Aktuality

Archív správ

Stretnutie rusistov na Granadskej univerzite

10. a 11. júna 2024 sa na pôde Granadskej univerzity konalo piate nadnárodné stretnutie členov riešiteľského tímu grantového projektu Erasmus+ s názvom The innovation of the concept and curriculum of doctoral study programs and increasing their effectiveness (2021-1-SK01-KA220-HED-000022917), ktorého sa za Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave zúčastnili doc. Andrea Grominová, prof. Oleh V. Tyshchenko, doc. Lukáš Gajarský, dr. Andrea Spišiaková, za Masarykovu univerzitu v Brne – prof. Josef Dohnal, a za Granadskú univerzitu – prof. Simón José Suárez Cuadros, prof. Benamí Barros García a dr. Irina Votyakova.

Počas prvého dňa sa hodnotila realizácia štvrtého intelektuálneho výstupu projektu, a to metodického seminára pre doktorandov, v rámci ktorého sa prezentovali prvé tri výstupy v anglickej a ruskej jazykovej mutácii, jeho prínos a spätná väzba od študentov. Diskutovalo sa tiež o ich spôsobe využitia v rámci študijných programov všetkých troch partnerských univerzít.

Cieľom druhého dňa stretnutia bolo rokovanie o príprave multiplikačného podujatia, ktorým bude konferencia pre doktorandov a pedagógov, ktorí realizujú výučbu v doktorandských študijných programoch. Konferencia sa bude konať v januári 2025 na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a bude platformou pre prezentáciu výsledkov vedeckého výskumu nielen partnerských univerzít, ale aj ďalších slovenských i zahraničných doktorandov a pedagógov rusistiky.

Pozvánka: Príbeh skla IV a prednáška komisie Historia Skla v Kokave nad Rimavicou

Na podujatí sa dňa 22. júna 2024 o 14:00 hod. uskutoční prednáška spojená s diskusiou, ktorá bude informovať o zápise prvku ručnej sklárskej výroby do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, ktoré sa realizuje pod hlavičkou Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV a o zápise prvku do nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO. Prednáša: PhDr. Danica Staššíková-Štukovská, PhD.

Príbeh skla so svojimi sprievodnými podujatiami sprístupňuje verejnosti a popularizuje schátranú miestnu pamätihodnosť z roku 1913 Stará škola v Kokave nad Rimavicou. Cieľom výstavy je posilniť povedomie o sklárskej histórii regiónu, návrat k priblíženiu výnimočného kultúrneho dedičstva a zatraktívnenie segmentu kreatívneho priemyslu, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou tohto regiónu dlhé desaťročia. Súčasťou výstavy je mobilná sklárska pec s ukážkou živého fúkania skla, sklárske workshopy pre deti a dospelých, komentované prehliadky, prednášky, diskusie, koncerty a filmové premietania. Príbeh skla IV. so SPRIEVODNÝM PROGRAMOM – pozri TU sa bude konať od piatka 21. júna do nedele 23. júna, výstava bude sprístupnená verejnosti v priestoroch Starej školy do 31. októbra 2024.

VIAC TU: Príbeh skla IV. – Vstupenky na výstavy, 21. 6. – 31. 10. ve městě Kokava nad Rimavicou – GoOut

Pracovníci Katerdy pedagogiky FF UCM na Ústve učitelství chémie a humanitních věd na Vysoké škole chenicko-technologické v Prahe

Pracovníci Katedry pedagogiky FF UCM doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., Mgr. Veronika Michvocíková, PhD. a PhDr. David Ivanovič, PhD. sa v dňoch 10. - 14.06.2024 zúčastnili na pracovných stretnutiach a zrealizoivali prednášky a workshopy v rámci mobility Erasmus+ KA 131 na Ústve učitelství chémie a humanitních věd na Vysoké škole chenicko-technologické v Prahe. Pracovníci mali možnosť diskutovať aj o spoločných vedecko-výskumných projektoch, mobilitách pracovníkov a organizácii spoločných medzinárodných workshopov pre rozvoj profesijných kompetencií vysokoškoslkých učiteľov.

Okrem prehliadky priestorov a chemických laboratórií Ústavu učitelaství chémie a humanitních věd na VŠCHT navštívili pracovníci Katedry pedagogiky FF UCM špeciálne laboratórium „Light board laboratórium“ pre vytváranie edukačných programov v dištančnom vzdelávaní.

Harmonogram slávnostných promócií absolventiek a absolventov Filozofickej fakulty UCM v Trnave

.

Medzinárodná konferencia „Synsemantika in Mehrworteinheiten im Deutschen und anderen Sprachen“

Dva výnimočné dni plné výnimočných ľudí, jazykovedcov, priateľov...

Tak si dovolíme zhodnotiť medzinárodnú konferenciu „Synsemantika in Mehrworteinheiten im Deutschen und anderen Sprachen“, ktorú usporiadala Katedra germanistiky FF UCM v Trnave v dňoch 6. a 7. júna 2024.

Významné osobnosti zo Slovenska, Česka, Nemecka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska a Srbska sa stretli pri príležitosti jubilanta prof. Petra Ďurču a v priateľskej atmosfére diskutovali o aktuálnych výskumných otázkach v oblasti frazeológie.

Laudatio pri tejto príležitosti predniesla doc. Ružena Kozmová a dr. Katrin Steyer z Leibnitz-Institut für deutsche Sprache v Mannheime. V rámci slovenskej sekcie nás poctil návštevou i prof. Ján Kačala. Pani rektorka, ktorá profesorovi osobne zablahoželala, si s jubilantom i zaspievala.

Obohacujúce dva dni plné nových výskumných podnetov a zistení spojili správnych ľudí na správnom mieste.

FF UCM na festivale Učiaca sa Trnava

Dňa 21. júna 2024 sa zástupcovia Filozofickej fakulty UCM v Trnave zúčastnia festivalu Učiaca sa Trnava.

4. ročník festivalu učenia prinesie do centra mesta radosť zo vzdelávania. Program bude rozdelený do dvoch dní - vo štvrtok sa uskutočnia workshopy a diskusie pre dospelých a verejnosť, v piatok bude na Trojičnom námestí expo vzdelávacích organizácií so zaujímavým programom. Festival bude tiež spojený s podujatím Víkend so SAV, v rámci ktorého budú môcť deti aj dospelí spoznať vedu zblízka.

Viac o podujatí nájdete prostredníctvom nasledujúceho odkazu: https://www.uciacasatrnava.sk/podujatia/festival-uciaca-sa-trnava/ 

18. ročník Letnej školy štatistických metód pre výskum a výučbu

Služby pro vědu Vás srdečne vás pozývajú na 18. ročník Letnej školy štatistických metód, ktorá sa uskutočni v termíne 26. - 30. augusta 2024 (prezenčne a online).

Príďte sa poučiť a zároveň zabaviť. Získate vedomosti o plánovaní experimentov a využijete networking na podporu odborných konzultácií Vašej dizertačnej práce alebo výskumu. Nechajte sa inšpirovať ostatnými a odneste si nápady, návrhy a praktické skúsenosti.

„Letná škola štatistických metód mi ukázala, aká dôležitá je štatistika pre vedeckú prácu a že štatistika môže byť aj zábavná... vďaka lektorke.“ Lenka Kuboňová, VŠB - TU Ostrava

- Pozvánka
- Referencie z predchádzajúcich ročníkov
- Program
- Podmienky a prihláška

Medzinárodný workshop na tému: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch

V rámci projektu Erasmus+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533 sa dňa 22. mája 2024 sa v čase od 9:00 – 14:00 sa na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave uskutočnil medzinárodný workshop na tému: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch.

Na workshope sa aktívne podieľali kolegovia z Mount Kenya University (MKU) Keňa, konkrétne: Dr. Serah Kimaru, Dr. Judy Mwangi, Prof. Peter Wanderi Mwangi, Dr. Bonface Joel Malala a Mr. John Ngotho Kinyua a aj kolegovia z Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam (DUCE) a to konkrétne: Dr. Stephano Lazaro AyoGeofrey Emmanuel Ntobi. Na workshope aktívne participoval aj člen Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Mgr. Pavel Miškařík, PhD., ktorý bol hlavným organizátorom celého podujatia.

Na workshope sa zúčastnili študenti Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií, spoločne s hosťujúcou študentkou Karlovej univerzity v Prahe. Študenti sa na akcii dozvedeli o etických problémoch, ktoré hlavný prezentujúci na podujatí počas svojich výskumov a práce zažili a riešili. Prostredníctvom diskusie a praktických príkladov bolo študentom odporúčané, akým spôsobom majú pristupovať k etickým otázkam pri svojom vlastnom výskume.

Všetci účastníci workshopu hodnotili priebeh a celkový dopad podujatia veľmi pozitívne. Študenti získali okrem možnosti riešenia špecifických výskumných otázok možnosť precvičiť si svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, získať informácie akým spôsobom riešia špecifické výskumné otázky vedci z odlišného kultúrneho prostredia, rovnako ako aj nadviazať vzťahy s vedecko-výskumnými pracovníkmi z mimoeurópskych  inštitúcií, s ktorými naša univerzita intenzívne spolupracuje.

Veríme, že toto podujatie bola obohacujúce nielen pre študentov, ale aj pre vedecko-výskumných pracovníkov, ktorý sa na workshope aktívne podieľali. Naším cieľom je nadviazať na toto podujatie aj v budúcnosti a tým zároveň rozvíjať spoluprácu medzi zúčastnenými inštitúciami.

Pracovné stretnutie so zástupcami Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam, Tanzánia

Dňa 29. mája 2024 sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Oddelenia pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy, prodekanky doc. PaedDr. Moniky Hornáček Banášovej, PhD. a koordinátora pre mimoeurópsky Erasmus+ Mgr. Lukáša Kurajdu, PhD. so zástupcami Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam, Tanzánia, konkrétne Dr. Stephano Lazaro Ayo, Ms. Neema Eugene Shiyo a Mr. Geofrey Emmanuel Ntobi, ktorí navštívili Filozofickú fakultu UCM v Trnave v rámci projektu Erasmu+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533.

Výsledkom pracovného stretnutia je plánovaná spolupráca na vedeckých podujatiach, ktoré budú nadväzovať na realizovaný medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch, ktorý sa uskutočnil 22. mája 2024. Viac o workshope nájdete v aktualite FF UCM na: https://ff.ucm.sk/sk/aktuality/detail/1589/ 

Filozofická fakulta a Dar es Salaam University College of Education naďalej posilňujú vzájomnú spoluprácu.

Životné jubileum prof. Petra Ďurča, CSc.

Dňa 30. mája 2024 dekanka Filozofickej fakulty UCM v Trnave doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., pri príležitosti životného jubilea udelila cenu dekanky prof. Petrovi Ďurčovi, CSc. za celoživotný významný prínos vo vedeckej, publikačnej, pedagogickej a kultúrno-spoločenskej oblasti.