Dňa 21. marca sa v čase od 9:00 do 15:00 hod. uskutočnili výlučne online formou prostredníctvom hlasovania zo študentských e-mailových schránok voľby delegátov Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (UCM) do Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) na funkčné obdobie 2021 – 2024.
Vo voľbách si študenti UCM volili troch (3) delegátov do ŠRVŠ za UCM v Trnave.
Z celového počtu oprávnených voličov 5584 bolo vo voľbách odovzdaných 383 hlasovacích lístkov. Platných bolo 382 hlasovacích lístkov. Neplatný bol 1 hlasovací lístok.
Dňa 22.03.2022 o 09:00 sa pred hlavnou budovou Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave konalo zhromaždenie k podpore Vyhlásenia Rady vysokých škôl Slovenskej republiky k návrhu vysokoškolskej legislatívy adresovaného poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.
Zhromaždenia sa zúčastnili zástupcovia vedenia Filozofickej fakulty, Akademického senátu UCM, Akademického senátu FF UCM, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci, reprezentanti Študentskej rady UCM a v neposlednom rade aj študenti.
V príhovore vystúpil predseda Akademického senátu Filozofickej fakulty PhDr. Jozef Lenč, PhD, ktorý sa vyjadril k návrhu vysokoškolskej legislatívy a dopadov na nezávislosť akademickej samosprávy, nie len na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ale aj všetkých verejných vysokých školách na Slovensku.
Zhromaždenie ďalej pokračovalo neformálnou diskusiou až do 10:00.
Vedenie Filozofickej fakulty UCM v Trnave sa pripája k Vyhláseniu Rady vysokých škôl Slovenskej republiky k návrhu vysokoškolskej legislatívy adresovaného poslancom Národnej Rady Slovenskej republiky prostredníctvom zhromaždenia pred budovou Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave na Nám. Jozefa Herdu 2, 917 01 Trnava, ktoré sa uskutočni 22.03.2022 od 09:00.
Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo podľa § 27 ods. 5 zákona č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a o zmene a doplnení zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na základe uznesenia výkonnej rady agentúry č. VR-42/2/2022 zrušila obmedzenia študijného programu Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave s názvom učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry (v kombinácii), 2. stupeň vysokoškolského štúdia; denná forma štúdia, oprávňujúci jeho absolventom udeľovať akademický titul „magister“ (Mgr.), jazyk uskutočňovania: slovenský jazyk; kód študijného programu: 107006 v študijnom odbore učiteľstvo a pedagogické vedy.
Výkonná rada agentúry na svojom zasadnutí dňa 24. februára 2022 konštatovala, že vysoká škola vykonala úpravu uvedeného študijného programu v súlade s predloženým návrhom úpravy tohto študijného programu. Vysoká škola o vykonaní úpravy študijného programu informovala agentúru. Na základe overenia tejto skutočnosti a splnenia požiadaviek vyplývajúcich z príslušných ustanovení zákona agentúra vyznačí v registri študijných programov zrušenie príslušných obmedzení.
REALIZÁCIA VÝUČBY LS 2021/2022 JE SPOJENÁ S HYGIENICKÝMI POŽIADAVKAMI:
- Povinnosť nosenia respirátora počas výučby a vo všetkých priestoroch univerzity.
- Dezinfekcia rúk.
- Vetranie edukačných priestorov.
- Dezinfekcia používaných prístrojov, nástrojov a pomôcok.
Ahoj, som Juraj a som stážista v neziskovej organizácii Amnesty International ČR. Chcel by som Ti ponúknuť možnosť stať sa členom/členkou českého tímu Amnesty International; teda spoznať nových ľudí, zorientovať sa v ľudskoprávnej problematike, precestovať Českú republiku a nabrať potrebnú prax pred ukončením štúdia. Tvoja stáž by prebiehala na oddelení ľudskoprávneho vzdelávania, a to buď v Prahe alebo v Brne. Keďže ide o zahraničnú stáž, je možné ju absolvovať v rámci programu Erasmus+ (informácie o aktuálnych výzvach nájdeš na stránke Filozofickej fakulty UCM), a to ako v rámci štúdia, tak aj ako absolventskú stáž.
Tvoja stáž by pozostávala z usporadúvania a vedenia vzdelávacích workshopov pre stredné, základné a niekedy aj vysoké školy po celej Českej republike. Nemusíš sa báť, so všetkým Ti pomôžeme, vyškolíme Ťa a nikdy na to nebudeš sám/sama. Okrem tejto „práci v teréne“ budeš pracovať s internou databázou a aktívne komunikovať so školami. Naučíš sa pracovať sám/sama, aj v kolektíve a získaš zručnosti z ľudských práv, ako aj z lektorskej praxe. Stáž ponúkame študentom a absolventom na 6 až 12 mesiacov.
Pre mňa bola táto stáž veľkým prínosom, pomohla mi zlepšiť moje vystupovanie pred ľuďmi a získal som povedomie o problematike ľudských práv vo svetovom meradle. Ak ťa táto ponuka zaujala a chcel/a by si sa dozvedieť viac, kontaktuj ma na - juraj.smutny. (zav). amnestycz . Prikladám aj zaujímavé linky na stránky, na ktorých sa dozvieš o Amnesty a jej činnostiach. Budem sa tešiť na tvoj mail!
Hlavná stránka Amnesty International- https://www.amnesty.cz/
Workshop Živá knihovna - https://www.amnesty.cz/vzdelavani/zive-knihy
Facebook- https://www.facebook.com/AmnestyInternationalCR
S pozdravom
Juraj Smutný
stážista oddelenia ľudskoprávneho vzdelávania Amnesty International.
Dňa 07.04.2022 od 13:00 do 15:30 hod. sa uskutoční online prednáška na tému: Demencia - výzva globálneho zdravia pre 21. storočie.
Pripojiť sa môžete cez nasledujúci odkaz:
https://kristiania.zoom.us/j/69733146660?pwd=VWxJQjBqOS9BRjExMWpRMEV3dTRsUT09
Dovoľujeme si Vás informovať, že v rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít bola zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné/umelecké a prednáškové pobyty v akademickom roku 2022/2023.
Uzávierka na predkladanie žiadostí je 30. apríla 2022 do 16:00 hod., pričom pobyty sa budú môcť realizovať v rámci akademického roka 2022/2023. Žiadosti o štipendiá možno aktuálne predkladať on-line na http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.
Štipendiá sú určené pre študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl (aj v prípade, že sa doktorandské štúdium realizuje na externej vzdelávacej inštitúcii v zmysle zákona o VŠ, napr. na SAV) a postdoktorandov pôsobiacich na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách s trvalým pobytom na Slovensku na pokrytie životných nákladov na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania (magisterské/inžinierske/doktorské štúdium), študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas doktorandského štúdia alebo na výskumný pobyt pre postdoktorandov na vybranej zahraničnej vysokej škole, resp. výskumnej organizácii. Základné informácie o programe nájdete v priloženom letáku. Podrobné informácie o programe môžu uchádzači získať na oficiálnej webovej stránke programu http://www.stipendia.sk, resp. http://www.scholarships.sk.
Študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu spolu so žiadosťou o štipendium v rámci NŠP uchádzať aj o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí.
Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. O štipendium sa môžu uchádzať občania ktorejkoľvek krajiny sveta.
V prípade otázok, týkajúcich sa Národného štipendijného programu, sa môžete obrátiť priamo aj na administrátorov tohto programu – Kristína Sallerová ( nsp-sk. (zav). saiask ), uchádzači o štipendium s trvalým pobytom na Slovensku; Ondrej Aradský ( nsp-foreign. (zav). saiask ), uchádzači o štipendium zo zahraničia.
Národný štipendijný program (NŠP) je štipendijným programom, ktorého vznik schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 557 z 13. júla 2005. O pokračovaní NŠP rozhodla vláda SR uznesením č. 317 z 29. apríla 2009. Štipendijný program je financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. SAIA, n. o., administratívne zabezpečuje Národný štipendijný program na základe zmluvy uzavretej medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAIA, n. o. Štipendisti NŠP sú štipendistami vlády Slovenskej republiky.
Ďalšia uzávierka, ktorá sa uskutoční 31. októbra 2022, bude zameraná na pobyty počas letného semestra akademického roka 2022/2023.
Oznamujeme študentom Filozofickej fakulty, že od 07.03.2022 prechádzame z online výučby v dennej forme na prezenčnú formu výučby s nasledujúcimi výnimkami:
- Prednášky v študijnom programe Psychológia v bakalárskom a magisterskom stupni vzdelávania budú realizované online formou. Semináre a cvičenia prezenčnou formou.
- Výučba v študijnom programe Ruský jazyk a kultúra v odbornej komunikácii v bakalárskom a magisterskom stupni vzdelávania bude realizovaná, vzhľadom na vojnový konflikt na Ukrajine, online formou.
- Zahraniční pedagógovia pracujúci na FF UCM môžu realizovať výučbu online formou.
Ukrajinskí študenti a študentky sa môžu obrátiť v prípade potreby na novovytvorenú mailovú adresu: help.ua. (zav). ucmsk
- Konkrétne kroky pomoci ukrajinským študentom
- UCM vyjadruje podporu Ukrajine
- Opatrenie rektora Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave 4/2022 Dodržiavanie princípov správania sa študentov a zamestnancov univerzity