Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UCM organizuje druhý ročník zážitkového vzdelávania v anglicky hovoriacich krajinách. V termíne 27.9. - 4.10.2024 Vás srdečne pozývame absolvovať s nami okruh Južným Anglickom.
V prípade záujmu kontaktujte, prosím, do 10.3.2024 PhDr. Boženu Petrášovú, PhD. na adrese bozena.petrasova. (zav). ucmsk.
Podrobnejšie informácie nájdete nižšie.
Katedra psychológie FF UCM v Trnave spoluorganizuje psychologické workshopy pre všetkých študentov Trnavských univerzít. Stretnutia prebiehajú v utorky – konkrétne informácie nájdeš na plagátiku.
Témy sú pútavé a každý si nájde niečo pre seba. Stretnutí sa môže zúčastniť celá študentská verejnosť, určite si každý odnesie niečo prínosné.
Tešíme sa na rozhovory s Tebou!
V mene SAIA, n. o. si Vás dovoľujemeinformovať, že v rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít bola zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné/umelecké a prednáškové pobyty v akademickom roku 2024/2025.
Uzávierka na predkladanie žiadostí je 30. apríla 2024 do 16:00 hod., pričom pobyty sa budú môcť realizovať v rámci akademického roka 2024/2025. Žiadosti o štipendiá možno aktuálne predkladať on-line na http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.
Výsledky výberu budú zverejnené na našej webovej stránke (http://www.stipendia.sk/sk/main/vysledky-vyberovych-konani), a to najneskôr do uplynutia 8 týždňov od uzávierky programu; všetci uchádzači o štipendium budú o výsledkoch výberu informovaní elektronickou poštou. Univerzitám budú postupne poskytnuté zoznamy štipendistov, adresované prorektorom pre zahraničie.
Štipendiá sú určené pre študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl (aj v prípade, že sa doktorandské štúdium realizuje na externej vzdelávacej inštitúcii v zmysle zákona o VŠ, napr. na SAV) a postdoktorandov pôsobiacich na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách s trvalým pobytom na Slovensku na pokrytie životných nákladov na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania (magisterské/inžinierske/doktorské štúdium), študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas doktorandského štúdia alebo na výskumný pobyt pre postdoktorandov na vybranej zahraničnej vysokej škole, resp. výskumnej organizácii. Základné informácie o programe nájdete v priloženom letáku na odkaze nižšie. Podrobné informácie o programe môžu uchádzači získať na oficiálnej webovej stránke programu http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.
Študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu spolu so žiadosťou o štipendium v rámci NŠP uchádzať aj o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí.
Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. O štipendium sa môžu uchádzať občania ktorejkoľvek krajiny sveta.
V prípade otázok, týkajúcich sa Národného štipendijného programu, sa môžete obrátiť priamo aj na administrátorov tohto programu:
Kristína Sallerová (nsp-sk. (zav). saiask), uchádzači o štipendium do zahraničia;
Ondrej Aradský (nsp-foreign. (zav). saiask), uchádzači zo zahraničia (vysokoškolský učiteľ/výskumný pracovník);
Silvia Lipovská (nsp-foreign2. (zav). saiask , uchádzači zo zahraničia (študent, doktorand).
Národný štipendijný program (NŠP) je štipendijným programom, ktorého vznik schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 557 z 13. júla 2005. O pokračovaní NŠP rozhodla vláda SR uznesením č. 317 z 29. apríla 2009. Štipendijný program je financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) zo štátneho rozpočtu SR. SAIA, n. o., administratívne zabezpečuje Národný štipendijný program na základe zmluvy uzavretej medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAIA, n. o. Štipendisti NŠP sú štipendistami vlády Slovenskej republiky.
Ďalšia uzávierka, ktorá sa uskutoční 31. októbra 2024, bude zameraná na pobyty počas letného semestra akademického roka 2024/2025.
Dávame do pozornosti, že pri príležitosti otvorenia výzvy budú organizované štyri webináre zamerané primárne na vypracovanie žiadosti o štipendium v rámci Národného štipendijného programu SR. Tri webináre budú určené slovenským záujemcom a jeden pre zahraničných záujemcov, ktorý bude vedený v anglickom jazyku.
Rozpis webinárov je nasledovný:
28. 2. 2024 o 14:00 NŠP - štipendiá do celého sveta pre študentov VŠ / ako úspešne podať žiadosť? – odkaz: https://bit.ly/4btBAb9;">https://bit.ly/4btBAb9
12. 3. 2024 o 14:00 NŠP - štipendiá do celého sveta pre doktorandov / ako úspešne podať žiadosť? – odkaz: https://bit.ly/42Cyiyq;">https://bit.ly/42Cyiyq
21. 3. 2024 o 14:00 NŠP - štipendiá do celého sveta pre postdoktorandov / ako úspešne podať žiadosť? – odkaz: https://bit.ly/3uv3rXW;">https://bit.ly/3uv3rXW
22. 3. 2024 o 13:00 Study & Research in Slovakia with the National Scholarship Programme.
Na nasledujúcom odkaze môžete nájsť letáky NŠP a grafický oznam o výzve a webinári v slovenskom a anglickom jazyku: https://saiaslovakia-my.sharepoint.com/personal/ondrej_aradsky_saia_sk/_layouts/15/onedrive.aspx?id=%2Fpersonal%2Fondrej%5Faradsky%5Fsaia%5Fsk%2FDocuments%2Fletaky%2Bwebinar&ga=1
Dňa 21. 2. 2024 sa v miestnosti Z0.3 uskutočnilo pracovné stretnutie študentov 3. stupňa vysokoškolského vzdelávania na Filozofickej fakulte UCM v Trnave so zástupcami vedenia fakulty.
Program stretnutia bol nasledovný:
1. oboznámenie s platnými smernicami o doktorandskom štúdiu,
2. usmernenia k vyhodnocovaniu tvorivej činnosti v DŠ,
3. informácie k administrácii študijných povinnosti v AIS,
4. možnosti pobytov v zahraničí,
5. rozličné.
Stretnutie doktorandov zo všetkých odborov našej fakulty vytvorilo priestor aj na prelomenie interdiscilinárnych bariér medzi jednotlivými odbormi a vhodnú klímu pre vznik možných spoločných projektov a tímovej spolupráce.
Dňa 28. 2. 2024 o 18:00 vystúpia v Malom Berlíne dve študentky študijného programu filozofia a aplikovaná filozofia Milada Rečlová a Samantha Tonková, aby počas oxfordskej debaty diskutovali na tému: Mala by byť marihuana legalizovaná?
Podujatie moderuje prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD.
Vážení členovia akademickej obce Filozofickej fakulty UCM v Trnave,
dňa 20. februára 2024 o 10.00 hod. sa uskutoční zasadnutie Akademického senátu Filozofickej fakulty UCM v Trnave v miestnosti č. 302 v hlavnej budove UCM v Trnave.
Zasadnutie AS FF UCM je verejné.
Kolegyne z University of Silesia v Katowiciach absolvujú v termíne 12.2. - 16.2. 2024 na FF UCM mobilitu Erasmus+. Mobility sa zúčastňujú: prof. Jolanta Suchodolska, Dr. Sylwia Ryszawy, Dr. Katarzyna Jas a Dr. Barbara Chojnacka-Szynaszko.
Súčasťou realizovanej mobility bolo aj pracovné stretnutie s členmi katedry pedagogiky FF UCM v Trnave, zamerané na rozšírenie možností zintenzívnenia spolupráce medzi obidvoma pracoviskami najmä vo vedecko-výskumnej oblasti. Výsledkom pracovného stretnutia je plánovaný spoločný výskum zameraný na komparáciu vývoja vybranej problematiky v pedagogike v Poľsku a na Slovensku.
Dňa 23. februára 2024 sa v Aule Jozefa Matúša na Bučianskej ulici v Trnave uskutočnia promócie absolventiek a absolventov bakalárskeho a magisterského štúdia, ktorí ukončili štúdium štátnou skúškou v januári 2024.
Všetkým absolventkám a absolventom srdečne blahoželáme k úspešnému ukončeniu štúdia a prajeme veľa úspechov v osobnom i pracovnom živote.
Dňa 26. januára 2024 jeden z členov Katedry germanistiky FF UCM, PhDr. Ján Demčišák, PhD., vystúpil s pozvanou prednáškou na pôde Humboldtovej univerzity v Berlíne, ktorá je podľa celosvetového hodnotenia Times Higher Education (THE) World University Rankings 87. najlepšou univerzitou na svete a 4. nejlepšou v Nemecku.
Jeho prednáška pod názvom „Brecht v trojuholníku – k vzorom a schémam queerového čítania“ bola otvárajúcou prednáškou workshopu na tému „Texte – Queer – Lesen“ organizovanom interdisciplinárnym výskumným centrom s názvom „Kultúrne dejiny sexuality“, ktoré sa zaoberá otázkami súvisiacimi s kultúrnymi dejinami sexuality v 19. a 20. storočí z literárnej, kulturologickej a historickej perspektívy.
Táto pozvaná prednáška bola o to výnimočnejšia, že na spomínanom vedeckom podujatí zazneli celkovo príspevky len troch prednášajúcich a šlo o jediný príspevok tzv. zahraničnej germanistiky. Každá prednáška pritom otvárala samostatný diskusný blok a odbornú rozpravu v oblastiach „Queerové čítanie v praxi“, „Rola čitateľa/čitateľky“ a „Text a túžba“.
Cieľom všetkých troch pozvaných prednášok bolo priniesť diferencované pohľady a nové impulzy pre riešenie aktuálneho výskumného projektu na Inštitúte nemeckej literatúry HU v Berlíne, ktorý je venovaný metodológii queer reading a nemeckej literatúre rokov 1872-1994 písanej v znamení paragrafu 175. Projekt je financovaný významnou nadáciou Fritz Thyssen Stiftung.
Dňa 7. februára Filozofická fakulta Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave otvorila svoje brány pre viac ako 200 záujemcov o štúdium.
Na dni otvorených dverí FF UCM mali títo záujemci možnosť nájsť všetkých 9 katedier fakulty so širokou ponukou študijných programov:
1. Katedru psychológie
2. Katedru etnológie a mimoeurópskych štúdií
3. Katedru filozofie a aplikovanej filozofie
4. Katedru historických vied a stredoeurópskych štúdií
5. Katedru rusistiky
6. Katedru germanistiky
7. Katedru anglistiky a amerikanistiky
8. Katedru slovenského jazyka a literatúry
9. Katedru pedagogiky