Dňa 20. mája 2024, rektorka UCM v Trnave prof. Mgr. Katarína Slobodová Nováková, PhD., po úspešnom habilitačnom konaní na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, odovzdala dekrét o udelení titulu docent v odbore habilitačného konania a inauguračného konania Cudzie jazyky a kultúry.
Novej doc. Mgr. Olge Iermachkovej, PhD. srdečne blahoželáme.
Vážené študentky a študenti,
pokiaľ máte záujem o ubytovanie v nasledujúcom akademickom roku 2024/2025 v ubytovacích zariadeniach UCM, nezabudnite si prostredníctvom AIS podať žiadosť najneskôr do 31.05.2024. Žiadosť o ubytovanie si môžu podať len študenti študujúci v dennej forme.
Žiadosti je možné podať len cez AIS, podanie žiadosti písomne alebo mailom nie je možné.
Po uvedenom termíne si už žiadosť nebudete môcť podať.
V prípade, že by ste s evidovaním žiadosti v AISe mali problémy, obráťte sa prosím na vedúcu študentského domova Mgr. Gajdovú.
Viac o ubytovaní na UCM: https://www.ucm.sk/sk/neverejne-stranky/ubytovanie/
ĽUDSKÉ HODNOTY A PROBLÉMY ROZVOJA CIVILIZÁCIE
Témy súťažných prác možno špecifikovať podľa nasledujúcich tematických okruhov:
- ekológia človeka;
- trvalo udržateľný rozvoj;
- ekonomika prírodných zdrojov;
- sociálna etika a ekonomický systém;
- etika a fungovanie politického systému;
- sociálny systém ako holistický systém s cieľavedomým správaním;
- sociálne systémy a diskontovanie budúcnosti;
- medzinárodné politické a ekonomické systémy; medzinárodné štúdie založené na oblasti a globálne riadenie;
- masová komunikácia a žurnalistika podporujúca hodnoty života na Zemi;
- vzdelávacie systémy s týmito cieľmi.
Pri súťažných prácach hodnotitelia ocenia najmä:
- analýzu vzťahu medzi prírodou, spoločnosťou a kultúrou;
- interdisciplinárny prístup a interdisciplinárne presahy;
- výstupy pre verejnú a sociálnu politiku.
Charakter práce
- Do súťaže sa budú môcť prihlásiť bakalárske, magisterské, rigorózne a doktorandské práce obhájené v aktuálnom a predchádzajúcom akademickom roku, ku ktorým bude priložený posudok a informácia o výsledku obhajoby.
- Do súťaže môžu byť zaradené aj práce, ktoré nevyžadujú formálnu obhajobu a nemusia byť doplnené posudkom.
- Diplomové práce môžu byť napísané v českom, slovenskom alebo anglickom jazyku. Vždy musia mať resumé v origináli a v anglickom jazyku.
Kategórie súťaže
- Bakalárske práce.
- Magisterské a rigorózne práce.
- Dizertačné práce.
Rozsah možných kandidátov
- Študenti, doktorandi a mladí absolventi českých a slovenských vysokých škôl (približný vekový limit do 35 rokov).
Podmienky výberového konania
- Cena sa udeľuje raz ročne. Uzávierka prihlášok do tohtoročnej súťaže je v piatok 26. júla 2024 o 12.00 hod.
- Predložte jeden zviazaný výtlačok (stačí mäkká, krúžková väzba) a elektronickú verziu. Elektronickú kópiu môžete poslať vo formáte .pdf tajomníkovi ceny na adresu kameni. (zav). fsvcuni.cz alebo ju skopírovať na USB a pripojiť (priložiť) k tlačenej kópii. Súčasťou tlačenej aj elektronickej verzie bakalárskej, diplomovej a rigoróznej práce musia byť kópie posudkov (oponenta, vedúceho práce a výsledku štátnej záverečnej skúšky).
- Diplomovú prácu je možné doručiť aj osobne a odovzdať v kancelárii fakulty. V tomto prípade musí byť obálka s kópiou prihlášky do súťaže viditeľne označená hlavičkou: Cena Josefa VAVROUŠEKA.
- Do súťaže sa prijímajú len obhájené práce (ak si vyžadujú formálnu obhajobu).
- Účastníkov súťaže prosíme, aby prihlášku priložili k zviazanej aj elektronickej verzii súťažnej práce. Jeho vzor je k dispozícii na webovej stránke: https://fsv.cuni.cz/veda-vyzkum/vedecka-oceneni/cena-josefa-vavrouska
- Prihlásenie do súťaže sa považuje za súhlas so zverejnením práce na webovej stránke FSV UK. Účastníci, ktorí si neželajú, aby ich práca bola dostupná v archíve Ceny Josefa VAVROUSKA na webovej stránke FSV UK, musia o to výslovne požiadať.
- Autori ocenených prác budú zverejnení do 27. septembra 2024. Informácie o výsledku súťaže budú zverejnené na webovej stránke FSV UK (http://www.fsv.cuni.cz) v čo najkratšom čase po skončení zasadnutia a po rozhodnutí komisie Ceny Josefa VAVROUŠKA.
- Autori ocenených prác budú pozvaní na slávnostné zasadnutie Vedeckej rady FSV UK, ktoré sa uskutoční v stredu 13. novembra 2024, aby si prevzali diplomy.
Financovanie
- Výšku finančnej odmeny pre ocenené práce každoročne stanovuje dekan FSV. Pre rok 2024 je celková suma 100 000 Kč.
Hodnotitelia súťaže
Práce zaslané v stanovenom termíne posudzuje komisia Ceny Josefa VAVROUŠKA, zložená z rešpektovaných zástupcov univerzitných odborov. Pozri: https://fsv.cuni.cz/veda-vyzkum/vedecka-oceneni/cena-josefa-vavrouska
Tajomník Ceny Josefa VAVROUŠKA a kontaktná osoba PhDr. Jiří KAMENÍČEK, CSc.
e-mail: kameni. (zav). fsvcuni.cz
Adresa pre zasielanie prác:
Univerzita Karlova
Fakulta sociálnych vied
Smetanovo nábrežie 6
110 01 Praha 1
Vážení kolegovia,
dávame vám do pozornosti medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch, ktorý sa uskutoční dňa 22. mája 2024 na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave. Srdečne Vás pozývame na predloženie návrhu na prezentáciu do 1. mája 2024. Pre viac informácii kontaktujte predsedu organizačného výboru.
O worhshope: Medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch
Organizátor: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Slovensko
Predseda organizačného výboru: Mgr: Pavel Miškařík, PhD.
Termín konania: 22. mája 2024, 9:00 hod.
Miesto: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Námestie sv: Cyrila a Metoda v Trnave, Nám. J. Herdu 2, 917 01, Trnava
Termín uzávierky prihlášok: 1. máj
E-mail na predkladanie návrhov: pavel.miskarik. (zav). ucmsk
Všeobecné informácie o workshope:
Uprednostňujeme prezentácie autorov pochádzajúcich najmä z humanitných a spoločenských vied, hoci interdisciplinárny prístup je veľmi vítaný. Naším zámerom je ponúknuť príležitosť na akademickú prezentáciu všetkým, ktorí sa zameriavajú na hľadanie zaznamenateľných dôkazov, ktoré zdôrazňujú vzájomnú prepojenosť kultúrnych, sociálnych a náboženských aspektov ľudského života. Preto pozývame etnológov, antropológov, historikov, sociológov, spoločenských vedcov, lingvistov, filozofov a ďalších, aby sa zúčastnili tejto akademickej činnosti.
Počas workshopu každý autor predstaví prípadové štúdie zo svojho výskumu (15 min.). Po prezentácii bude prebiehať diskusia so študentmi, prevažne z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave zameria nie len na etické aspekty ich práce.
Autori budú mať tiež možnosť publikovať svoje príspevky v časopise Ethnologia Actualis: https://sciendo.com/journal/EAS.
_____________________________________________________________________________________________________________
Dear Colleagues,
We bring to your attention the organization of the International Workshop: Social Sciences in Africa – Ethical Aspects of Research on Specific Case Studies, that will take place on 22nd of May 2024 in Trnava, Slovakia. You are more than welcome to submit a proposal for presentation by 1st of May 2024. If you need more information, please, feel free to contact the organizational committee president.
About: International Workshop: Social Sciences in Africa – Ethical Aspects of Research on Specific Case Studies
Organized by: University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava, Slovakia
Organizational committee president: Mgr. Pavel Miškařík, PhD.
Date: 22 May 2024, 9:00 a.m.
Place: University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava, Nam. J. Herdu 2, 917 01, Trnava, Slovakia
Deadline for submitting proposals: 1st of May
Email for submission: pavel.miskarik. (zav). ucmsk
Workshop general information:
We prefer presentations from authors coming mainly from humanities and social sciences, although an interdisciplinary approach is strongly encouraged. We intend to offer an opportunity for academic presentation to all those who focus on the search for recordable evidence that emphasizes the interrelatedness of cultural, social, and religious aspects of human life. Therefore, we invite ethnologists, anthropologists, historians, sociologists, social scientists, linguists, philosophers, and others to participate in our academic activity.
During the workshop, each author will present their case studies from their research (15 min.). After the presentation, each author will engage in a workshop with the students, mostly from the University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava, during which the intensive discussion will focus mostly, but not exclusively, on the ethical aspects of their work.
The authors will also have the possibility to publish papers about the topic presented during the event in our journal Ethnologia Actualis: https://sciendo.com/journal/EAS
Katedra germanistiky FF UCM organizuje 29. mája 2024 medzinárodný workshop v rámci projektu VEGA 1/0056/23 'Od viacjazyčnosti k jednojazyčnosti: Štúdie o jazyku verejnej komunikácie na príklade novín "Tirnauer Wochenblatt/Nagyszombati Hetilap“
V rámci projektu Erasmus+ 2022-1-SK01-KA171-HED-000069533 v dňoch 1. – 13. mája 2024 realizovali naši kolegovia Mgr. Lukáš Kurajda, PhD., z oddelenia pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy a Mgr. Dominika Kurajda, PhD., z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UCM zahraničnú pracovnú cestu na Fakulte humanitných a sociálnych vied Dar es Salaam University College of Education v Tanzánii.
Fakulta humanitných a sociálnych vied je najväčšou fakultou Dar es Salaam University College of Education (DUCE), študuje tu približne 4 000 študentov a pôsobí tu 102 dynamických a cieľavedomých akademických pracovníkov. Cieľom fakulty je poskytovať vysokokvalitnú výučbu, špičkový výskum a služby pre spoločnosť v Tanzánii i mimo nej.
Počas svojho pobytu naši zástupcovia uskutočnili niekoľko pracovných stretnutí s dekanom Fakulty humanitných a sociálnych vied Dr. Edwin E. Babeiya či s vedúcim oddelenia internacionalizácie a konvokácie Dr. Mjege Kinyota. Výsledkom stretnutí bol konsenzus ďalej napredovať a prehlbovať doterajšiu spoluprácu.
Oddelenie internacionalizácie a konvokácie (ICU) bolo založené v októbri 2019 za účelom naplnenia vízie DUCE stať sa významným centrom pre technologicky orientované transformačné vzdelávanie, výskum, inovácie a verejné služby pre udržateľný a inkluzívny rozvoj. Povinnosťou oddelenia je podporovať integrácie a spojenectvá s inými inštitúciami na celom svete. Prostredníctvom týchto partnerstiev sa vysoká škola zapája do spoločného medzinárodného výskumu, výmenných programov, ako aj spoločného uplatňovania poradenských služieb. Okrem toho ICU poskytuje informácie o prihláškach, prijímaní, vízach a povoleniach všetkým zahraničným študentom, vedcom a výskumníkom z rôznych krajín.
DUCE zamestnáva aj našich úspešných absolventov z Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave, ktorí na DUCE pôsobia na pozíciách odborných asistentov. Konkrétne ide o Mgr. Stephana Lazara Aya, PhD., a Mgr. Hiju Alfani Urassa, PhD.
Cieľom pracovnej cesty bolo vyškoliť zodpovedné osoby na DUCE za účelom zlepšenia procesov realizácie medzinárodných mobilít realizovaných v rámci programu Erasmus+ a výučba študentov v otázkach konceptu duševného zdravia.
Tešíme sa na realizáciu všetkých spoločných aktivít, ktoré prispejú k rozvoju a internacionalizácii oboch univerzít, ako aj členov ich akademických obcí a celej spoločnosti.
Dňa 7. mája 2024 sa dekanka Filozofickej fakulty UCM doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., spolu s dekankami a dekanmi filozofických a humanitných fakúlt, zúčastnila pracovného stretnutia so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky Mgr. Róbertom Zsemberom.
Na predmetnom stretnutí diskutovali o potrebách, ktoré majú v súvislosti so zabezpečovaním vzdelávacieho procesu. Podľa slov štátneho tajomníka "Na rokovanie prišli s mnohými dobrými nápadmi, prostredníctvom ktorých sa dá ešte viac zatraktívniť štúdium v humanitných odboroch. Je nepochybné, že filozofické a humanitné fakulty zabezpečujú univerzálny typ vzdelania, v rámci ktorého ponúkajú prenositeľné zručnosti. Absolventky a absolventi tak majú širokospektrálne uplatnenie na trhu práce. Oceňujem prístup dekaniek a dekanov týchto fakúlt, že na rokovanie prišli s vecnými požiadavkami, ktorými sa budeme na rezorte školstva určite zaoberať a hľadať riešenia na ich podporu."
Študenti vysokých škôl, ktorí majú zaujímavé nápady sa môžu prihlásiť do súťaže Slovak University Startup Cup 2024. Odmenených bude 5 najlepších študentských startupov podľa jednotlivých kategórií:
a) Veda, medicínske technológie,
b) Informačné technológie, mobilné technológie, web,
c) Priemyselné technológie, robotika, technické riešenia,
d) Životné prostredie, zelené technológie,
e) Ostatné nápady (všetky ktoré nepatria do kategórii a,b,c,d).
Absolútny víťaz bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži University Startup World Cup 2024 v októbri 2024 v Kodani. Stretne sa tu so študentskými startupmi z celého sveta a bude mať možnosť súťažiť o zaujímavú finančnú odmenu. Viac informácií môžete nájsť na http://www.studentstartup.sk.
Uzávierka pre prihlasovanie je 27.5. 2024.
PhDr. Ing. Mgr. Renáta Pavlíčková, MBA z Moravskej vysokej školy Olomouc, o.p.s. realizuje v termíne 29.4. – 3.5. 2024 mobilitu Erasmus+ na katedre pedagogiky.
V rámci pracovného stretnutia s členkami katedry pedagogiky doc. Mgr. Marianou Sirotovou, PhD. a Mgr. Veronikou Michvocíkovou, PhD., ktoré sa konalo dňa 30.4. 2024, prezentovala Dr. Pavlíčková svoje bohaté skúsenosti z oblasti vzdelávania dospelých, ako aj z oblasti skúmania a analyzovania spôsobov dištančnej výučby a využívania online technológií v edukačnom procese. Členky katedry pedagogiky v tejto súvislosti zároveň priblížili najvýznamnejšie výstupy a čiastkové výsledky projektu BIN SGS02_2021_002 Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie.
Výsledkom pracovného stretnutia je podpora medzinárodnej vedeckej spolupráce medzi pracoviskami.
Katedru pedagogiky navštívila dňa 26.4. 2024 vedúca oddelenia sociálnych analýz z Ministerstva obrany Slovenskej republiky, PhDr. Dominika Pažická Černáková, PhD., ktorá počas pracovného stretnutia s členkami katedry pedagogiky doc. Mgr. Marianou Sirotovou, PhD. a Mgr. Veronikou Michvocíkovou, PhD. načrtla možnosti realizovania edukačných aktivít MO SR. V prezentovaných aktivitách bol zdôraznený prínos pre skvalitnenie vysokoškolského edukačného procesu najmä v pregraduálnej príprave.
Okrem toho prezentovali členky katedry prínos a čiastkové závery vyplývajúce z aktuálne riešených vedeckých projektov na katedre pedagogiky (KEGA 004UCM-4/2022 Podpora zdravia a pohody študentov prostredníctvom inkluzívnej edukácie na terciárnom stupni, BIN SGS02_2021_002 Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie).
Výsledkom pracovného stretnutia je plánovaná spolupráca na vedeckých projektoch, a aj spolupráca založená na realizácii workshopov pre vysokoškolských učiteľov a pre vysokoškolských študentov založených na aktuálnych otázkach zefektívnenia edukačného procesu prostredníctvom aplikovania vybraných stratégií súvisiacich s aspektom obrany.