Aktuality

Aktuálne fakultné informácie

Pozvánka na záverečnú konferenciu projektu: Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie

Dňa 19. 04. 2024 sa na pôde Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave uskutoční záverečná konferencia projektu "Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie".

Projekt je orientovaný na oblasť vysokoškolskej pedagogiky so zameraním na propagáciu a implementáciu problematiky aktívneho inteligentného starnutia medzi rôznymi vekovými kategóriami edukantov navštevujúcich univerzity.

Hlavný dôraz je kladený na sprostredkovanie a implementáciu konceptu verejnoprospešných technológií v edukačnom procese, ktorý sa člení do oblastí zlepšovania vedomostí a zručností: inteligentná domácnosť; bezpečná komunikácia; technológie pre nezávislý život.
Aktivity projektu sú zamerané na viaceré skupiny účastníkov:
- propagácia konceptu a prípravy študentov 1. ročníka bakalárskeho štúdia na aktívne starnutie;
- propagácia konceptu medzi študentmi v študijných programoch pomáhajúcich profesií;
- propagácia konceptu medzi seniormi - účastníkmi záujmového vzdelávania Univerzity tretieho veku (U3V).

Aktivity projektu povedú k realizácií edukačných aktivít v oblasti aktívneho inteligentného starnutia, k rozvoju a implementácii inovatívnych učebných osnov a metodík pre cieľové skupiny, vedeckých štúdií a iných publikácií.

Viac o projekte nájdete na: https://ff.ucm.sk/sk/eea-grants/

Program konferencie

FF UCM a FPV UCM sú riešiteľmi projektu financovaného z Nórskych fondov

V rámci projektu BIN SGS02_2021_002 Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie naši kolegovia a riešitelia projektu z Filozofickej fakulty UCM v Trnave PaedDr. Tímea Šeben Zaťková, PhD., Mgr. Lukáš Kurajda, PhD. a Martina Žiaková, z Fakulty prírodných vied UCM v Trnave doc. Ing. Jana Jurinová, PhD., a Mgr. Marián Hosťovecký, PhD. spolu s kolegyňou z Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Mgr. Janou Šolcovou, PhD. realizovali v dňoch 18. – 23. marca 2024 zahraničnú pracovnú cestu na partnerskej inštitúcii Kristiania University College, Oslo, Nórsko, ktorá je v zastúpení doc. PhDr. Miroslavy Tokovskej, PhD. z Katedry zdravia a cvičenia Fakulty zdravotných vied spoluriešiteľom projektu.

Pozvánka na zasadnutie Akademického senátu a Akademickej obce FF UCM v Trnave - 16. apríl 2024

Vážení členovia akademickej obce Filozofickej fakulty UCM v Trnave,

dňa 16. apríla 2024 o 11.00 hod. sa v Akademickom klube UCM (Z0.2) v hlavnej budove UCM v Trnave uskutoční zasadnutie Akademického senátu Filozofickej fakulty UCM v Trnave .

Po zasadnutí Akademického senátu sa 16. apríla 2024 o 14.00 hod. v zasadacej miestnosti Z0.3, rovnako v hlavnej budove UCM, uskutoční zasadnutie Akademickej obce Filozofickej fakulty UCM v Trnave.

Zasadnutia AS FF UCM a AO FF UCM sú verejné a srdečne Vás na ne pozývame.

Účasť študentov Katedry psychológie na MSPD v Prahe

Študenti Katedry psychológie Ján Višňovský (3.r., Bc.) a Bc. Kristína Marcineková (1.r., Mgr.) sa v dňoch 4. a 5. apríla 2024 zúčastnili, ako víťazi katedrového kola ŠVOČ, Medzinárodných študentských psychologických dní v Prahe, ktoré tento rok zastrešila a organizovala University of New York in Prague. V rámci podujatia s účasťou študentov takmer so všetkých katedier psychológie z Českej a Slovenskej republiky, prebehlo zároveň celoslovenské aj medzinárodné kolo súťaže študentských vedeckých prác v bakalárskych aj magisterských sekciách. Ako podpora študentov sa podujatia zúčastnila Mgr. et Bc. Zuzana Rojková, PhD., univ. doc. ako členka vedeckého výboru a členka odbornej komisie súťaže.

Pri početnej a kvalitnej konkurencii ostatných študentov sa síce medzi ocenenými naši študenti neumiestnili, avšak sa ani nestratili a dôstojne reprezentovali našu fakultu i univerzitu.

Oznámenie o inauguračnej prednáške doc. PhDr. Andrey Grominovej, PhD.

V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 25. 04. 2024 o 09.30 hod. sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, v zasadacej miestnosti Z.03, uskutoční inauguračná prednáška doc. PhDr. Andrey Grominovej, PhD., docentky na Katedre rusistiky FF UCM v Trnave, na tému „Ars poetica súčasnej ruskej poézie“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7357 (2.1.32) cudzie jazyky a kultúry.

Medzinárodná návšteva z State University of Applied Sciences in Pila, Poľsko

Na Filozofickej fakulte UCM v Trnave sme 9.4.2024 privítali medzinárodnú návštevu v rámci programu Erasmus+ z State University of Applied Sciences in Pila, Poľsko. Vedúci katedry pedagogiky, prof. Wojciech Maliszewski so svojimi kolegami predstavili svoju univerzitu a možnosti spolupráce.

Výsledkom návštevy je vedecká medzinárodná spolupráca a spolupráca v rámci programu Erasmus+.

Medzinárodná návšteva z University of Applied Sciences in Elblag, Poľsko

Dňa 3.4.2024 sme na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave privítali medzinárodnú návštevu v rámci programu Erasmus+ z University of Applied Sciences in Elblag, Poľsko. Pani prorektorka Irena Sorokosz spolu so zástupkyňami Pedagogicko-jazykového inštitútu Marzannou TyburskouIwonou Dwojackou diskutovali so zástupcami našej fakulty o možnostiach spolupráce v oblasti psychológie a pedagogických vied.

Výsledkom návštevy bude medzinárodná spolupráca v rámci programu Erasmus+.

Pozývame vás na druhé vydanie diskusného formátu s názvom Večerná univerzita

Cieľom univerzity je predstaviť aktuálne spoločenské témy prostredníctvom atraktívnych diskusií so zaujímavými externými hosťami a odborníkmi z akademického prostredia UCM.

Témou druhej diskusie Večernej univerzity bude syndróm vyhorenia, ktorý je v súčasnom rýchlom svete orientovanom na výkon veľmi častý, no napriek tomu stále málo komunikovaný. Sprevádzajú ho stavy fyzického, emocionálneho a duševného vyčerpania, ktoré znižujú produktivitu a spôsobujú beznádej či bezmocnosť. O tom, čo vlastne vyhorenie je, ako ho identifikovať, aké sú jeho dopady na psychické zdravie a čo môžeme robiť, ak už ním trpíme, budú diskutovať doktorka Ivana Mirdalíková z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UCM, psychologička a vzťahová koučka Veronika Ragan a speváčka a skladateľka Zuzana Smatanová.

Diskusia s názvom Ako uhasiť syndróm vyhorenia? sa uskutoční v utorok 16. apríla o 18.00 v priestoroch Malého Berlína na Štefánikovej 4 v Trnave. Vstup pre všetkých návštevníkov je voľný.

Zuzana Smatanová je populárna slovenská speváčka, skladateľka a ilustrátorka, ktorá má na konte sedem štúdiových albumov. V roku 2003 sa stala víťazkou súťaže Coca-Cola Popstar, ktorá odštartovala jej spevácku kariéru. Stala sa držiteľkou hudobných ocenení SOZA, Aurel, má šesť Zlatých slávikov a je niekoľkonásobnou držiteľkou cien OTO v kategórií speváčka roka. V rokoch 2019 a 2020 si prechádzala syndrómom vyhorenia spojeným s depresiou. O tomto období verejne rozpráva prostredníctvom rozhovorov, podcastov a sociálnych médií. Na Youtube nahrala 80-minútový príbeh jej vyhorenia a následného vyliečenia, aby šírila osvetu a pomohla ľuďom uvedomiť si, že s týmito diagnózami nebojujú sami.

Ivana Mirdalíková vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, kde tiež absolvovala doktorandské štúdium. V súčasnosti pôsobí na Katedre psychológie FF UCM ako odborná asistentka a psychologička v poradenskom centre. Už počas štúdia získavala praktické skúsenosti na psychiatrických klinikách, ale aj v prostredí pracovnej a organizačnej psychológie. Neskôr získala akreditované vzdelávanie v psychologickom a sociálnom poradenstve a v krízovej intervencii v organizácii Ipčko.sk, kde pôsobila skoro dva roky. Absolvovala kurzy psychodiagnostických metód, čo momentálne denne využíva vo svojej praxi ako psychologička na psychiatrickom oddelení Nemocnice sv. Lukáša v Galante. Venuje sa psychodiagnostike, autogénnemu tréningu a individuálnym, skupinovým a komunitným psychologickým sedeniam.

Veronika Ragan je psychologička a vzťahová koučka s vlastnou poradenskou praxou. Venuje sa individuálnemu a párovému poradenstvu zameranému na budovanie zdravých a prosperujúcich osobných, pracovných a partnerských vzťahov. Má ukončený psychoterapeutický výcvik párovej a rodinnej terapie a aktuálne sa vzdeláva v oblasti psychotraumatológie a socioterapie. Na svojom instagramovom profile Spomiluj pravidelne uverejňuje príspevky týkajúce sa duševného zdravia, ktoré komunikuje „ľudskou rečou“.

Diskusia s prof. Petrom Ďurčom, CSc. na tému: Priezviská Slovákov v USA

Príďte zistiť, aké sú priezviská našincov žijúcich v Spojených štátoch a odkiaľ pochádzajú. Na otázky odpovie prof. Peter Ďurčo, CSc., z Katedry germanistiky Filozofickej fakulty UCM. Podujatie sa uskutoční 8. apríla o 13.00 v univerzitnej knižnici
Profesor Ďurčo sa stal jedným zo spoluautorov monumentálneho diela  Dictionary of American Family Names (Slovník amerických priezvisk). Ide o mimoriadny úspech, keďže slovník je svetovým vydavateľským počinom v onomastike – vede, ktorá sa zaoberá vlastnými menami. 

Publikácia vyšla vo svetoznámom vydavateľstve Oxford University Press v piatich zväzkoch a má takmer 4 000 strán. Na prvom trojzväzkovom vydaní (2003) a aj druhom päťzväzkovom vydaní (2022) participoval aj profesor Peter Ďurčo z Filozofickej fakulty. Dielo vzniklo pod vedením svetoznámeho lingvistu profesora Patricka Hanksa a na jeho vytvorení sa podieľalo vyše päťdesiat spoluautorov z celého sveta.

Slovník zachytáva najčastejšie priezviská v Spojených štátoch amerických. V úvodnom zväzku sú aj vedecké štúdie o spôsoboch utvárania vlastných mien v jednotlivých jazykoch. Slovník obsahuje priezviská zo 70 jazykov alebo celých jazykových skupín, ako napríklad priezviská Afriky alebo priezviská Indiánov. V slovníku sú zachytené aj priezviská Slovákov, ktorí emigrovali do Spojených štátov za posledných stopäťdesiat rokov. 

28. marec - Deň učiteľov

.