Aktuality

Archív správ

POZVÁNKA na informačný seminár: Umelá inteligencia v akademickom prostredí

Určite ste už počuli o umelej inteligencii, ktorá postupne nachádza svoje miesto v rámci používania pri každodenných činnostiach. Je dobré a žiadúce, aby sme aj v rámci akademickej sféry reagovali na tieto nové trendy. 
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave preto pre svoju akademickú obec organizuje informačný seminár s názvom: Umelá inteligencia v akademickom prostredí.   

Seminár je určený pre pedagógov, doktorandov ale aj študentov. Má za cieľ zoznámiť akademickú obec so schopnosťami umelej inteligencie a ich dôsledkami pre akademickú sféru.

Univerzitné pastoračné centrum sv. Stanislava Kostku pozýva na pôstnu duchovnú obnovu

Ak máte záujem nájsť Boha a v hluku sveta sa Vám to nedarí, UPeCe má pre Vás ponuku Duchovnej obnovy. Viac info tu.

Zároveň sa nebezpečne blíži aj leto a dátum finálnej registrácie na MAGIS 2023 (31. Marca) ešte viac. Preto neváhajte a poďte s nami a tisíckami mladých ľudí z celého sveta zažiť niečo nezabudnuteľné. Viac informácií sa dozviete tu.

My už máme veci na všetko zbalené a čakáme len na Vás. 

Medzinárodná vedecká konferencia o výskumnej etike a vedeckej integrite

V Centre vedecko-technických informácií Slovenskej republiky v Bratislave sa dňa 07.02.2023 konala mimoriadne zaujímavá, aktuálna a podnetná Medzinárodná vedecká konferencia o výskumnej etike a vedeckej integrite, na ktorej sa zúčastnila doc. PhDr. Adela Böhmerová, CSc. MA.. Videozáznam priebehu konferencie, a v rámci neho prezentácia aktuálnych výsledkov výskumu v tejto oblasti, ktoré usporiadateľ konferencie zaslal účastníkom, je k dispozícii aj širšiemu okruhu záujemcov na linku: https://video.nti.sk/live?242732DMQ0YQXH21.

Ako to dokumentuje videozáznam, na konferencii odzneli príspevky významných expertov na nasledujúce témy:

  • Umelá inteligencia a akademická výskumná integrita
  • Čo hovoria retrakcie o etike vedeckého publikovania
  • BRIDGE (spájanie akademickej, výskumnej, podnikateľskej a spoločenskej integrity)
  • iCOP (International Contract Cheating Project)
  • PAPERMILLS alebo predávame autorstvo
  • Portál ENAI podpora obetí nepoctivého konania
  • Kde sa nachádzame s implementáciou deklarácie
  • Modely fungujúcich systémov eticko-integritného správania na VŠ a SAV v SR
Sympózium: Nemeckojazyčná literatúra na Slovensku a slovensko-nemecké literárne vzťahy

Ústav slovenskej literatúry SAV, v. v. i. a Filozofická fakulta Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave Vás pozývajú na medzinárodnú vedeckú konferenciu Nemeckojazyčná literatúra na Slovensku a slovensko-nemecké literárne vzťahy v rámci 2. Medzinárodného sympózia literárnovednej slovakistiky, ktorá sa uskutoční dňa 23. novembra 2023 v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Gondova ulica 2, Bratislava.

Tematika konferencie sa sústredí na dva okruhy:
1. nemeckojazyčná literatúra na území dnešného Slovenska;
2. slovensko-nemecké literárne vzťahy so zreteľom na formovanie literárnych identít.

Hlavným cieľom podujatia je podnietiť vedeckú diskusiu o nemeckojazyčnej literatúre na Slovensku v kontexte slovenských literárnych dejín a dejín medziliterárnych vzťahov. Vítané sú príspevky zamerané na produkciu z rôznych období dejín literatúry, ako aj príspevky venované paralelám v iných národných literatúrach.

Rokovacími jazykmi konferencie sú slovenčina, čeština a nemčina. Maximálny časový rozsah príspevku je 15 minút (cca 6 normostrán). Dopracované príspevky v slovenčine budú ponúknuté časopisu Slovenská literatúra (https://journals.savba.sk/index.php/slpi/about).

Záujemcov o účasť prosíme vyplniť návratku a zaslať ju do 5. mája 2023 na adresu martin.braxatorisjohn(zav.)doesavba.sk. O prijatí príspevku budeme informovať do 15. mája 2023.

Návratka k stiahnutiu je k dispozícií tu: NÁVRATKA

Konferenčný poplatok predstavuje 50 eur (netýka sa účastníkov z organizujúcich inštitúcií). Cestovné, ubytovacie a ďalšie náklady spojené s účasťou na konferencii hradí vysielajúca strana. Radi však pomôžeme pri organizácii pobytu a prekladov štúdií zahraničných účastníkov a účastníčok.

Podujatie sa koná pri príležitosti 230. výročia narodenia Samuela Ferjenčíka (1793 – 1855) ako výstup grantových projektov VEGA 2/0136/21: Literárnohistorické, kultúrnohistorické a edičné spracovanie rukopisnej poznámkovej knihy Samuela Ferjenčíka a VEGA 2/0021/20: Národnoobrodenecké reprezentácie – mody realizácie, transgresie a tranzície.

Oznámenie o konaní habilitačnej prednášky a obhajoby habilitačnej práce Mgr. Simony Fraštíkovej, PhD.

V zmysle Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 246/2019 Z. z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor a v zmysle Zákona č. 93/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dekanka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave oznamuje, že dňa 14. 3. 2023 o 10:00 hod. sa na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, v Akademickom klube, uskutoční habilitačná prednáška Mgr. Simony Fraštíkovej, PhD., odbornej asistentky na Katedre germanistiky FF UCM v Trnave, na tému „Kategória lokálnosti a jazykové prostriedky na jej vyjadrenie“ a obhajoba habilitačnej práce s názvom „Rekurrente präpositionale Wortverbindungen im lokalen Bereich“ v odbore habilitačného konania a inauguračného konania 7357 (2.1.32) cudzie jazyky a kultúry.

Medzinárodný deň materinského jazyka na Katedre anglistiky a amerikanistiky FF UCM

International Mother Language Day at the Department of British and American Studies

Dňa, 21 februára 2023, pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka, lingvistky Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UCM (PhDr. Ingrid Cíbiková, PhD., PhDr. Božena Petrášová, PhD. a PhDr. Marianna Hudcovičová, PhD.), pripravili odbornú prednášku a lingvistickú tvorivú dielňu pre študentov anglistiky. Témou roka 2023 je Viacjazyčné vzdelávanie a aktuálna nevyhnutnosť jeho transformácie, ktorú lingvistky riešia aj v projekte KEGA s názvom Odborná komunikácia a terminologická gramotnosť v cudzojazyčnom vzdelávaní v strednom odbornom školstve. V odbornej prednáške o jazykovej a terminologickej gramotnosti a kultúre s ukážkami  jazykovej nekultúry v praxi, ako aj používaní korpusov (SNK, BNC), a databázy IATE, lingvistky katedry vychádzali z dlhoročnej vedeckej a expertíznej činnosti, ktorá pokračovala v aplikačnej praktickej lingvistickej tvorivej dielni. Víťazmi v určovaní slovenských termínov na masívne preberanie výpožičiek z angličtiny boli študenti druhého ročníka anglického jazyka v odbornej komunikácii. Výhercom  blahoželáme.

Online Dni otvorených dverí SAIA, n. o., "Dvere do sveta otvorené!"

SAIA, n. o. pozýva na online Dni otvorených dverí s názvom "Dvere do sveta otvorené!", ktorý sa uskutoční 21. februára 2023 od 10:00 do 15:00 hod.

Účastníci virtuálneho DOD SAIA sa budú môcť lepšie oboznámiť s nasledujúcimi príležitosťami:

  • Akademické mobility - štipendiá na základe bilaterálnych medzivládnych dohôd a ponúk zahraničných vlád - štipendiá do európskych krajín i krajín mimo Európy,
  • Akcia Rakúsko – Slovensko - štipendiá do Rakúska,
  • Národný štipendijný program SR - štipendiá do všetkých krajín sveta,
  • CEEPUS - štipendiá do strednej, východnej a juhovýchodnej Európy,
  • EURAXESS - kariérne poradenstvo.
Deň otvorených dverí 08.02.2023

Dňa 8. februára 2023 sa v hlavnej budove UCM na Námestí Jozefa Herdu 2 uskutočnil Deň Otvorených Dverí FF UCM v Trnave.

Svoje zastúpenie tu malo všetkých 9 našich katedier, ktoré predstavia aj možnosti štúdia!

Foroalbum nájdete na tomto odkaze: Deň otvorených dverí 08.02.2023

FULBRIGHT SLOVAK STUDENT PROGRAM - štipendium do USA

Dovoľujeme si Vám dať do pozornosti Fulbright Slovak Student Program, ktorý umožňuje 6 – 9-mesačný študijný alebo výskumný pobyt na hosťovskej inštitúcii v USA. Kandidáti musia mať ukončené magisterské/inžinierske vzdelanie, resp. byť študenti doktorandského programu. Uzávierka podávania prihlášok na akademický rok 2024 – 2025 je 30. júna 2023.

Viac informácií o programe nájdete nižšie. Pre záujemcov sú pripravené aj dva informačné webináre – 14. marca a 17. mája 2023 (registračný formulár dostupný TU)

Medzinárodný workshop Katedry germanistiky

Dňa 23. januára 2023 realizovala Katedra germanistiky na Filozofickej fakulte Univerzity svätého Cyrila a Metoda medzinárodný workshop o vyučovaní nemeckého jazyka online „Deutsch-Unterricht Online“. Celkovo sa na seminári zúčastnilo viac ako 70 účastníkov z 13 krajín Európy a sveta, a to osobne aj online. Workshop prezentoval výsledky projektu Erasmus+

Praktisches und methodisches Handbuch für Deutsch-Unterricht Online / Practical and methodical handbook for teaching German online, 2020-1-SK01-KA226-SCH-094410