SAIA, n. o. si Vás dovoľuje informovať, že v rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít bola zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné/umelecké a prednáškové pobyty v akademickom roku 2023/2024.
Uzávierka na predkladanie žiadostí je 30. apríla 2023 do 16:00 hod., pričom pobyty sa budú môcť realizovať v rámci akademického roka 2023/2024. Žiadosti o štipendiá možno aktuálne predkladať on-line na http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.
Výsledky výberu budú zverejnené na našej webovej stránke (http://www.stipendia.sk/sk/main/vysledky-vyberovych-konani), a to najneskôr do uplynutia 8 týždňov od uzávierky programu; všetci uchádzači o štipendium budú o výsledkoch výberu informovaní elektronickou poštou. Univerzitám budú postupne poskytnuté zoznamy štipendistov, adresované prorektorom pre zahraničie.
Štipendiá sú určené pre študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl (aj v prípade, že sa doktorandské štúdium realizuje na externej vzdelávacej inštitúcii v zmysle zákona o VŠ, napr. na SAV) a postdoktorandov pôsobiacich na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách s trvalým pobytom na Slovensku na pokrytie životných nákladov na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania (magisterské/inžinierske/doktorské štúdium), študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas doktorandského štúdia alebo na výskumný pobyt pre postdoktorandov na vybranej zahraničnej vysokej škole, resp. výskumnej organizácii. Základné informácie o programe nájdete v priloženom letáku. Podrobné informácie o programe môžu uchádzači získať na oficiálnej webovej stránke programu http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.
Študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu spolu so žiadosťou o štipendium v rámci NŠP uchádzať aj o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí.
Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. O štipendium sa môžu uchádzať občania ktorejkoľvek krajiny sveta.
V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 23. 3. 2023 o 9:00 hod. sa v Akademickom klube na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, uskutoční inauguračná prednáška doc. Mgr. Ing. Kataríny Seresovej, PhD., docentky na Katedre jazykovedy a translatológie Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave, na tému „Glokalizácia a jej prejavy v dynamike súčasných jazykov“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7357 (2.1.32) cudzie jazyky a kultúry.
Upozorňujeme všetkých študentov dennej formy štúdia, ktorí majú záujem o ubytovanie v Študentskom domove UCM a zmluvných zariadeniach UCM, aby si v zmysle schváleného postupu podali žiadosť o ubytovanie najneskôr do 31. 05. 2023. Žiadosť je potrebné podať elektronickou formou prostredníctvom AIS. Žiadosti doručené inou formou (písomne alebo mailom) alebo doručené po termíne nebudú akceptované.
Určite ste už počuli o umelej inteligencii, ktorá postupne nachádza svoje miesto v rámci používania pri každodenných činnostiach. Je dobré a žiadúce, aby sme aj v rámci akademickej sféry reagovali na tieto nové trendy.
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave preto pre svoju akademickú obec organizuje informačný seminár s názvom: Umelá inteligencia v akademickom prostredí.
Seminár je určený pre pedagógov, doktorandov ale aj študentov. Má za cieľ zoznámiť akademickú obec so schopnosťami umelej inteligencie a ich dôsledkami pre akademickú sféru.
Ak máte záujem nájsť Boha a v hluku sveta sa Vám to nedarí, UPeCe má pre Vás ponuku Duchovnej obnovy. Viac info tu.
Zároveň sa nebezpečne blíži aj leto a dátum finálnej registrácie na MAGIS 2023 (31. Marca) ešte viac. Preto neváhajte a poďte s nami a tisíckami mladých ľudí z celého sveta zažiť niečo nezabudnuteľné. Viac informácií sa dozviete tu.
My už máme veci na všetko zbalené a čakáme len na Vás.
V Centre vedecko-technických informácií Slovenskej republiky v Bratislave sa dňa 07.02.2023 konala mimoriadne zaujímavá, aktuálna a podnetná Medzinárodná vedecká konferencia o výskumnej etike a vedeckej integrite, na ktorej sa zúčastnila doc. PhDr. Adela Böhmerová, CSc. MA.. Videozáznam priebehu konferencie, a v rámci neho prezentácia aktuálnych výsledkov výskumu v tejto oblasti, ktoré usporiadateľ konferencie zaslal účastníkom, je k dispozícii aj širšiemu okruhu záujemcov na linku: https://video.nti.sk/live?242732DMQ0YQXH21.
Ako to dokumentuje videozáznam, na konferencii odzneli príspevky významných expertov na nasledujúce témy:
- Umelá inteligencia a akademická výskumná integrita
- Čo hovoria retrakcie o etike vedeckého publikovania
- BRIDGE (spájanie akademickej, výskumnej, podnikateľskej a spoločenskej integrity)
- iCOP (International Contract Cheating Project)
- PAPERMILLS alebo predávame autorstvo
- Portál ENAI podpora obetí nepoctivého konania
- Kde sa nachádzame s implementáciou deklarácie
- Modely fungujúcich systémov eticko-integritného správania na VŠ a SAV v SR
Ústav slovenskej literatúry SAV, v. v. i. a Filozofická fakulta Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave Vás pozývajú na medzinárodnú vedeckú konferenciu Nemeckojazyčná literatúra na Slovensku a slovensko-nemecké literárne vzťahy v rámci 2. Medzinárodného sympózia literárnovednej slovakistiky, ktorá sa uskutoční dňa 23. novembra 2023 v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Gondova ulica 2, Bratislava.
Tematika konferencie sa sústredí na dva okruhy:
1. nemeckojazyčná literatúra na území dnešného Slovenska;
2. slovensko-nemecké literárne vzťahy so zreteľom na formovanie literárnych identít.
Hlavným cieľom podujatia je podnietiť vedeckú diskusiu o nemeckojazyčnej literatúre na Slovensku v kontexte slovenských literárnych dejín a dejín medziliterárnych vzťahov. Vítané sú príspevky zamerané na produkciu z rôznych období dejín literatúry, ako aj príspevky venované paralelám v iných národných literatúrach.
Rokovacími jazykmi konferencie sú slovenčina, čeština a nemčina. Maximálny časový rozsah príspevku je 15 minút (cca 6 normostrán). Dopracované príspevky v slovenčine budú ponúknuté časopisu Slovenská literatúra (https://journals.savba.sk/index.php/slpi/about).
Záujemcov o účasť prosíme vyplniť návratku a zaslať ju do 5. mája 2023 na adresu martin.braxatoris. (zav). savbask. O prijatí príspevku budeme informovať do 15. mája 2023.
Návratka k stiahnutiu je k dispozícií tu: NÁVRATKA
Konferenčný poplatok predstavuje 50 eur (netýka sa účastníkov z organizujúcich inštitúcií). Cestovné, ubytovacie a ďalšie náklady spojené s účasťou na konferencii hradí vysielajúca strana. Radi však pomôžeme pri organizácii pobytu a prekladov štúdií zahraničných účastníkov a účastníčok.
Podujatie sa koná pri príležitosti 230. výročia narodenia Samuela Ferjenčíka (1793 – 1855) ako výstup grantových projektov VEGA 2/0136/21: Literárnohistorické, kultúrnohistorické a edičné spracovanie rukopisnej poznámkovej knihy Samuela Ferjenčíka a VEGA 2/0021/20: Národnoobrodenecké reprezentácie – mody realizácie, transgresie a tranzície.
V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 14. 3. 2023 o 10:00 hod. sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, v Akademickom klube, uskutoční habilitačná prednáška Mgr. Simony Fraštíkovej, PhD., odbornej asistentky na Katedre germanistiky FF UCM v Trnave, na tému „Kategória lokálnosti a jazykové prostriedky na jej vyjadrenie“ a obhajoba habilitačnej práce s názvom „Rekurrente präpositionale Wortverbindungen im lokalen Bereich“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7357 (2.1.32) cudzie jazyky a kultúry.
International Mother Language Day at the Department of British and American Studies
Dňa, 21 februára 2023, pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka, lingvistky Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UCM (PhDr. Ingrid Cíbiková, PhD., PhDr. Božena Petrášová, PhD. a PhDr. Marianna Hudcovičová, PhD.), pripravili odbornú prednášku a lingvistickú tvorivú dielňu pre študentov anglistiky. Témou roka 2023 je Viacjazyčné vzdelávanie a aktuálna nevyhnutnosť jeho transformácie, ktorú lingvistky riešia aj v projekte KEGA s názvom Odborná komunikácia a terminologická gramotnosť v cudzojazyčnom vzdelávaní v strednom odbornom školstve. V odbornej prednáške o jazykovej a terminologickej gramotnosti a kultúre s ukážkami jazykovej nekultúry v praxi, ako aj používaní korpusov (SNK, BNC), a databázy IATE, lingvistky katedry vychádzali z dlhoročnej vedeckej a expertíznej činnosti, ktorá pokračovala v aplikačnej praktickej lingvistickej tvorivej dielni. Víťazmi v určovaní slovenských termínov na masívne preberanie výpožičiek z angličtiny boli študenti druhého ročníka anglického jazyka v odbornej komunikácii. Výhercom blahoželáme.
SAIA, n. o. pozýva na online Dni otvorených dverí s názvom "Dvere do sveta otvorené!", ktorý sa uskutoční 21. februára 2023 od 10:00 do 15:00 hod.
Účastníci virtuálneho DOD SAIA sa budú môcť lepšie oboznámiť s nasledujúcimi príležitosťami:
- Akademické mobility - štipendiá na základe bilaterálnych medzivládnych dohôd a ponúk zahraničných vlád - štipendiá do európskych krajín i krajín mimo Európy,
- Akcia Rakúsko – Slovensko - štipendiá do Rakúska,
- Národný štipendijný program SR - štipendiá do všetkých krajín sveta,
- CEEPUS - štipendiá do strednej, východnej a juhovýchodnej Európy,
- EURAXESS - kariérne poradenstvo.