Aktivita a tvrdá práca nášho študentstva na UCM neostala bez povšimnutia ani tento akademický rok. Gaudeamus 2024 pozná svojich víťazov.
Slávnostný galavečer organizovaný Študentskou radou UCM sa uskutočnil 24. apríla 2024 v Aule Jozefa Matúša. Odovzdávanie cien doplnil aj pestrý kultúrny program, ktorého súčasťou bolo vystúpenie Folklórneho súboru Trnafčan, tanečnej skupiny Vamos z Crazy Family a speváčky Karin Lašákovej. Okrem oceňovaných študentov na galavečer zavítali aj rektorka UCM v Trnave Katarína Slobodová Novákova, významní predstavitelia univerzity, župan TTSK Jozef Viskupič, či novinárka Denníka N, Lucia Osvaldová.
Udelených bolo celkovo 6 cien v rôznych kategóriách
V kategórii prínos pre univerzitu boli nominovaní Peter Vojtík, Emma Grišlová a Jakub Rataj. Túto cenu odovzdala, rektorka UCM Petrovi Vojtíkovi z Filozofickej fakulty, za zorganizovanie prezidentskej diskusie na pôde UCM.
Študentskou organizáciou roka sa stalo Univerzitné divadlo za inscenácie „ Zmeškané hovory“ a Piešťany podľa Wintera, cenu im odovzdal župan Jozef Viskupič. V kategórii boli nominovaný spolu s FMK TV a univerzitným časopisom Atteliér.
Cenu za umenie, si z rúk reportérky Lucie Osvaldovej prebral Maroš Majerník z Fakulty masmediálnej komunikácie, za propagovanie folklóru mladej generácií a zorganizovanie benefičného podujatia. Ďalšími nominovanými v kategórii boli Filip Čaňo a Univerzitné divadlo.
V ďalšej kategórii vedecká činnosť boli nominovaní študenti Ján Višňovský a Lenka Šamajová. Za 1. miesto v SVoČ a účasť na medzinárodných študentských psychologických dňoch v Prahe si cenu od významného vedca, profesora Sýkoru prevzal Ján Višňovský z Filozofickej fakulty.
Dňa 24.4. 2024 sa členky katedry pedagogiky doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD. a Mgr. Veronika Michvocíková, PhD. zúčastnili pracovného stretnutia s dekanom Fakulty humanitných štúdií Assoc. Prof. Mihailom Prodanovom, PhD. z Burgas Free University, Bulharsko, ktorý realizuje mobilitu Erasmus+ na FF UCM v Trnave. Členky katedry pedagogiky v rámci pracovného stretnutia prezentovali čiastkové výsledky a najvýznamnejšie výstupy v rámci riešenia projektu BIN SGS02_2021_002 Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie. V rámci stručnej prezentácie projektu, jeho čiastkových výstupov a výsledkov boli zdôraznené hlavne publikačné výstupy umožňujúce vzdelávanie seniorov, a potreba neustálej podpory aktívneho starnutia seniorskej populácie.
Upozorňujeme končiacich študentov, že najneskôr do 4.5.2024 je potrebné prihlásiť sa na štátne záverečné skúšky prostredníctvom AIS.
Na štátne skúšky sa môžete prihlásiť až po absolvovaní všetkých skúšok a zapísaní hodnotenia do AISu.
V prípade technických problémov s prihlásením kontaktujte študijné oddelenie FF UCM.
V prípade chybového hlásenia o nesplnených prerekvizitách kontaktujte mailom prodekana pre štúdium, zároveň pošlite printscreen z AISu, ktoré prerekvizity štátnicového predmetu nemáte splnené.
Ďalšie pokyny týkajúce sa účasti na štátnej skúške nájdete na stránke: https://ff.ucm.sk/sk/statne-skusky/
Preštudujte si prosím informácie o tom, aké doklady je potrebné priniesť v deň štátnej skúšky, a tiež všetky upozornenia.
Rámcový harmonogram štátnych skúšok podľa študijných programov: Harmonogram
Konkrétny dátum, miestnosť a čas zaradenia na štátne skúšky nájdete v systéme AIS, zaraďovanie na termín realizujú jednotlivé katedry, takže v prípade otázok týkajúcich sa zaradenia na termín kontaktujte príslušných katedrových koordinátorov pre štúdium.
Dňa 29. 4. 2024 o 18:00 vystúpi v Malom Berlíne Prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD. z Katedry filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave, ktorý bude diskutovať o knihe „The Coming Wave (2023)“ britského experta na umelú inteligenciu M. Suleymana. Ten od marca 2024 vedie divíziu umelej inteligencie vo firme Microsoft. O umelej inteligencii sa dnes rozsiahlo diskutuje aj vo verejnosti. V tieni pozornosti však zostáva nemenej revolučná a významná technológia syntetickej biológie/genetiky, ktorá nám umožňuje dizajnovať evolúciu života – tej bude venovaná táto prednáška.
16. apríla 2024 sa na Katedre rusistiky FF UCM uskutočnili tri prednášky čestných hostiek z partnerských univerzít.
Prvú prednášku na tému Языковая картина мира в переводе мемуарной прозы с русского на хорватский язык (Jazykový obraz sveta v preklade memoárovej prózy z ruštiny do chorvátčiny) predniesla prof. Irena Mikulaco, DrSc. z Univerzity Juraja Dobrilu v Pule (Chorvátsko). Pani profesorka oboznámila publikum s jej prekladom knihy 871 dní (autorka: Nineľ Koribskaja) o blokáde Leningradu z ruského do chorvátskeho jazyka a riešeniami vybraných prekladateľských ťažkostí z pohľadu rozdielneho jazykového obrazu sveta. Študenti boli zároveň pozvaní na 2. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Jazyk, preklad a medzinárodná komunikácia, ktorá sa uskutoční v Pule 17.–19. októbra 2024, a zároveň na 5. ročník medzinárodnej olympiády ruského jazyka v Chorvátsku, ktorá sa bude konať online 14.06.2024.
V dňoch 31.3. – 11.4.2024 doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., dekanka Filozofickej fakulty, a Mgr. Veronika Michvocíková, PhD., vedúca Katedry pedagogiky, realizovali zahraničnú pracovnú cesta v rámci programu Erasmus+ na Universidad del Rosario, Bogota, Colombia.
V rámci pracovnej cesty sa stretli s dekankou Fakulty manažmentu (ESCUELA DE ADMINISTRACIÓN) a koordinátorkou zahraničných stáží Sandrou Milenou Chacón Sanchéz. Predmetom stretnutia bolo predstavenie organizačnej štruktúry fakulty, rozdelenie kompetencií jednotlivých pracovníkov, vízie budovania a rozširovania fakulty v personálnej, ako aj v infraštruktúrnej oblasti. Rovnako prebehlo aj stretnutie so zástupcom dekanky Mario Paredes a ďalších členov fakulty, ktorí riešia rozmanité vedecké projekty na národnej, a aj na medzinárodnej úrovni za účelom získania inšpirácií a podnetov pre budovanie významných interdisciplinárnych projektov medzi našimi inštitúciami.
V rámci ďalšieho pracovného stretnutia na oddelení medzinárodných vzťahov Universidad del Rosario konzultovali možnosti medzinárodnej spolupráce univerzít a potenciálu realizácie zahraničných výmenných stáži.
Cieľom pracovnej cesty bolo prehĺbenie spolupráce za účelom vytvárania spoločných vedecko-výskumných projektov, a to najmä v oblasti rozširovania bezpečnosti na univerzitách a v oblasti podpory a aplikovania inkluzívneho prístupu vo vysokoškolskom edukačnom procese. Problematika inklúzie a jej skúmanie v rámci zamerania Katedry pedagogiky FF UCM v Trnave bola veľmi podnetná pre pracovníkov pôsobiacich na Fakulte humanitných vied (SCUELA DE CIENCIAS HUMANAS), a môže byť predpokladom ďalšej spolupráce.
Dňa 19. 04. 2024 sa na pôde Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave uskutoční záverečná konferencia projektu "Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie".
Projekt je orientovaný na oblasť vysokoškolskej pedagogiky so zameraním na propagáciu a implementáciu problematiky aktívneho inteligentného starnutia medzi rôznymi vekovými kategóriami edukantov navštevujúcich univerzity.
Hlavný dôraz je kladený na sprostredkovanie a implementáciu konceptu verejnoprospešných technológií v edukačnom procese, ktorý sa člení do oblastí zlepšovania vedomostí a zručností: inteligentná domácnosť; bezpečná komunikácia; technológie pre nezávislý život.
Aktivity projektu sú zamerané na viaceré skupiny účastníkov:
- propagácia konceptu a prípravy študentov 1. ročníka bakalárskeho štúdia na aktívne starnutie;
- propagácia konceptu medzi študentmi v študijných programoch pomáhajúcich profesií;
- propagácia konceptu medzi seniormi - účastníkmi záujmového vzdelávania Univerzity tretieho veku (U3V).
Aktivity projektu povedú k realizácií edukačných aktivít v oblasti aktívneho inteligentného starnutia, k rozvoju a implementácii inovatívnych učebných osnov a metodík pre cieľové skupiny, vedeckých štúdií a iných publikácií.
Viac o projekte nájdete na: https://ff.ucm.sk/sk/eea-grants/
V rámci projektu BIN SGS02_2021_002 Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie naši kolegovia a riešitelia projektu z Filozofickej fakulty UCM v Trnave PaedDr. Tímea Šeben Zaťková, PhD., Mgr. Lukáš Kurajda, PhD. a Martina Žiaková, z Fakulty prírodných vied UCM v Trnave doc. Ing. Jana Jurinová, PhD., a Mgr. Marián Hosťovecký, PhD. spolu s kolegyňou z Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Mgr. Janou Šolcovou, PhD. realizovali v dňoch 18. – 23. marca 2024 zahraničnú pracovnú cestu na partnerskej inštitúcii Kristiania University College, Oslo, Nórsko, ktorá je v zastúpení doc. PhDr. Miroslavy Tokovskej, PhD. z Katedry zdravia a cvičenia Fakulty zdravotných vied spoluriešiteľom projektu.
Vážení členovia akademickej obce Filozofickej fakulty UCM v Trnave,
dňa 16. apríla 2024 o 11.00 hod. sa v Akademickom klube UCM (Z0.2) v hlavnej budove UCM v Trnave uskutoční zasadnutie Akademického senátu Filozofickej fakulty UCM v Trnave .
Po zasadnutí Akademického senátu sa 16. apríla 2024 o 14.00 hod. v zasadacej miestnosti Z0.3, rovnako v hlavnej budove UCM, uskutoční zasadnutie Akademickej obce Filozofickej fakulty UCM v Trnave.
Zasadnutia AS FF UCM a AO FF UCM sú verejné a srdečne Vás na ne pozývame.
Študenti Katedry psychológie Ján Višňovský (3.r., Bc.) a Bc. Kristína Marcineková (1.r., Mgr.) sa v dňoch 4. a 5. apríla 2024 zúčastnili, ako víťazi katedrového kola ŠVOČ, Medzinárodných študentských psychologických dní v Prahe, ktoré tento rok zastrešila a organizovala University of New York in Prague. V rámci podujatia s účasťou študentov takmer so všetkých katedier psychológie z Českej a Slovenskej republiky, prebehlo zároveň celoslovenské aj medzinárodné kolo súťaže študentských vedeckých prác v bakalárskych aj magisterských sekciách. Ako podpora študentov sa podujatia zúčastnila Mgr. et Bc. Zuzana Rojková, PhD., univ. doc. ako členka vedeckého výboru a členka odbornej komisie súťaže.
Pri početnej a kvalitnej konkurencii ostatných študentov sa síce medzi ocenenými naši študenti neumiestnili, avšak sa ani nestratili a dôstojne reprezentovali našu fakultu i univerzitu.