Notice: Undefined index: MOD_ACTUALITY in /srv/www/ff.ucm.sk/public_html/admin/modules/cms/mods/mod_header_box.php on line 89

Aktuality

263

19.05.2014

Školenie na Inštitúte korpusovej lingvistiky a textových technológií vo Viedni
Jednou z oblastí jazykovedy, ktorej sa venujú členovia Katedry germanistiky FF UCM v Trnave je korpusová lingvistika. Rozvoj tejto oblasti jazykovedy je spätý s počítačovými a informačnými technológiami. Keďže za základný pilier pre naše vedecké a profesijné napredovanie aj v tejto oblasti považujeme hlavne kvalitné vzdelávanie, vybrali sme na školenie priamo do inštitútu korpusovej lingvistiky so sídlom vo Viedni.

Našim cieľom bolo dozvedieť sa viac o skúmaní jazykového systému pomocou elektronických jazykových korpusov.

Umožnené nám to bolo vďaka finančnej podpore bilaterálneho programu Akcia Rakúsko - Slovensko, ktorý zastrešuje SAIA, n.o. a ktorý už dlhodobo podporuje spoluprácu medzi Rakúskom a Slovenskom v oblasti vysokého školstva, vedy a výskumu.

Naše školenie sa uskutočnilo v rámci projektu “Korpusová lingvistika: Počítačová morfológia a výskum kolokácií“ (Corpuslinguistik: Computermorphologie und Kollokationsforschung), ktorého projektovými spoluriešiteľmi a partnermi boli Katedra germanistiky FF UCM v Trnave a UMB v Banskej Bystrici, Univerzita Viedeň, Inštitút korpusovej lingvistiky a textových technológii (ICLTT) a Rakúska akadémia vied (ÖAW).

V pondelok v skorých ranných hodinách sme nasadli na vlak, aby sme už v doobedňajších hodinách absolvovali prvú prednášku. Viedol ju Karl-Heinz Mörth z ICLTT a predstavil nám nemecké a rakúske korpusy, možnosti hľadania v korpusoch ako aj prácu s textami a ako v nich postupovať pri morfologickej anotácii tagerom a .i. Po spoločnej prednáške nás koordinátorka projektu Christine Schrödl z ICLT a ÖAW pozvala na spoločný obed, na ktorom sme pokračovali v diskusii nášho spoločného zahraničného projektu.

Utorok sa začal prednáškou Mateja Ďurča z ICLTT, ktorý nám predstavil už nám známy program Sketch Engine, pomocou ktorého pracujeme s korpusom deTenTen10. Novinkou pre nás bol korpus inštitútu ICLTT AMC, ktorý sme mali v dispozícii a mohli sme s ním pracovať. Na jeho prednáške sa zúčastnil aj prof. Ďurčo osobne, ktorý sa venuje jazykovednému výskumu v oblasti korpusovej lingvistiky u nás.

Okrem toho, že súčasťou školenia boli prednášky, venovali sme sa aj svedomitej príprave na 22. ročník medzinárodnej lingvistickej a literárnej konferencie pod názvom GeSuS-Fachtagung 2014, ktorá sa uskutoční koncom júna (23.-25.jún) v Banskej Bystrici. Stretnú sa na nej germanisti z celej Európy a členovia našej katedry vystúpia v sekcii korpusovej lingvistiky pod vedením prof. Ďurča. Prípravám sme sa venovali po zvyšok týždňa. Viedeň ako kultúrne, historické centrum, mesto hudby a výtvarného umenia nám imponovala svojou bohatou ponukou pamiatok, kultúrnych podujatí a nádhernou architektúrou. Prechádzka Viedňou nechýbala preto v našom programe. Sprevádzala nás na nej Christine Schrödl z ICLTT.

Pobyt vo Viedni bol pre nás a naše vedecké napredovanie veľmi prínosný. Odniesli sme si veľa nových poznatkov a užitočných rád, ktoré využijeme hlavne pri práci s korpusmi. Na našich projektových spoluriešiteľov sa tešíme na konferencii GeSuS v Banskej Bystrici ako aj na budúcoročnom februárovom workshope v Trnave.

Vložil: Lukáš Kurajda
Zdroj: Katedra germanistiky FF UCM