Dva výnimočné dni plné výnimočných ľudí, jazykovedcov, priateľov...
Tak si dovolíme zhodnotiť medzinárodnú konferenciu „Synsemantika in Mehrworteinheiten im Deutschen und anderen Sprachen“, ktorú usporiadala Katedra germanistiky FF UCM v Trnave v dňoch 6. a 7. júna 2024.
Významné osobnosti zo Slovenska, Česka, Nemecka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska a Srbska sa stretli pri príležitosti jubilanta prof. Petra Ďurču a v priateľskej atmosfére diskutovali o aktuálnych výskumných otázkach v oblasti frazeológie.
Laudatio pri tejto príležitosti predniesla doc. Ružena Kozmová a dr. Katrin Steyer z Leibnitz-Institut für deutsche Sprache v Mannheime. V rámci slovenskej sekcie nás poctil návštevou i prof. Ján Kačala. Pani rektorka, ktorá profesorovi osobne zablahoželala, si s jubilantom i zaspievala.
Obohacujúce dva dni plné nových výskumných podnetov a zistení spojili správnych ľudí na správnom mieste.
Dňa 21. júna 2024 sa zástupcovia Filozofickej fakulty UCM v Trnave zúčastnia festivalu Učiaca sa Trnava.
4. ročník festivalu učenia prinesie do centra mesta radosť zo vzdelávania. Program bude rozdelený do dvoch dní - vo štvrtok sa uskutočnia workshopy a diskusie pre dospelých a verejnosť, v piatok bude na Trojičnom námestí expo vzdelávacích organizácií so zaujímavým programom. Festival bude tiež spojený s podujatím Víkend so SAV, v rámci ktorého budú môcť deti aj dospelí spoznať vedu zblízka.
Viac o podujatí nájdete prostredníctvom nasledujúceho odkazu: https://www.uciacasatrnava.sk/podujatia/festival-uciaca-sa-trnava/
Služby pro vědu Vás srdečne vás pozývajú na 18. ročník Letnej školy štatistických metód, ktorá sa uskutočni v termíne 26. - 30. augusta 2024 (prezenčne a online).
Príďte sa poučiť a zároveň zabaviť. Získate vedomosti o plánovaní experimentov a využijete networking na podporu odborných konzultácií Vašej dizertačnej práce alebo výskumu. Nechajte sa inšpirovať ostatnými a odneste si nápady, návrhy a praktické skúsenosti.
„Letná škola štatistických metód mi ukázala, aká dôležitá je štatistika pre vedeckú prácu a že štatistika môže byť aj zábavná... vďaka lektorke.“ Lenka Kuboňová, VŠB - TU Ostrava
- Pozvánka
- Referencie z predchádzajúcich ročníkov
- Program
- Podmienky a prihláška
V rámci projektu Erasmus+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533 sa dňa 22. mája 2024 sa v čase od 9:00 – 14:00 sa na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave uskutočnil medzinárodný workshop na tému: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch.
Na workshope sa aktívne podieľali kolegovia z Mount Kenya University (MKU) Keňa, konkrétne: Dr. Serah Kimaru, Dr. Judy Mwangi, Prof. Peter Wanderi Mwangi, Dr. Bonface Joel Malala a Mr. John Ngotho Kinyua a aj kolegovia z Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam (DUCE) a to konkrétne: Dr. Stephano Lazaro Ayo a Geofrey Emmanuel Ntobi. Na workshope aktívne participoval aj člen Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Mgr. Pavel Miškařík, PhD., ktorý bol hlavným organizátorom celého podujatia.
Na workshope sa zúčastnili študenti Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií, spoločne s hosťujúcou študentkou Karlovej univerzity v Prahe. Študenti sa na akcii dozvedeli o etických problémoch, ktoré hlavný prezentujúci na podujatí počas svojich výskumov a práce zažili a riešili. Prostredníctvom diskusie a praktických príkladov bolo študentom odporúčané, akým spôsobom majú pristupovať k etickým otázkam pri svojom vlastnom výskume.
Všetci účastníci workshopu hodnotili priebeh a celkový dopad podujatia veľmi pozitívne. Študenti získali okrem možnosti riešenia špecifických výskumných otázok možnosť precvičiť si svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, získať informácie akým spôsobom riešia špecifické výskumné otázky vedci z odlišného kultúrneho prostredia, rovnako ako aj nadviazať vzťahy s vedecko-výskumnými pracovníkmi z mimoeurópskych inštitúcií, s ktorými naša univerzita intenzívne spolupracuje.
Veríme, že toto podujatie bola obohacujúce nielen pre študentov, ale aj pre vedecko-výskumných pracovníkov, ktorý sa na workshope aktívne podieľali. Naším cieľom je nadviazať na toto podujatie aj v budúcnosti a tým zároveň rozvíjať spoluprácu medzi zúčastnenými inštitúciami.
Dňa 29. mája 2024 sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Oddelenia pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy, prodekanky doc. PaedDr. Moniky Hornáček Banášovej, PhD. a koordinátora pre mimoeurópsky Erasmus+ Mgr. Lukáša Kurajdu, PhD. so zástupcami Dar es Salaam University College of Education, University of Dar es Salaam, Tanzánia, konkrétne Dr. Stephano Lazaro Ayo, Ms. Neema Eugene Shiyo a Mr. Geofrey Emmanuel Ntobi, ktorí navštívili Filozofickú fakultu UCM v Trnave v rámci projektu Erasmu+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533.
Výsledkom pracovného stretnutia je plánovaná spolupráca na vedeckých podujatiach, ktoré budú nadväzovať na realizovaný medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch, ktorý sa uskutočnil 22. mája 2024. Viac o workshope nájdete v aktualite FF UCM na: https://ff.ucm.sk/sk/aktuality/detail/1589/
Filozofická fakulta a Dar es Salaam University College of Education naďalej posilňujú vzájomnú spoluprácu.
Dňa 30. mája 2024 dekanka Filozofickej fakulty UCM v Trnave doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., pri príležitosti životného jubilea udelila cenu dekanky prof. Petrovi Ďurčovi, CSc. za celoživotný významný prínos vo vedeckej, publikačnej, pedagogickej a kultúrno-spoločenskej oblasti.
.
Metodický seminár ako 4. intelektuálny výstup projektu Erasmus+ № 2021-1-SK01-KA220-HED-000022917 s názvom The innovation of the concept and curriculum of doctoral study programs and increasing their effectivenesss sa konal 22. a 23. mája 2024 online. Jeho cieľom bola prezentácia intelektuálnych výstupov č. 2 a 3 – Elaboration of digital methodological-didactic recommendations and study materials for doctoral students in the field of hard skills and Elaboration of digital methodological-didactic recommendations and study materials for doctoral students in the field of soft skills.
Zúčastnili sa na ňom doktorandi troch partnerských univerzít – Katedry rusistiky FF Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (Slovensko), Inštitútu slavistiky FF Masarykovej univerzity v Brne (Česko) a Katedry gréckej a slovanskej filológie FF Granadskej univerzity (Španielsko), pre ktorých bol seminár primárne určený. No okrem nich sa účastníkmi podujatia stali aj poslucháči magisterského stupňa štúdia partnerských univerzít, ale aj doktorandi, postdoktorandi a mladí vedeckí pracovníci z iných rusistických, slavistických a filologických Slovenska, Česka, Španielska, Talianska, Lotyšska a Ruska. Tí mali možnosť zoznámiť sa s autormi jednotlivých modulov, diskutovať s nimi na témy spojené s prezentáciami, ktoré v rámci seminára odzneli, oboznámiť sa s celkovým prínosom aktuálne riešeného projektu a zistiť, kde nájdu všetky voľne dostupné výstupy projektu v anglickej i ruskej jazykovej mutácii.
V závere členovia riešiteľského tímu zhodnotili úspešný priebeh a hlavný význam seminára a zhodli sa na tom, že ho možno považovať za pilotný a v budúcnosti sa môže kedykoľvek realizovať znovu, aj po ukončení projektu.
Tretí májový týždeň sa na Katedre rusistiky niesol v znamení zahraničných pedagogických mobilít. Členovia katedry – doc. Andrea Grominová, prof. Josef Dohnal, doc. Olga Iermachkova a Dr. Marianna Figedyová, v dňoch 13. – 17. mája 2024 realizovali služobnú cestu do Pobaltia.
Na partnerskej Daugavpilskej univerzite odznela široká paleta ich prednášok z jazykovedy, literatúry i kulturológie. Zo všetkých odprednášaných tém vyberáme z jazykovej roviny: Лексические группы ненормативных (нестандартных) языковых явлений в современных электронных комментариях в социальной сети YouTube, z literatúry: «Первая любовь» В. Брюсова: конфликт представления и реальности, «вечного» и временного; «Новый консерватизм» Ольги Седаковой, z kulturológie: Русские пьесы на сцене Словацкого национального театра – из текущего репертуара.
Nesmierne podnetnými boli diskusie s členmi lotyšskej katedry o možných prienikoch v medzinárodnom vedeckom výskume, ktoré hodláme v krátkom čase pretaviť do ďalších vedeckých štúdií a grantových projektov. Pre členov Katedry rusistiky FF UCM v Trnave bol prínosný aj priamy kontakt so zahraničnými študentmi z rôznych krajín, ktorí javili hlboký záujem o prednášanú problematiku. Obzvlášť potešujúci je fakt, že úspešná študentka našej katedry Bc. Henrieta Kolníková nám v lotyšskom Daugavpilse robí dobré meno a aktívne sa zapája nielen do študijného procesu, ale pomáha i pri formovaní univerzitného života v rôznych voľnočasových schémach.
Veríme, že i našich domácich študentov poteší, že v krátkom čase očakávame hosťovské prednášky kolegov z Daugavpilskej univerzity, ktorej heslo znie: Príďte študovať ruštinu do srdca Európskej únie!