Dňa 12.11.2024 bola na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave otvorená fotografická výstava Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií. Výstava čiastočne mapuje vedeckú prácu a misionárske pôsobenie členky katedry Emílie Biháriovej v africkej Tanzánii. Ema, ako ju na katedre familiárne volajú, tragicky zahynula pri dopravnej nehode v milovanej Tanzánii, kde skúmala kmeň Datogov, založila školu a venovala sa vzdelávaniu ich detí. Členovia katedry sa rozhodli touto výstavou sprostredkovať Emine oduševnenie a vedecké úspechy svojim študentom i širšiemu publiku. Výstava bude prístupná verejnosti v priestoroch prízemia Filozofickej fakulty UCM v Trnave až do 28.2.2025.
V nadväznosti na 20. konferenciu Slovenskej terminologickej siete sa dňa 25.10.2024 na Zastúpení Európskej komisie v Bratislave konalo stretnutie študentov, vyučujúcich a terminológov zo slovenského odboru DGT. Na pozvanie organizátorov sa na ňom zúčastnila doc. Adela Böhmerová spolu s doktorandom Mgr. Adamom Bajzom. Cieľom stretnutia bolo ponúknuť študentom a vyučujúcim spoluprácu v oblasti terminológie a podieľať sa na budovaní terminologickej databázy IATE (InterAktívna Terminológia pre Európu). Obsahuje takmer 7 miliónov termínov v rôznych jazykoch a priebežne sa rozširuje a precizuje. Využívajú ju nielen prekladatelia a tlmočníci, ale aj národní experti a verejnosť. Vyučujúci sa do projektu môžu zapojiť so svojimi študentmi napr. v rámci bakalárskych prác, ktoré budú zamerané na pridelený terminologický projekt. Organizátori stretnutia odporučili pedagógom zvážiť využitie tejto možnosti zaangažovania poslucháčov do konkrétnej terminologickej spolupráce s DGT. Adam Bajza, absolvent našej Katedry anglistiky a amerikanistiky, na stretnutí prejavil organizátorom záujem o spoluprácu v rámci projektu IATE.
Na pozvanie dr. Zory Širokej, vedúcej Katedry anglistiky a amerikanistiky a jeho niekdajšej doktorandskej školiteľky doc. Adely Böhmerovej, dňa 12.11.2024 v rámci Týždňa vedy a techniky s prezentáciou na FF UCM v Trnave vystúpil doc. Marián Kabát z Katedry anglistiky a amerikanistiky FiF UK v Bratislave.
Prednáška pod názvom Praktické aspekty lokalizácie bola zameraná na lokalizáciu ako preklad softvérových produktov (neherný softvér, webové stránky a videohry). Po teoretickom úvode a samotnom predstavení lokalizácie sa zamerala na špecifické prekladateľské problémy, s ktorými sa lokalizátori pri práci pravidelne stretávajú. Záver tvorila praxeologická vsuvka o uplatniteľnosti absolventov v tejto oblasti. Doc. Kabát sa v rámci svojich prekladateľských skúseností už dlhšie špecializuje na lokalizáciu v preklade a stal sa popredným predstaviteľom tejto disciplíny. Venuje sa jej aj ako pedagóg a vyučuje ju na UK. O jeho prednášku na UCM bol veľký záujem. V obecenstve boli desiatky poslucháčov z bakalárskeho aj magisterského stupňa štúdia a pedagógovia dr. Široká, dr. Hudcovičová, dr. Horváth a doc. Böhmerová. Jeho prednáška na túto novú a aktuálnu tému bola veľmi zaujímavá, dynamická, zábavná, ale zároveň tiež podnetná, pričom jej autor poukázal aj na možnosti uplatnenia poslucháčov v tejto oblasti. Po teoretickej, odbornej aj praktickej stránke bola výrazným prínosom pre Katedru anglistiky a amerikanistiky, špecificky pre jej študijný program Anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii.
19. november patrí mužom. Medzinárodný deň mužov (MDM) nie je len ďalším bežným dátumom v kalendári – je to príležitosť zdôrazniť dôležitosť mužov v spoločnosti, upriamiť pozornosť na ich výzvy a podporiť harmonické spolužitie medzi pohlaviami. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by tento deň mal byť pre každého z nás dôležitý:
Dvadsiaty prvý ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa uskutoční v období od 11.-17. novembra 2024. Naša fakulta sa do neho zapája organizovaním pestrých sprievodných podujatí.
Tešiť sa môžete na rôznorodé témy: Program TVT 2024
Nominácie sa môžu podávať do 12. novembra do 12:00 hod.
Nominačný list môžete poslať elektronicky alebo cez podateľňu.
e-mail: jozef.lenč@ucm.sk (predseda AS FF UCM)
lenka.selecká@ucm.sk (predsedníčka volebnej komisie pre voľby do AS UCM)
Nominačný list zamestnanecká časť
Nominačný list študentská časť
Vážené členky a členovia študentskej časti akademickej obce UCM v Trnave,
touto cestou si vás dovoľujeme informovať o kandidátkach a kandidátoch na zástupcov do Študentskej rady vysokých škôl za Univerzitu Sv. Cyrila a Metoda v Trnave na volebné obdobie 2024 – 2027 a o termíne volieb do Študentskej rady vysokých škôl za Univerzitu Sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Kandidátky a kandidáti na zástupcov ŠRVŠ za UCM:
- Ilčáková, Lenka – Inštitút manažmentu UCM
- Jokelová, Linda – Fakulta masmediálnej komunikácie UCM
- Krížová, Sandra – Fakulta masmediálnej komunikácie UCM
- Olejník, Róbert – Fakulta sociálnych vied UCM
- Ševčík, Matej – Fakulta sociálnych vied UCM
Termín volieb: 5. 11. 2024 – od 9:00 do 15:00 hod. – realizácia volieb elektronickou formou.
Počet volených zástupcov do ŠRVŠ za UCM: 3.
doc. PhDr. Ján Višňovský, PhD.
predseda AS UCM
Mgr. Matej Kubák
predseda volebnej komisie
Členky Katedry rusistiky FF UCM sa úspešne zúčastnili 2. ročníka medzinárodnej konferencie s názvom Language, Translation and Intercultural Communication, ktorá sa konala od 17. do 19. októbra 2024 na Univerzite Juraja Dobrilu v Pule (Chorvátsko). Ako spoluorganizátori sme mali česť byť súčasťou tejto významnej udalosti, realizovanej v rámci vedeckého výskumného projektu Legal Language and Business Communication – ffpu-05-2021-3 pod vedením prof. Ireny Mikulaco, DrSc.
Konferencie sa zúčastnilo 110 účastníkov – lingvistov, slavistov, prekladateľov, výskumníkov a študentov z 15 krajín a dvoch kontinentov. Oficiálnymi jazykmi podujatia boli všetky slovanské jazyky a angličtina, pričom konferencia sa organizovala v hybridnom formáte, čo umožnilo širokú účasť.