Aktuality

Aktuálne fakultné informácie

28. marec - Deň učiteľov

.

Prijímacie konanie na doplňujúce pedagogické štúdium a rozširujúce štúdium

Oznamujeme všetkým záujemcom o doplňujúce pedagogické štúdium a rozširujúce štúdium v akademickom roku 2024/2025, že prihlášky je možné posielať do 31.07.2024.

Viac informácií nájdete na: Ďalšie formy vzdelávania FF UCM v Trnave

Želanie príjemných veľkonočných sviatkov

.

Oznámenie o konaní habilitačnej prednášky a obhajoby habilitačnej práce Mgr. Olgy Iermachkovej, PhD.

V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 12. 04. 2024 o 09.00 hod. sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, v Akademickom klube, uskutoční habilitačná prednáška Mgr. Olgy Iermachkovej, PhD., odbornej asistentky na Katedre rusistiky FF UCM v Trnave, na tému „Dynamické procesy v súčasnom ruskom jazyku“ a obhajoba habilitačnej práce s názvom „Lingvokulturologický potenciál blogerského diskurzu.“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7357 (2.1.32) cudzie jazyky a kultúry.

Katedra filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave vás pozýva na diskusiu na tému: Sci-fi filozofia: Prečo by (ne)chceli byť roboti ľuďmi?

Dňa 25. 03. 2024 o 19:00 vystúpi v Malom Berlíne Tomáš Károly z Katedry filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave, ktorý bude diskutovať o filozofických otázkach spojených so sci-fi literatúrou a robotmi:

Čo nám hovoria príbehy o robotoch?
O kom sú?
O ľudskej dokonalosti, alebo skôr hľadaním odpovedí na to, čo znamená byť človekom?
Prečo by (ne)chceli byť roboti ľuďmi?

Link na podujatie na FB: https://www.facebook.com/events/715089740795528/?ref=newsfeed 

Zástupcovia Katedry pedagogiky na medzinárodnej vedeckej konferencie INTED2024

V dňoch 4.3. – 6.3.2024 sa doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD. Mgr. Veronika Michvocíková, PhD.  aktívne zúčastnili medzinárodnej vedeckej konferencie  INTED2024 - International Technology, Education and Development Conference. V rokovaní sekcií prezentovali vedecké štúdie  Mariana Sirotová a Veronika Michvocíková “The position of the university teacher in inclusive education in the Slovak republic” a „University students with special educational needs - an example from Slovakia“.

Získané informácie o realizácii inkluzívneho vzdelávania v rámci získavania učiteľskej kvalifikácie a vytvárania optimálnych podmienok štúdia v pregraduálnom vzdelávaní učiteľov budú zapracované do vedeckej monografie spracovávanej v rámci projektu KEGA 004UCM-4/2022 Podpora zdravia a pohody študentov prostredníctvom inkluzívnej edukácie na terciárnom stupni.

Pozvánka na online prednášky prof. Polunina z Ukrajiny

Pozývame Vás na online prednášky nášho kolegu prof. Polunina z Ukrajiny.

Prednášky sa uskutočnia prostredníctvom MS Teams.
Link na pripojenie: https://sdu.sk/bmb6R
Jazyk prednášok: anglický

Filozofická fakulta UCM v Trnave si ctí MDŽ

.

Aj v roku 2024 si Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UCM pripomenula Medzinárodný deň materinského jazyka

Študenti 1 a 2. ročníka bakalárskeho štúdia (Anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii) sa dňa 27. 2. 2024 od 9.00 do 16.00 zúčastnili odbornej konferencie V náručí jazyka, ktorá sa konala v Univerzitnej vedeckej knižnici v Bratislave pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka na pozvanie MK SR. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky pozvalo aj členov Ústrednej jazykovej rady (členka PhDr. Ingrid Cíbiková, PhD. za oblasť terminológie) na konferenciu, ktorú zahájila ministerka kultúry SR. Na konferencii prednášalo mnoho popredných lingvistov a odborníkov. Študenti a prítomní účastníci ocenili zaujímavé prednášky prof. Jána Kačalu o potrebnom Krátkom slovníku slovenského jazyka ako dôležitej súčasti kodifikačných príručiek spisovnej slovenčiny, dr. Ivety Valentovej o Štandardizácii zemepisných názvov, dr. Ľudmily Velichovej o nových technických normách: Pravidlá písania a úpravy písomností a predtlač listových papierov na úradné a obchodné listy, doc. Júliusa Lomenčíka o Jazykovej kultúre nielen v školstve, prof. Ľudmily Liptákovej o novom kurikule slovenského jazyka a literatúry, dr. Jany Levickej o Slovenskom národnom korpuse a Slovenskej terminologickej databáze, dr. Radovana Garabíka o množstve cudzích slov v slovenčine a rodovo citlivom vyjadrovaní. Študentov sprevádzali dr. Cíbiková a dr. Petrášová. Po ukončení konferencie študenti pracovali vo vedeckej knižnici na praktickom zadaní predmetov Lexikografia a terminografia a Terminológia. Témy odborných prednášok a prezentované nástroje študenti využívajú na kurzoch Terminológie a terminologickej práci, v odbornej komunikácii a odbornom preklade, ako aj v morfológii a fonetike. Študenti ocenili organizáciu, kvalitné prednášky, diskusie a čarovné prostredie Univerzitnej knižnice.

Cena dekanky za celoživotný významný prínos vo vedeckej, publikačnej, pedagogickej a kultúrno-spoločenskej oblasti

Dňa 27. februára 2024 udelila dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., pri príležitosti životného jubilea cenu dekanky prof. PhDr. Josefovi Dohnalovi, CSc. za za celoživotný významný prínos vo vedeckej, publikačnej, pedagogickej a kultúrno-spoločenskej oblasti.