Dňa 23. januára 2023 realizovala Katedra germanistiky na Filozofickej fakulte Univerzity svätého Cyrila a Metoda medzinárodný workshop o vyučovaní nemeckého jazyka online „Deutsch-Unterricht Online“. Celkovo sa na seminári zúčastnilo viac ako 70 účastníkov z 13 krajín Európy a sveta, a to osobne aj online. Workshop prezentoval výsledky projektu Erasmus+
Praktisches und methodisches Handbuch für Deutsch-Unterricht Online / Practical and methodical handbook for teaching German online, 2020-1-SK01-KA226-SCH-094410
širokému medzinárodnému publiku. Na mieste Katedra germanistiky privítala hostí zo Slovenska a Rumunska, online sa zúčastnili záujemci zo Slovenska, Českej republiky, Rumunska, Rakúska, Chorvátska, Srbska, Nemecka, Albánska, Poľska, Ruska, ale aj z Alžírska a Mongolska.
Dr. Ján Demčišák predstavil hlavné ciele a výsledky projektu, pričom obsahovým ťažiskom workshopu boli digitálne kompetencie v online výučbe a databáza cvičení, ktoré vypracovali partneri projektu (tri univerzity, UCM v Trnave, Univerzita J. E. Purkyně Ústí nad Labem, ČR a Vilniaus universitetas Vilnius, Litva v spolupráci s pedagógmi partnerských gymnázií v Trnave, Galante, Vilniuse, Mikulove a v Ústí nad Labem). Tiež poukázal na pripravovanú metodickú príručku pre učiteľov cudzích jazykov, ktorá bude k dispozícii vo viacerých jazykoch vrátane slovenčiny. Učiteľom bude slúžiť ako pomôcka pri vyučovaní pomocou online nástrojov.
V druhej časti predstavila doc. Monika Hornáček Banášová možnosti efektívneho rozvoja produktívnych jazykových kompetencií pri výuke nemeckého jazyka. Kolegyne z Gymnázia J. Matušku v Galante, Mgr. Zuzana Novotová a PaedDr. Ľubica Kozmerová a Mgr. Nikoleta Olexová, PhD. z Gymnázia J. Hollého v Trnave predstavili svoje praktické skúsenosti s tvorbou cvičení v online priestore, pričom niektoré cvičenia i priamo predstavili.
Na podujatí vystúpili aj asociovaní partneri, vydavateľstvá Hueber a Oxico, ktorí prezentovali ďalšie interaktívne materiály pre učiteľov nemčiny.
Účastníci veľmi pozitívne hodnotili workshop a výsledky projektu. Databázu online cvičení, ktorá ponúka cvičenia na rozvoj jazykových zručností a je voľne prístupná širokej verejnosti, označili za veľmi potrebnú a inovatívnu. Teoretický rámec digitálnych kompetencií je prezentovaný v metodickej príručke „Vyučovanie cudzích jazykov v online prostredí. Metodický sprievodca“, ktorá je tiež výstupom projektu v jazykoch partnerstva, v nemčine a angličtine, a tvorí teoretický základ v problematike digitálnych kompetencií a prenositeľných kompetencií vyučujúcich a učiacich sa.
Pozitívne ohlasy od účastníkov stále prichádzajú, pevne veríme, že projekt zaujme širokú verejnosť.
Viac o projekte a jeho výsledkoch: https://duo.germanistik-ucm.eu