Správy a udalosti

Na výlete s filozofickou fakultou!

6.5.2015   Na výlete s filozofickou fakultou!

V stredu 6. 5. sa uskutočnil zamestnanecký výlet tematicky nazvaný „PO STOPÁCH ŠTÚRA“. K príležitosti 200.-tého výročia narodenia tohto slovenského národného buditeľa sme sa rozhodli pripomenúť si jeho pamiatku a reálie.

Krásne historické kráľovské mestečko Modra ponúka naozaj veľa možností ako stráviť pekný deň. Ľudovít Štúr prišiel síce do Modry nie pre jej krásu, ale z rodinných dôvodov, no vieme že toto mestečko, jeho okolie a vyhliadky si zamiloval tak ako aj my.

Deň začal krátkym presunom z Trnavy do Modry. Paradoxne sme začali Štúrovým koncom a navštívili sme pamätnú lavičku, kde bol postrelený. Nasledoval cintorín v Modre, kde je Štúr pochovaný spolu s jeho rodinou / brat Karol a manželka /. Čírou náhodou sa nám popri prechádzke Modrou podarilo stretnúť miestneho „aktivistu“, ktorý nám sprístupnil inak zatvorený evanjelický kostol s expozíciou fotiek mapujúcich históriu evanjelického sirotinca. 

Nasledovalo múzeum Ľudovíta Štúra a pamätná izba, ktoré spolu s odborným výkladom pripomenuli život, dielo a význam rodáka z Uhrovca, národného buditeľa ale najmä človeka zanieteného a oddaného svojmu poslaniu. 

Po krátkom občerstvení pri kávičke, vo vybraných kaviarňach na námestí, nasledoval presun na Zochovu chatu a výstup na Veľkú Homoľu / 709,2 mnm /. Odmenou za zdolanie výškových metrov bol úžasný výhľad z rozhľadne na Veľkej Homoli. Výhľad bol náramný a presvedčil, že okolie Malých Karpát a Modry je naozaj krásnym miestom. 

Po výstupe absolvovali výletníci ešte poslednú zastávku na Mlyne v Doľanoch, ktorý nám domáci pán mlynár ukázal aj s fungujúcim vodným kolesom a zachovanou technológiou. 

Za veľmi príjemne strávený deň ďakujem všetkým účastníkom, ktorí svojou pozitívnou náladou prispeli k super zážitku v tíme kolegov a priateľov. Tešíme sa na ďalší výlet!

Pozvánka
Filozofická fakulta UCM v Trnave pozýva na fakultný výlet „Po stopách Štúra“. V stredu dňa 6. 5. 2015 je pripravený pre účastníkov zaujímavý celodenný program. Zažijeme dotyk histórie v spojení s krásnymi zákutiami viníc a sadov Malých Karpát. Navštívime kráľovské mestečko Modra, absolvujeme príjemný turistický výstup a na záver je pripravený gastronomický zážitok.

Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra si pripomenieme jeho osobnosť návštevou miest, kde strávil posledné roky života, pamätnú izbu či múzeum, dokonca aj údajné miesto jeho smrteľnej nehody. 

Záujem o účasť potvrďte do 1. 5. 2015 telefonicky na 033/5565 221 alebo mailom na vladimir.novakjohn(zav.)doeucm.sk, záväzne zaplatením symbolického poplatku vo výške 2 eur.

Harmonogram „Po stopách Štúra“ 
07:30 – stretnutie účastníkov / Nám. J. Herdu 2 / 
07:45 – odchod autobusu smer Modra 
08:20 – príjazd Modra - Kráľová, cca 5 min. chôdze k „lavičke“, údajnému miestu kde sa postrelil Ľudovít Štúr / výhľad na modranské vinice a sady 
08:45 – odchod do centra + prehliadka sochy + expozícia diel Ignáca Bizmayera 
09:45 – rozchod na občerstvenie / zmrzlina + kávička / 
10:30 – SNM – expozícia pamätná izba Ľudovíta Štúra + múzeum Ľudovíta Štúra 
11:45 – odchod autobusom na Zochovu chatu 
12:00 – turistický výstup na Veľkú Homoľu + super výhľad z 20 m rozhľadne / cca 1 hodina pohodovej cesty po značenom chodníku tam + 1 hodina naspäť + čas na rozhľadni + prípadné opekanie/ 
15:00 – odchod autobusu zo Zochovej chaty smer Doľany 
15:20 – Vína z Mlyna Doľany / prehliadka historického mlynu spojená s degustáciou vín a občerstvením / 
17:00 – 17:30 – odchod do TT