Dňa 7. augusta 2022 sa v areáli Huta Slavia v Novej Hute (rum. Şinteu) v Bihorskej župe v Rumunsku uskutočnila prednáška prof. Petra Chrastinu (Katedra historických vied a stredoeurópskych štúdií FF UCM) na tému „Sociálna stratifikácia zamestnancov a obslužného personálu sklární v Starej a Novej Hute v r. 1838 – 1889“. Pozitívny dojem z komentovanej prezentácie podčiarkla účasť honorárneho konzula SR v Rumunsku Miroslava Jabloncsíka a taktiež župana Ilieho Bolojana. Informácie o udalosti boli taktiež publikované aj v rumunskej tlači. Odkaz: https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/au-deschis-muzeul-sticlei-la-huta-slavia-4075281/ . Súčasťou prednášky bolo aj slávnostné otvorenie novej expozície v Múzeu skla, ktorej autorom je takisto prof. Chrastina, ktorý je zároveň aj otcom myšlienky založenia sklárskeho múzea v Novej Hute.
Múzeum skla vzniklo iba prednedávnom zásluhou honorárneho konzula SR v Rumunsku p. Miroslava Jabloncsika. Nová expozícia obsahuje napr. črepy plochého, dutého fúkaného a lisovaného skla, úlomky perníc (taviacich nádob na sklo), kremennú drť, zvyšky rôznofarebného skla, príp. fragmentov pracovných nástrojov a osobných potrieb sklárov (koncovky sklárskych píšťal, hlavičky fajok). Konkrétne nálezy možno prevažne datovať do druhej polovice 19. storočia, pričom predstavujú hmatateľné výsledky dlhoročného bádania prof. Chrastinu, ktorý skúma nielen archívne pramene, ale tiež areály zaniknutých sklární na území obce Nová Huta. Výsledkom dlhodobej spolupráce je tak sprístupnenie a sprítomnenie tejto časti historických a kultúrnych aspektov miestnej sklárskej výroby pre širokú verejnosť, ktorá sa tradične spája so slovenským obyvateľstvom.
25. októbra 2022 sa na pôde FF UCM uskutočnila v poradí už piata historickogeografická konferencia. Toto vedecké podujatie je jediné svojho druhu na Slovensku; koná sa ako bienále, pričom tohoročné stretnutie odborníkov bolo jedným z výstupov projektu APVV-18-0196 Vedomosti Nitrianskej stolice Mateja Bela (interpretácia a aplikácia) – hl. riešiteľ prof. RNDr. et Mgr. Peter Chrastina, PhD.
Organizátormi podujatia bolo Univerzitné výskumné centrum Mateja Bela (pri Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií FF UCM v Trnave) a Výzkumné centrum historické geografie (Historický ústav AV ČR, v. v. i. v Prahe). Na podujatí privítali dvadsaťpäť účastníkov z univerzít a výskumných ústavov zo Slovenska a Česka. Nosná téma konferencie s názvom „Matej Bel a jeho súčasníci: diela, texty a kontexty II.“ oslovila sedemnásť prednášajúcich, ktorí predstavili aktuálne výsledky svojho bádania v danej a príbuznej problematike.
Akademickí pracovníci KHVSaŠ predniesli nasledovné príspevky:
Habáni v Belových Vedomostiach (Mgr. P. Krajčovič, PhD.)
Matěj Bel a ruská věda v první polovině 18. století (Mgr. T. Součková, PhD.)
Matej Bel o studených minerálnych vodách Nitrianskej stolice (prof. RNDr et Mgr. P. Chrastina, PhD.)
25. októbra 2022 sme na Katedre rusistiky FF UCM už tretíkrát privítali vzácnu návštevu – Irenu Mikulaco, DrSc., vedúcu Katedry cudzích jazykov Filozofickej fakulty Univerzity Jurija Dobrilu v Pule, ktorá predniesla zaujímavú prednášku na tému O русской интеллигенции сквозь призму многообразий творческих миров Соловьева, Врубеля и Блока. O dlhoročnej a veľmi aktívnej spolupráci s našou kolegyňou – rusistkou a zároveň partnerskou Univerzitou Jurija Dobrilu v Pule v rámci programu Erasmus+ svedčí rad pravidelných prichádzajúcich i odchádzajúcich mobilít členov oboch katedier, a tiež pestrý diapazón viacerých spoločných projektov a podujatí, ako je napr. spoluorganizácia medzinárodných vedeckých konferencií. Posledná medzinárodná vedecká konferencia s názvom „Jazyk, preklad a interkultúrna komunikácia“, ktorá sa konala na pôde FF Univerzity Juraja Dobrilu v Pule a na organizácii ktorej sa podieľali všetci členovia i doktorandi Katedry rusistiky FF UCM, prebiehala v dňoch 24. – 31. augusta 2022. Zúčastnilo sa jej takmer 100 slavistov, jazykovedcov, prekladateľov, výskumníkov a študentov z 18 krajín celého sveta: Austrálie, USA, Španielska, Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Írska, Talianska, Lotyšska, Srbska, Bulharska, Cypru, Čiernej Hory, Gruzínska, Poľska, Ukrajiny, Chorvátska a Slovenska. Táto konferencia o. i. poskytla prehľad o výučbe cudzích jazykov a jazykovej politike vo všetkých krajinách účastníkov konferencie, čo poukázalo na problémy, ktorým čelia učitelia cudzích jazykov v nových geopolitických podmienkach.
Tešíme sa na pokračovanie našej spolupráce s Irenou Mikulaco, DrSc. i ďalšími kolegami z našej partnerskej Univerzity Jurija Dobrilu v Pule.
Milé študentky a milí študenti,
dovoľujeme si Vás upozorniť na povinnosť používania e-mailového konta UCM. Jeho používanie je povinné pre všetkých študentov UCM.
Elektronická komunikácia s vyučujúcimi, resp. ostatnými zamestnancami fakulty sa uskutočňuje výhradne prostredníctvom univerzitných e-mailov.
V projekte Erasmus+ 2020-1-SK01-KA226-HE-094271 pod názvom "Germanistik Digital" sa pozornosť venuje udržateľným zmenám a zvyšovaniu kvality výučby nemeckého jazyka, ktorá by mala zodpovedať novým výzvam digitálnemu veku.
V týždni od 17.-21.10 2022 Katedra germanistiky FF UCM hostila 13 zahraničných študentov z Litvy, Lotyšska, Slovinska, Srbska a Českej republiky. Študenti absolvovali tzv. zmiešanú mobilitu vysokoškolských študentov nemeckého jazyka a literatúry všetkých partnerov projektu. Ide o prepojenie online a reálnej mobility. V rámci online mobility ponúkli partneri projektu spoločné prednášky a semináre, študenti boli zároveň začlenení do edukačného procesu, ale aj bežného študentského života na Katedre germanistiky. Študenti mali okrem priestoru na učenie aj možnosť iniciovať medzinárodné skupiny učiacich sa, nadviazať nové priateľstvá, či spoznať Trnavu a jej okolie. Myšlienkou tejto mobility bolo, aby študenti vstúpili do medzinárodnej výmeny s inými študentmi, s ktorými majú nielen spoločný predmet (konkrétne germanistiku), ale aj podobné záujmy, problémy, výzvy. Keďže sa na projekte zúčastňuje celkovo 6 krajín, viedla táto mobilita k zaujímavému obohateniu učenia, ktoré ide ruka v ruke s rozvojom interkultúrnych a tímových zručností.
Zmiešaná mobilita študentov v rámci strategického partnerstva viedla vďaka medzinárodnej orientácii k nadväzovaniu kontaktov študentov, čím sa posilňujú ich sociálne kontakty a najmä sa rozvíjajú interkultúrne kompetencie. Študenti zároveň vďaka fyzickej mobilite získali ďalšie skúsenosti s inými vzdelávacími systémami.
Nemčina ako cudzí jazyk vytvorila základ pre spoločnú komunikáciu tak, aby sa zo sféry teoretického predmetového kontextu premenila na komunikačnú prax.
Dekanka Filozofickej fakulty UCM v Trnave doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD. udeľuje na 28. októbra 2022 (piatok) dekanské voľno.
V dňoch 3.- 9. októbra 2022 sa doktorandi z katedry germanistiky na FF UCM v Trnave Mgr. Miroslava Najšlová a Mgr. Marek Ponca zúčastnili medzinárodnej konferencie s názvom The Key to Global Life, Digital Change of Nature v severnom Turecku, v meste Tokat.
Konferencia bola zameraná na digitalizáciu a implementáciu poznatkov zelených tém, predovšetkým o ochrane životného prostredia do online sféry ako napríklad v aplikáciách Kahoot, virtuálna realita, online kvízy, STEM.
Prostredníctvom virtuálnej reality bola možnosť si vyskúšať ako jednoducho sa dá vyučovať cudzí jazyk so zreteľom na odbornú terminológiu ochrany životného prostredia v online realite cez simuláciu virtuálnej triedy, tabule a pomôcok, ktorá sa vzápätí premietala študentom na ich obrazovky.
Študenti UCM s vyučujúcimi z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UCM dr. Ingrid Cíbikovou a dr. Boženou Petrášovou sa zúčastnili študijného pobytu v Škótsku a v Holandsku.
Navštívili známe historické a kultúrne pamiatky, napr. Alnwyck Castle, Roslynskú kaplnku, Edinburg s majestátnym hradom či edinburgskú katedrálu St. Giles, v ktorej Škóti nedávno vzdali úctu zosnulej kráľovnej Alžbete II. Na Kráľovskej míle sa zastavili pri zámku Holyrood, oficiálnom sídle britského panovníka v Škótsku. Spoznali mesto Glasgow, Newcastle upon Tyne, Falkirk s originálnym lodným výťahom a so súsoším Kelpies a hlavné mesto Škótskej vysočiny Inverness. Prechádzali sa po miestach, ktorými sa tiahol Hadriánov val, obdivovali nádhernú škótsku prírodu, napr. Highlands, Glencoe, najvyšší vrch Škótska a zároveň aj celého Spojeného kráľovstva Ben Nevis a absolvovali plavbu po bájnom Loch Ness.
V rovnomennej destilérii „Ben Nevis“, kde účastníci zájazdu sledovali výrobný proces škótskej whisky, si študenti anglistiky vyskúšali konzekutívne tlmočenie. Nielen preklad technickej terminológie v destilérii, ale aj simultánne tlmočenie v Roslynskej kaplnke zvládli na výbornú, čím naši študenti právom potvrdili svoju príslušnosť k študijnému odboru Anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii. Hoci takmer po celý čas pobytu bolo krásne počasie, pri prehliadke Edinburgu sa naplno prejavilo typické britské počasie s lejakom, ktorý však o chvíľu opäť vystriedali slnečné lúče.
Cestou domov po vylodení z trajektu King Seaways spoločnosti DFDS cestovatelia strávili zaujímavý deň v Holandsku. Obdivovali malebný skanzen veterných mlynov Zaanse Schans a hlavné mesto Amsterdam s kvetinovým trhom Bloemenmarkt. S kapitánom lode absolvovali plavbu po amsterdamských kanáloch s prehliadkou obchodných, bankových, administratívnych, historických a kultúrnych komplexov.
Študenti počas celého pobytu komunikovali v autentickom prostredí, nerobil im problém ani miestny dialekt.
Pilotný projekt sa naozaj vydaril, u študentov vzbudil nadšenie. Už teraz sa všetci tešia na ďalšie skvelé zážitky pri objavovaní destinácií, ktoré mladým anglistom rozširujú cestovateľské obzory.
Centrum pre bioetiku na Katedre filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave sa aktívne podieľa na tohtoročnej Prague School of Bioethics spolu s Karlovou univerzitou a University of Zurich. Na podujatí vystúpi prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD. s príspevkom Biopolitics of COVID-19 Vaccination - The Slovak Case.
Vážení študenti,
v súvislosti s energetickou krízou a z nej vyplývajúcich šetriacich opatrení, nariaďujem dekanka FF UCM, doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD. realizáciu online výučby v externom štúdiu a v ďalších formách vzdelávania na FF UCM v Trnave v ZS akademického roka 2022/2023. Vyučujúci budú realizovať výučbu v jednotlivých vyučovacích predmetoch prostredníctvom webovej platformy MS Teams.