Aktuality

UCM Trnava spája akademikov s dobrovoľníkmi: Neurodivergentné myslenie v praxi

08.01.2025
UCM Trnava spája akademikov s dobrovoľníkmi: Neurodivergentné myslenie v praxi

Dňa 2. decembra 2024 sa na Katedre psychológie Filozofickej fakulty UCM už po štvrtýkrát uskutočnila diskusia o neurodivergentnom myslení. Táto inšpiratívna udalosť bola súčasťou projektu Živá knižnica, ktorý organizuje občianske združenie HANS.

Diskusiu viedli Sabina Čechová a Martin Kováč, ktorí sami patria do spektra autizmu. Prostredníctvom autentických skúseností priblížili študentom neurodivergentné myslenie dospelých ľudí s autizmom a jeho vplyv na každodenný život, rodinné vzťahy či pracovné prostredie. Študenti mali jedinečnú možnosť klásť otázky a diskutovať o praktických aspektoch práce s neurodivergentnými jednotlivcami.

Martin Kováč vyzdvihol angažovanosť publika:
Bolo to skvelé, ešte nikdy som nemal pred sebou tak sústredené publikum. Mladí študenti psychológie prejavili úprimný záujem o tému a ich zvedavé otázky len umocnili celý zážitok.

Podujatie ponúklo výnimočnú príležitosť prepojiť teoretické poznatky s reálnymi skúsenosťami, čím univerzitné prostredie ukázalo svoj potenciál ako priestor pre hlbšie porozumenie a vzájomnú inšpiráciu. Pre všetkých zúčastnených išlo o obohacujúci zážitok, ktorý prispel k lepšiemu pochopeniu neurodivergentného myslenia.

Deti bez návodu: Inovatívny dobrovoľnícky program OZ HANS

Občianske združenie HANS podporuje deti, tínedžerov a rodiny žijúce s Aspergerovým syndrómom a autizmom. Študenti vysokých škôl majú možnosť zapojiť sa do unikátneho dobrovoľníckeho programu „Deti bez návodu“, ktorý im umožňuje spoznať svet neurodivergentných detí zblízka.

Ako program funguje?

Dobrovoľníci navštevujú deti v ich domácom prostredí a venujú sa ich špecifickým záujmom. Nejde o klasické opatrovanie či doučovanie, ale o vytvorenie priestoru na rozvoj prirodzeného potenciálu dieťaťa. Intenzívne záujmy sú pre neurodivergentné deti nielen zdrojom radosti, ale aj spôsobom, ako čeliť výzvam spojeným s ich odlišným vnímaním sveta.

Bezpečnosť je kľúčová – programu predchádza starostlivý výber a vyškolenie dobrovoľníkov. Rodič dieťaťa je pritom prítomný v domácnosti, no môže sa venovať sebe alebo ostatným členom rodiny. Podľa autorky konceptu PhDr. Viery Hincovej je krása programu v jeho jedinečnosti:
Nejde len o pomoc rodinám, ale aj o vytváranie prostredia, kde deti môžu slobodne rozvíjať svoje záujmy a talenty. Prijatie, ktoré zažívajú, má významný vplyv na ich duševné zdravie. Dokonca aj jeden kamarát môže zásadne ovplyvniť ich život.

Deti tak získavajú sociálne zručnosti v bezpečnom prostredí a prirodzeným spôsobom. Dobrovoľníci im venujú plnú pozornosť, čím vytvárajú priestor na rast a porozumenie.

Chcete sa zapojiť?

Stať sa súčasťou tejto zmeny môžu aj študenti. Ak máte záujem stať sa dobrovoľníkom, navštívte stránku http://www.hans.sk, kde nájdete všetky potrebné informácie.

Vložil: Lukáš Kurajda
Zodpovedná osoba: PhDr. Iveta Šefarová, PhD. 
Zdroj: Katedra psychológie FF UCM