Profesorka Katarína Slobodová Nováková po úspešnom habilitačnom konaní vo vedeckej rade Filozofickej fakulty odovzdala 8. novembra 2022 dekréty novej docentke a docentovi pôsobiacim na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave.
Titul docentka a docent získali:
PhDr. Martina Bocánová, PhD.
docentka pre odbor habilitačného konania a inauguračného konania Etnológia
PhDr. Martin Priečko, PhD.
docent pre odbor habilitačného konania a inauguračného konania Etnológia
Našej novej docentke a docentovi srdečne blahoželáme.
Vážení študenti prvých ročníkov bakalárskych študijných programov dennej formy štúdia Filozofickej fakulty UCM v Trnave,
dňa 23.11.2022 (streda) v Aule Jozefa Matúša na Bučianskej ulici sa bude konať slávnostná imatrikulácia* študentov 1. ročníkov bakalárskeho štúdia dennej formy štúdia podľa nasledovného harmonogramu:
1. skupina od 13,30 hod do 15,30 hod. – FF cca 102 študentov
študijné programy: AJKK, ANFR, ANNE, ANVO, ETNO, HIAN, HIKY, HISL, HIVO, NJKK, RJKK, SLAN
nácvik od 13,30 hod. do 14,30 hod. – akademickí funkcionári o 14,15 hod.
začiatok imatrikulačného aktu 14,30 hod.
2. skupina od 15,30 hod do 17,30 hod. – FF cca 102 študentov
študijné programy: PSYC, FILO
nácvik od 15,30 hod. do 16,30 hod. – akademickí funkcionári o 16,15 hod.
začiatok imatrikulačného aktu 16,30 hod.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.
Už devätnásty ročník podujatia sa uskutoční v dňoch 7. – 13. novembra 2022. Univerzita sv. Cyrila a Metoda sa každoročne zapája a organizuje na všetkých svojich fakultách a inštitúte mnoho odborných i populárno vedeckých podujatí s cieľom osloviť mladých ľudí.
Katedry Filozofickej fakulty UCM si pre Vás pripravili nasledujúci program:
Zástupcovia rusko-slovenských sekcií bilingválnych a slovanských gymnázií na Slovensku oslovili Katedru rusistiky FF UCM v Trnave s prosbou o zostavenie učebníc geografie, dejepisu a občianskej náuky (ekonomiky, psychológie, sociológie, politológie, práva a filozofie) v ruskom jazyku, ktoré by reflektovali vzdelávacie štandardy MŠVVaŠ SR. Takéto učebnice v slovenskom strednom školstve úplne absentovali, čo v značnej miere sťažovalo prípravu učiteľov i študentov k edukačnému procesu. Katedra rusistiky FF UCM v Trnave sa preto rozhodla vyriešiť problém absentujúcich ucelených a metodicky prepracovaných učebníc pre spomínané predmety a vďaka tejto iniciatíve vznikla v rámci projektu KEGA č. 021UCM-4/2020 s názvom Tvorba učebníc pre rusko-slovenské sekcie bilingválnych a slovanských gymnázií prvá séria učebníc (geografie, dejepisu, ekonomiky, psychológie a sociológie), primárne určených pre rusko-slovenské sekcie bilingválnych a slovanských gymnázií na Slovensku vôbec. Učebnice v ruskom jazyku vznikli na základe jednotného metodického aparátu, ktorý sa dôsledne uplatňoval vo všetkých učebných materiáloch so zohľadnením najnovších metodologických postupov. Každá lekcia v učebniciach začína rusko-slovenským slovníkom s vyznačenými prízvukmi v ruských ekvivalentoch, pokračuje výkladom, následne otázkami a úlohami, ktoré pomôžu určiť stupeň zvládnutia učiva. Domáce a samostatné úlohy umožňujú študentom rozvíjať si o. i. aj svoje komunikačné a rétorické schopnosti v ruskom jazyku.
Neoddeliteľnou súčasťou učebníc sú doplnkové rubriky, ako napr. Запомни!, Это интересно:), Историческая справка:), Визитка страны, Знаете ли вы, что… a i. Každá učebnica disponuje aj svojimi vlastnými rubrikami. Napr. učebnica ekonomiky aktívne využíva QR kódy, ktoré slúžia na rozšírenie vedomostí študentov o tej-ktorej téme. Možno tiež podotknúť, že učebnice sú príťažlivé aj po grafickej stránke, pretože disponujú množstvom farebných obrázkov, máp, portrétov a pod. Autori sa teda snažili priblížiť moderným trendom a potrebám novej generácie.
Všetky učebnice boli vydané v printovej i elektronickej podobe na CD. Na ich koncipovaní sa podieľali členovia Katedry rusistiky FF UCM v Trnave a Inštitútu rusistiky FF Prešovskej univerzity v Prešove (prof. PhDr. Ľubomír Guzi, PhD.), a tiež kolegyne z Gymnázia vo Vrábľoch (PaedDr. Eliška Matušková) a Gymnázia Ivana Horvátha v Bratislave (PhDr. Ekaterina Borisova, PhD.). Išlo teda o spoluprácu vysokoškolských pracovísk s bilingválnymi gymnáziami a prvý projekt KEGA s takýmto zameraním na Slovensku.
Prvá oficiálna prezentácia prvej série učebníc sa realizovala 27. októbra 2022 v rámci online workshopu za účasti pedagógov i študentov bilingválnych a slovanských gymnázií, gymnázií s vyučovacím jazykom ruským, učiteľov ruského jazyka, ako aj študentov i členov našej katedry i Inštitútu rusistiky FF Prešovskej univerzity v Prešove. Učebnice sú postupne distribuované na jednotlivé slovenské gymnáziá, a tiež do slovenských knižníc, aby boli dostupné širokej verejnosti. Veríme, že trojročné úsilie riešiteľského kolektívu padlo na úrodnú pôdu a prispieva ku zvýšeniu efektivity edukačného procesu nielen na bilingválnych a slovanských gymnáziách, ale aj v tých inštitúciách, kde sa vyučuje ruský jazyk.
Národné osvetové centrum vyhlásilo tento rok 12. ročník celoštátnej súťaže Slovenská kronika 2022. Cieľom súťaže je motivovať záujem o dôslednejšie uchovávanie a záchranu kultúrno-spoločenského dedičstva vo forme kroník, monografií obcí a miest a podnietiť ich využívanie ako prostriedku na hlbšie spoznávanie slovenskej miestnej a regionálnej histórie a kultúry, spoločenských a kultúrnych tradícií našich obcí, miest a regiónov.
Do súťaže bola prihlásená aj publikácia Trnavský Execír – Kopánka. Historická monografia špecifickej mestskej štvrte na ktorej sa autorsky podieľali pracovníci Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií FF UCM doc. PhDr. Martina Bocánová, PhD. a doc. PhDr. Martin Priečko, PhD.
Kniha získala ocenenie v kategórii Monografie.
https://www.nocka.sk/slovenska-kronika-2022-vitazne-prace/
Hlavným vyhlasovateľom 12. ročníka súťaže Slovenská kronika je Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach. Spoluorganizátormi súťaže sú Slovenská národná knižnica, Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenské národné múzeum a Matica slovenská. Partnermi súťaže sú odbor archívov a registratúr Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Regionálne centrum vzdelávania Prešov a Múzeum školstva a pedagogiky.
Katedra pedagogiky Filozofickej fakulty UCM, Kristiania University College Oslo, Padagogická fakulta UMB a Katedra pedagogiky a špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty KU Vás pozývajú na konferenciu EDUCOM 2022, ktorá sa bude niesť v téme: "Aktuálne trendy inkluzívneho vzdelávania a psychosociálnej podpory v edukácii"
XIV. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie EDUCOM 2022 sa uskutoční 8. 12. 2022 v priestoroch Filozofickej fakulty UCM v Trnave na Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava.
Dňa 9. 11. 2022 o 16:30 (stredueuropského času) sa na Univerzite Vytautasa Veľkého, Kaunas, Litva, bude konať prednáška nášho doktoranda Mgr. Stanislava Gubančoka z Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií s názvom: "Moré and Morena, Slovak and Lithuanian straw effigy rituals in comparative perspective".
Prednáška sa bude konať v hybridnej forme a link nájdete čoskoro na tomto odkaze!
Meeting ID: 376 161 997 593
Passcode: Z6YAmC
Naši kolegovia z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave sa dňa 27.10.2022 zúčastnili teambuildingu zamestnancov UCM, ktorý organizovala Filozofická fakulta UCM.
Teambuilding bol zameraný na históriu a gastronómiu Trnavského kraja, preto v programe nemohla chýbať prehliadka hradu Červený Kameň, gastronomický zážitok v podaní pečenej husi v Slovenskom Grobe, ani degustácia vín v Modre.
Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia.
Vážení študenti FF UCM,
Akademický senát FF UCM na svojom zasadnutí dňa 25. októbra 2022 schválil vnútorný predpis „Prechodné ustanovenia k realizácii edukačného procesu na FF UCM v akademickom roku 2022/2023“, tieto prechodné ustanovenia špecifikujú podmienky štúdia študentov FF UCM prijatých na všetkých stupňoch štúdia a uchádzačov o rigorózne konania.
Prechodné ustanovenia špecifikujú hlavne:
- Absolvovanie študijných predmetov
- Individuálny harmonogram štúdia
- Súbor vzdelávacích činností
- Hodnotenie výsledkov štúdia
- Štátna skúška (kolokviálna skúška)
- Rigorózne skúšky
- Prijímanie na doktorandské štúdium
- Harmonogram doktorandského štúdia
- Kreditový systém doktorandského štúdia a hodnotenie študijných výsledkov
- Ročné hodnotenie doktoranda
- Dizertačná skúška
- Obhajoba dizertačnej práce
Celé znenie vnútorného predpisu nájdete TU!
Náš študentský časopis PARAZOL oslavuje už 10. výročie!
Ak hľadáš miesto pod dáždnikom, neváhaj a pridaj sa k nášmu redakčnému tímu!
Poskytneme Ti priestor na realizáciu tvorivých nápadov a vyjadrení či už slovom, zaujímavou kresbou, fotografiou...
Študenti pracujú na príprave časopisu pod vedením PhDr. Mariána Kamenčíka, PhD. v rámci predmetu Textológia a redaktorská práca, ktorý je určený pre študentov UCM všetkých ročníkov a odborov.
Archív vydaných čísel tu: https://ff.ucm.sk/sk/casopis-parazol/