá sa umiestnila medzi víťazmi 19. ročníka - Celoslovenskej konferencie ŠVOČ - konkrétne na 2. mieste.
Gratulujeme!
Filozofická fakulta zorganizovala pre zamestnancov univerzity dvojdňový výlet za spoznávaním krás, vôní a chutí Moravy.
Prvou zastávkou bolo malebné mestečko Hustopeče – srdce viníc a mandľovníkov, kde sme sa prostredníctvom ľahkej turistiky prešli po mandľových sadoch a z rozhľadne obdivovali krásny výhľad na moravský kraj. Navštívili sme Dům U Synků, v ktorom sídli mestské múzeum a stála vinárska expozícia. Na podvečer sme sa presunuli do Zaječí – Vinářství u Kapličky, kde nás čakala chutná moravská večera a ochutnávka miestnych vín. Nasledujúci deň sme navštívili Zámok Lednice, kde sme absolvovali komentovanú prehliadku so sprievodcom a individuálnym spoznávaním zámockých záhrad.