Aktuality

Archív správ

Výstava: Ema Biháriová, antropológ s dušou misionára

Dňa 12.11.2024 bola na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave otvorená fotografická výstava Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií. Výstava čiastočne mapuje vedeckú prácu a misionárske pôsobenie členky katedry Emílie Biháriovej v africkej Tanzánii. Ema, ako ju na katedre familiárne volajú, tragicky zahynula pri dopravnej nehode v milovanej Tanzánii, kde skúmala kmeň Datogov, založila školu a venovala sa vzdelávaniu ich detí. Členovia katedry sa rozhodli touto výstavou sprostredkovať Emine oduševnenie a vedecké úspechy svojim študentom i širšiemu publiku. Výstava bude prístupná verejnosti v priestoroch prízemia Filozofickej fakulty UCM v Trnave až do 28.2.2025.

Stretnutie s terminológmi Generálneho riaditeľstva pre preklad (DGT) Európskej komisie

V nadväznosti na 20. konferenciu Slovenskej terminologickej siete sa dňa 25.10.2024 na Zastúpení Európskej komisie v Bratislave konalo stretnutie študentov, vyučujúcich a terminológov zo slovenského odboru DGT. Na pozvanie organizátorov sa na ňom zúčastnila doc. Adela Böhmerová spolu s doktorandom Mgr. Adamom Bajzom. Cieľom stretnutia bolo ponúknuť študentom a vyučujúcim spoluprácu v oblasti terminológie a podieľať sa na budovaní terminologickej databázy IATE (InterAktívna Terminológia pre Európu). Obsahuje takmer 7 miliónov termínov v rôznych jazykoch a priebežne sa rozširuje a precizuje. Využívajú ju nielen prekladatelia a tlmočníci, ale aj národní experti a verejnosť. Vyučujúci sa do projektu môžu zapojiť so svojimi študentmi napr. v rámci bakalárskych prác, ktoré budú zamerané na pridelený terminologický projekt. Organizátori stretnutia odporučili pedagógom zvážiť využitie tejto možnosti zaangažovania poslucháčov do konkrétnej terminologickej spolupráce s DGT. Adam Bajza, absolvent našej Katedry anglistiky a amerikanistiky, na stretnutí prejavil organizátorom záujem o spoluprácu v rámci projektu IATE.

V rámci Týždňa vedy a techniky odznela prezentácia doc. Kabáta o Lokalizácii

Na pozvanie dr. Zory Širokej, vedúcej Katedry anglistiky a amerikanistiky a jeho niekdajšej doktorandskej školiteľky doc. Adely Böhmerovej, dňa 12.11.2024 v rámci Týždňa vedy a techniky s prezentáciou na FF UCM v Trnave vystúpil doc. Marián Kabát z Katedry anglistiky a amerikanistiky FiF UK v Bratislave.

Prednáška pod názvom Praktické aspekty lokalizácie bola zameraná na lokalizáciu ako preklad softvérových produktov (neherný softvér, webové stránky a videohry). Po teoretickom úvode a samotnom predstavení lokalizácie sa zamerala na špecifické prekladateľské problémy, s ktorými sa lokalizátori pri práci pravidelne stretávajú. Záver tvorila praxeologická vsuvka o uplatniteľnosti absolventov v tejto oblasti. Doc. Kabát sa v rámci svojich prekladateľských skúseností už dlhšie špecializuje na lokalizáciu v preklade a stal sa popredným predstaviteľom tejto disciplíny. Venuje sa jej aj ako pedagóg a vyučuje ju na UK. O jeho prednášku na UCM bol veľký záujem. V obecenstve boli desiatky poslucháčov z bakalárskeho aj magisterského stupňa štúdia a pedagógovia dr. Široká, dr. Hudcovičová, dr. Horváth a doc. Böhmerová. Jeho prednáška na túto novú a aktuálnu tému bola veľmi zaujímavá, dynamická, zábavná, ale zároveň tiež podnetná, pričom jej autor poukázal aj na možnosti uplatnenia poslucháčov v tejto oblasti. Po teoretickej, odbornej aj praktickej stránke bola výrazným prínosom pre Katedru anglistiky a amerikanistiky, špecificky pre jej študijný program Anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii.

Všetko najlepšie ku Dňu mužov!

19. november patrí mužom. Medzinárodný deň mužov (MDM) nie je len ďalším bežným dátumom v kalendári – je to príležitosť zdôrazniť dôležitosť mužov v spoločnosti, upriamiť pozornosť na ich výzvy a podporiť harmonické spolužitie medzi pohlaviami. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by tento deň mal byť pre každého z nás dôležitý:

NA SLOVÍČKO SO PSYCHOLÓGOM - Večerné workshopy pre vysokoškolákov - Môj príbeh, tvoj príbeh

.

Program Filozofickej fakulty pre študentstvo na Týždeň vedy a techniky 2024

Dvadsiaty prvý ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa uskutoční v období od 11.-17. novembra 2024. Naša fakulta sa do neho zapája organizovaním pestrých sprievodných podujatí.

Tešiť sa môžete na rôznorodé témy:  Program TVT 2024

OZNAM O KONANÍ VOLIEB DO AKADEMICKÉHO SENÁTU UCM (zamestnanecká časť a študentská časť) - nominácie

Nominácie sa môžu podávať do 12. novembra do 12:00 hod.

Nominačný list môžete poslať elektronicky alebo cez podateľňu.

e-mail: jozef.lenč@ucm.sk (predseda AS FF UCM)
lenka.selecká@ucm.sk (predsedníčka volebnej komisie pre voľby do AS UCM)

Nominačný list zamestnanecká časť
Nominačný list študentská časť

NA SLOVÍČKO SO PSYCHOLÓGOM - Večerné workshopy pre vysokoškolákov - Vplyv chronického stresu na zdravie

.

Oznam pre členov študentskej časti akademickej obce UCM v Trnave

Vážené členky a členovia študentskej časti akademickej obce UCM v Trnave,

touto cestou si vás dovoľujeme informovať o kandidátkach a kandidátoch na zástupcov do Študentskej rady vysokých škôl za Univerzitu Sv. Cyrila a Metoda v Trnave na volebné obdobie 2024 – 2027 a o termíne volieb do Študentskej rady vysokých škôl za Univerzitu Sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Kandidátky a kandidáti na zástupcov ŠRVŠ za UCM:

  • Ilčáková, Lenka – Inštitút manažmentu UCM
  • Jokelová, Linda – Fakulta masmediálnej komunikácie UCM
  • Krížová, Sandra – Fakulta masmediálnej komunikácie UCM
  • Olejník, Róbert – Fakulta sociálnych vied UCM
  • Ševčík, Matej – Fakulta sociálnych vied UCM

Termín volieb: 5. 11. 2024 – od 9:00 do 15:00 hod. – realizácia volieb elektronickou formou.
Počet volených zástupcov do ŠRVŠ za UCM: 3.



doc. PhDr. Ján Višňovský, PhD.
predseda AS UCM 

Mgr. Matej Kubák
predseda volebnej komisie

Členky Katedry rusistiky FF UCM sa zúčastnili 2. ročníka medzinárodnej konferencie Language, Translation and Intercultural Communication

Členky Katedry rusistiky FF UCM sa úspešne zúčastnili 2. ročníka medzinárodnej konferencie s názvom Language, Translation and Intercultural Communication, ktorá sa konala od 17. do 19. októbra 2024 na Univerzite Juraja Dobrilu v Pule (Chorvátsko). Ako spoluorganizátori sme mali česť byť súčasťou tejto významnej udalosti, realizovanej v rámci vedeckého výskumného projektu Legal Language and Business Communication – ffpu-05-2021-3 pod vedením prof. Ireny Mikulaco, DrSc.

Konferencie sa zúčastnilo 110 účastníkov – lingvistov, slavistov, prekladateľov, výskumníkov a študentov z 15 krajín a dvoch kontinentov. Oficiálnymi jazykmi podujatia boli všetky slovanské jazyky a angličtina, pričom konferencia sa organizovala v hybridnom formáte, čo umožnilo širokú účasť.