Dňa 3. decembra 2024 sa na našej katedre uskutočnila predvianočná ,,večerinka“, ktorá vytvorila priestor na neformálne stretnutie členov katedry a všetkých jej poslucháčov, a bola tak príjemným zavŕšením semestra. Podujatie otvorila čestná hostka prof. Irena Mikulaco z našej partnerskej Univerzity Jurija Dobrilu v Pule, v spolupráci s ktorou každoročne organizujeme medzinárodnú vedeckú konferenciu Language, Translation and Intercultural Communication. Prostredníctvom zaujímavej prezentácie nás oboznámila s tradíciami slávenia Vianoc a Nového roka v Chorvátsku, čo nám umožnilo nahliadnuť na sviatočné zvyky z pohľadu inej kultúry.
Následne si naši doktorandi pre študentov pripravili pestrý program, vďaka ktorému sa účastníci mohli nielen zabaviť, ale aj lepšie spoznať.
Týmto ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a prispeli tak k úspešnému priebehu tohto podujatia. Veríme, že tradícia „večerinky“ bude skvelým ukončením aj ďalších zimných semestrov.
Oddelenie medzinárodných vzťahov UCM v spolupráci s Filozofickou fakultou vyhlasuje výzvu na podávanie prihlášok na Erasmus+ mobility v budúcom akademickom roku 2025/2026.
Oprávnenými účastníkmi mobilít študentov sú študentky a študenti denného alebo externého štúdia na UCM na všetkých stupňoch štúdia /bakalárskom, magisterskom, doktorandskom/. Študenti sa môžu mobility zúčastniť už od 1. ročníka bakalárskeho stupňa štúdia.
Oprávnenými účastníkmi mobilít sú všetci zamestnanci FF UCM.
Typy mobilít:
1. Mobilita študenta štúdium SMS (krátkodobá aj dlhodobá)
2. Mobilita študenta stáž SMT (krátkodobá aj dlhodobá) – u doktorandov
3. Kombinovaná mobilita SMS + SMT – kombinácia štúdia a stáže
4. Mobilita zamestnanca za účelom výučby STA
5. Mobilita zamestnanca za účelom školenia STT
6. Kombinovaná mobilita STA + STT – kombinácia výučby a školenia
Každý účastník Erasmus mobility musí prejsť transparentným výberovým konaním, ktoré realizuje príslušná katedra FF UCM.
Konkrétne informácie o termíne výberového konania na danej katedre FF UCM a o zmluvných partneroch sa dozviete na SharePointe, webovej stránke alebo sociálnych sieťach katedry a u katedrového koordinátora Erasmus+
(tu prosím prelink na https://ff.ucm.sk/sk/list-of-departmental-coordinators02/ alebo na SharePoint – medzinárodná spolupráca – koordinátori)
Vážené členky a vážení členovia akademickej obce Filozofickej fakulty UCM v Trnave, výsledky volieb do Akademického senátu UCM za Filozofickú fakultu sú k dispozícii v tomto dokumente Výsledky volieb do AS UCM
V dňoch 18. – 20. novembra 2024 sa realizoval pilotný projekt s názvom Týždeň otvorených dverí na Katedre rusistiky FF UCM v Trnave, v rámci ktorého Katedra rusistiky hostila 15 študentov z dvoch bilingválnych gymnázií: Gymnázia v Rajci a Gymnázia J. B. Magina vo Vrbovom. Tento projekt poskytol záujemcom o štúdium na Katedre rusistiky jedinečnú príležitosť bližšie sa oboznámiť s jej študijnými programami, pestrou paletou aktivít, jednotlivými vyučujúcimi a so špecifikami vysokoškolského štúdia.
Program podujatia bol veľmi pestrý a plný podnetných prednášok i seminárov, ktoré poslucháčom umožnili objaviť rôzne aspekty štúdia rusistiky. Prvý deň začal prehliadkou hlavnej budovy univerzity a univerzitnej knižnice, ako i Katedry rusistiky, po ktorej nasledovali odborné prednášky a semináre. Účastníci prejavili hlboký záujem o oblasť rusko-slovenských interlingválnych homoným, dejín a kultúry Ruska, a tiež sa aktívne zapájali do diskusií, v ktorých získali cenné informácie o živote a možnostiach rôznych foriem štúdia na našej katedre, ale aj o našich zahraničných partnerských inštitúciách.
Druhý deň mali študenti príležitosť vypočuť si prednášky o ruskej literatúre a reáliách Ruska. Aktívne pracovali na seminári ruský jazyk v cestovnom ruchu či na praktickom seminári simultánneho tlmočenia v tlmočníckych kabínkach, ktoré si osobne vyskúšali.
Jedným z vrcholov podujatia bola kreatívna a interaktívna poznávacia prechádzka po Trnave, známej aj ako „malý Rím“, ktorá účastníkom priniesla nielen nové poznatky, ale – veríme, že – aj nezabudnuteľné zážitky. Na záver podujatia sa konali kvízy a stretnutia s doktorandmi, počas ktorých sa gymnazisti dozvedeli viac o kariérnych možnostiach v oblasti rusistiky.
Týždeň otvorených dverí bol pre študentov vynikajúcou príležitosťou nielen na získanie nových informácií, ale aj na inšpiráciu pre výber ich budúceho univerzitného vzdelávania. Katedra rusistiky FF UCM ponúka široké možnosti štúdia a uplatnenia v oblasti jazykov, kultúry a medzinárodných vzťahov.
Dňa 12.11.2024 bola na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave otvorená fotografická výstava Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií. Výstava čiastočne mapuje vedeckú prácu a misionárske pôsobenie členky katedry Emílie Biháriovej v africkej Tanzánii. Ema, ako ju na katedre familiárne volajú, tragicky zahynula pri dopravnej nehode v milovanej Tanzánii, kde skúmala kmeň Datogov, založila školu a venovala sa vzdelávaniu ich detí. Členovia katedry sa rozhodli touto výstavou sprostredkovať Emine oduševnenie a vedecké úspechy svojim študentom i širšiemu publiku. Výstava bude prístupná verejnosti v priestoroch prízemia Filozofickej fakulty UCM v Trnave až do 28.2.2025.
V nadväznosti na 20. konferenciu Slovenskej terminologickej siete sa dňa 25.10.2024 na Zastúpení Európskej komisie v Bratislave konalo stretnutie študentov, vyučujúcich a terminológov zo slovenského odboru DGT. Na pozvanie organizátorov sa na ňom zúčastnila doc. Adela Böhmerová spolu s doktorandom Mgr. Adamom Bajzom. Cieľom stretnutia bolo ponúknuť študentom a vyučujúcim spoluprácu v oblasti terminológie a podieľať sa na budovaní terminologickej databázy IATE (InterAktívna Terminológia pre Európu). Obsahuje takmer 7 miliónov termínov v rôznych jazykoch a priebežne sa rozširuje a precizuje. Využívajú ju nielen prekladatelia a tlmočníci, ale aj národní experti a verejnosť. Vyučujúci sa do projektu môžu zapojiť so svojimi študentmi napr. v rámci bakalárskych prác, ktoré budú zamerané na pridelený terminologický projekt. Organizátori stretnutia odporučili pedagógom zvážiť využitie tejto možnosti zaangažovania poslucháčov do konkrétnej terminologickej spolupráce s DGT. Adam Bajza, absolvent našej Katedry anglistiky a amerikanistiky, na stretnutí prejavil organizátorom záujem o spoluprácu v rámci projektu IATE.
Na pozvanie dr. Zory Širokej, vedúcej Katedry anglistiky a amerikanistiky a jeho niekdajšej doktorandskej školiteľky doc. Adely Böhmerovej, dňa 12.11.2024 v rámci Týždňa vedy a techniky s prezentáciou na FF UCM v Trnave vystúpil doc. Marián Kabát z Katedry anglistiky a amerikanistiky FiF UK v Bratislave.
Prednáška pod názvom Praktické aspekty lokalizácie bola zameraná na lokalizáciu ako preklad softvérových produktov (neherný softvér, webové stránky a videohry). Po teoretickom úvode a samotnom predstavení lokalizácie sa zamerala na špecifické prekladateľské problémy, s ktorými sa lokalizátori pri práci pravidelne stretávajú. Záver tvorila praxeologická vsuvka o uplatniteľnosti absolventov v tejto oblasti. Doc. Kabát sa v rámci svojich prekladateľských skúseností už dlhšie špecializuje na lokalizáciu v preklade a stal sa popredným predstaviteľom tejto disciplíny. Venuje sa jej aj ako pedagóg a vyučuje ju na UK. O jeho prednášku na UCM bol veľký záujem. V obecenstve boli desiatky poslucháčov z bakalárskeho aj magisterského stupňa štúdia a pedagógovia dr. Široká, dr. Hudcovičová, dr. Horváth a doc. Böhmerová. Jeho prednáška na túto novú a aktuálnu tému bola veľmi zaujímavá, dynamická, zábavná, ale zároveň tiež podnetná, pričom jej autor poukázal aj na možnosti uplatnenia poslucháčov v tejto oblasti. Po teoretickej, odbornej aj praktickej stránke bola výrazným prínosom pre Katedru anglistiky a amerikanistiky, špecificky pre jej študijný program Anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii.
19. november patrí mužom. Medzinárodný deň mužov (MDM) nie je len ďalším bežným dátumom v kalendári – je to príležitosť zdôrazniť dôležitosť mužov v spoločnosti, upriamiť pozornosť na ich výzvy a podporiť harmonické spolužitie medzi pohlaviami. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by tento deň mal byť pre každého z nás dôležitý: