Aktuality

Archív správ

Pracovné stretnutie s vedúcou oddelenia sociálnych analýz Ministerstva obrany Slovenskej republiky

Katedru pedagogiky navštívila dňa 26.4. 2024 vedúca oddelenia sociálnych analýz z Ministerstva obrany Slovenskej republiky, PhDr. Dominika Pažická Černáková, PhD., ktorá počas pracovného stretnutia s členkami katedry pedagogiky doc. Mgr. Marianou Sirotovou, PhD.Mgr. Veronikou Michvocíkovou, PhD. načrtla možnosti realizovania edukačných aktivít MO SR. V prezentovaných aktivitách bol zdôraznený prínos pre skvalitnenie vysokoškolského edukačného procesu najmä v pregraduálnej príprave.    

Okrem toho prezentovali členky katedry prínos a čiastkové závery vyplývajúce z aktuálne riešených vedeckých projektov na katedre pedagogiky (KEGA 004UCM-4/2022 Podpora zdravia a pohody študentov prostredníctvom inkluzívnej edukácie na terciárnom stupni, BIN SGS02_2021_002 Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie).

Výsledkom pracovného stretnutia je plánovaná spolupráca na vedeckých projektoch, a aj spolupráca založená na realizácii workshopov pre vysokoškolských učiteľov a pre vysokoškolských študentov založených na aktuálnych otázkach zefektívnenia edukačného procesu prostredníctvom aplikovania vybraných stratégií súvisiacich s aspektom obrany.

Odovzdávanie diplomov a ocenení študentom FF UCM za ŠVOČ

Dňa 29. apríla 2024 sa uskutočnilo odovzdávanie diplomov a ocenení študentom katedier Filozofickej fakulty UCM v Trnave, ktorí sa zúčastnili a umiestnili na víťazných miestach v Študentskej Vedeckej Odbornej Činnosti (ŠVOČ).

Na prvých troch miestach sa podarilo podľa katedier (sekcií) umiestniť týmto študentom:

Katedra psychológie FF UCM (Katedrové kolo sa konalo 27. 02. 2024):
1. miesto: Ján Višňovský
2. miesto: Bc. Kristína Marcineková
3. miesto: Bc. Terezie Niederhafnerová

Katedra rusistiky FF UCM (Katedrové kolo sa konalo 26.03.2024):
1. miesto: Bc. Samuel Žeňuch
2. miesto: Bc. Soňa Valovičová
3. miesto: Eliška Laurová

Katedra slovenského jazyka a literatúry FF UCM (Katedrové kolo sa konalo 03. 04. 2024):
1. miesto: Emma Koťková
2. miesto: Tatiana Rovenská
3. miesto: Beáta Ondová

Katedra filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM (Katedrové kolo sa konalo 17. 04. 2024):
1. miesto: Bc. Maroš Kolár
2. miesto: Bc. Alexandra Sanislová
3. miesto: Bc. Ľubomír Haršány

ŠTUDENTSKÁ OSOBNOSŤ UCM - GAUDEAMUS 2024

Aktivita a tvrdá práca nášho študentstva na UCM neostala bez povšimnutia ani tento akademický rok. Gaudeamus 2024 pozná svojich víťazov.

Slávnostný galavečer organizovaný Študentskou radou UCM sa uskutočnil 24. apríla 2024 v Aule Jozefa Matúša. Odovzdávanie cien doplnil aj pestrý kultúrny program, ktorého súčasťou bolo vystúpenie Folklórneho súboru Trnafčan, tanečnej skupiny Vamos z Crazy Family a speváčky Karin Lašákovej. Okrem oceňovaných študentov na galavečer zavítali aj rektorka UCM v Trnave Katarína Slobodová Novákova, významní predstavitelia univerzity, župan TTSK Jozef Viskupič, či novinárka Denníka N, Lucia Osvaldová.

Udelených bolo celkovo 6 cien v rôznych kategóriách

V kategórii prínos pre univerzitu boli nominovaní Peter Vojtík, Emma Grišlová a Jakub Rataj. Túto cenu odovzdala, rektorka UCM Petrovi Vojtíkovi z Filozofickej fakulty, za zorganizovanie prezidentskej diskusie na pôde UCM.

Študentskou organizáciou roka sa stalo Univerzitné divadlo za inscenácie „ Zmeškané hovory“ a Piešťany podľa Wintera, cenu im odovzdal župan Jozef Viskupič. V kategórii boli nominovaný spolu s FMK TV a univerzitným časopisom Atteliér.

Cenu za umenie, si z rúk reportérky Lucie Osvaldovej prebral Maroš Majerník z Fakulty masmediálnej komunikácie, za propagovanie folklóru mladej generácií a zorganizovanie benefičného podujatia. Ďalšími nominovanými v kategórii boli Filip Čaňo a Univerzitné divadlo.

V ďalšej kategórii vedecká činnosť boli nominovaní študenti Ján Višňovský a Lenka Šamajová. Za 1. miesto v SVoČ a účasť na medzinárodných študentských psychologických dňoch v Prahe si cenu od významného vedca, profesora Sýkoru prevzal Ján Višňovský z Filozofickej fakulty.

Pracovné stretnutie s dekanom Fakulty humanitných štúdií Burgas Free University, Bulharsko

Dňa 24.4. 2024 sa členky katedry pedagogiky doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD. a Mgr. Veronika Michvocíková, PhD. zúčastnili pracovného stretnutia s dekanom Fakulty humanitných štúdií Assoc. Prof. Mihailom Prodanovom, PhD. z Burgas Free University, Bulharsko, ktorý realizuje mobilitu Erasmus+ na FF UCM v Trnave. Členky katedry pedagogiky v rámci pracovného stretnutia prezentovali čiastkové výsledky a najvýznamnejšie výstupy v rámci riešenia projektu BIN SGS02_2021_002 Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie. V rámci stručnej prezentácie projektu, jeho čiastkových výstupov a výsledkov boli zdôraznené hlavne publikačné výstupy umožňujúce vzdelávanie seniorov, a potreba neustálej podpory aktívneho starnutia seniorskej populácie.

ŠTÁTNE SKÚŠKY – PRIHLASOVANIE a HARMONOGRAM

Upozorňujeme končiacich študentov, že najneskôr do 4.5.2024 je potrebné prihlásiť sa na štátne záverečné skúšky prostredníctvom AIS.

Na štátne skúšky sa môžete prihlásiť až po absolvovaní všetkých skúšok a zapísaní hodnotenia do AISu.

V prípade technických problémov s prihlásením kontaktujte študijné oddelenie FF UCM.

V prípade chybového hlásenia o nesplnených prerekvizitách kontaktujte mailom prodekana pre štúdium, zároveň pošlite printscreen z AISu, ktoré prerekvizity štátnicového predmetu nemáte splnené.

Ďalšie pokyny týkajúce sa účasti na štátnej skúške nájdete na stránke: https://ff.ucm.sk/sk/statne-skusky/ 

Preštudujte si prosím informácie o tom, aké doklady je potrebné priniesť v deň štátnej skúšky, a tiež všetky upozornenia.

Rámcový harmonogram štátnych skúšok podľa študijných programov:  Harmonogram

Konkrétny dátum, miestnosť a čas zaradenia na štátne skúšky nájdete v systéme AIS, zaraďovanie na termín realizujú jednotlivé katedry, takže v prípade otázok týkajúcich sa zaradenia na termín kontaktujte príslušných katedrových koordinátorov pre štúdium.

Katedra filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave vás pozýva na diskusiu na tému: Sci – fi filozofia | Civilizačné tsunami: AI a syntetická biológia

Dňa 29. 4. 2024 o 18:00 vystúpi v Malom Berlíne Prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD. z Katedry filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave, ktorý bude diskutovať o knihe „The Coming Wave (2023)“ britského experta na umelú inteligenciu M. Suleymana. Ten od marca 2024 vedie divíziu umelej inteligencie vo firme Microsoft. O umelej inteligencii sa dnes rozsiahlo diskutuje aj vo verejnosti. V tieni pozornosti však zostáva nemenej revolučná a významná technológia syntetickej biológie/genetiky, ktorá nám umožňuje dizajnovať evolúciu života – tej bude venovaná táto prednáška.

Pestrý prednáškový deň s čestnými hosťkami zahraničných univerzít na Katedre rusistiky

16. apríla 2024 sa na Katedre rusistiky FF UCM uskutočnili tri prednášky čestných hostiek z partnerských univerzít.

Prvú prednášku na tému Языковая картина мира в переводе мемуарной прозы с русского на хорватский язык (Jazykový obraz sveta v preklade memoárovej prózy z ruštiny do chorvátčiny) predniesla prof. Irena Mikulaco, DrSc. z Univerzity Juraja Dobrilu v Pule (Chorvátsko). Pani profesorka oboznámila publikum s jej prekladom knihy 871 dní (autorka: Nineľ Koribskaja) o blokáde Leningradu z ruského do chorvátskeho jazyka a riešeniami vybraných prekladateľských ťažkostí z pohľadu rozdielneho jazykového obrazu sveta. Študenti boli zároveň pozvaní na 2. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Jazyk, preklad a medzinárodná komunikácia, ktorá sa uskutoční v Pule 17.–19. októbra 2024, a zároveň na 5. ročník medzinárodnej olympiády ruského jazyka v Chorvátsku, ktorá sa bude konať online 14.06.2024.

Pracovné stretnutia na Universidad del Rosario, Bogota, Colombia

V dňoch 31.3. – 11.4.2024 doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., dekanka Filozofickej fakulty, a Mgr. Veronika Michvocíková, PhD., vedúca Katedry pedagogiky, realizovali zahraničnú pracovnú cesta v rámci programu Erasmus+ na Universidad del Rosario, Bogota, Colombia.

V rámci pracovnej cesty sa stretli s dekankou Fakulty manažmentu (ESCUELA DE ADMINISTRACIÓN) a koordinátorkou zahraničných stáží Sandrou Milenou Chacón Sanchéz. Predmetom stretnutia bolo predstavenie organizačnej štruktúry fakulty, rozdelenie kompetencií jednotlivých pracovníkov, vízie budovania a rozširovania fakulty v personálnej, ako aj v infraštruktúrnej oblasti. Rovnako prebehlo aj stretnutie so zástupcom dekanky Mario Paredes a ďalších členov fakulty, ktorí riešia rozmanité vedecké projekty na národnej, a aj na medzinárodnej úrovni za účelom získania inšpirácií a podnetov pre budovanie významných interdisciplinárnych projektov medzi našimi inštitúciami.

V rámci ďalšieho pracovného stretnutia na oddelení medzinárodných vzťahov Universidad del Rosario konzultovali možnosti medzinárodnej spolupráce univerzít a potenciálu realizácie zahraničných výmenných stáži.

Cieľom pracovnej cesty bolo prehĺbenie spolupráce za účelom vytvárania spoločných vedecko-výskumných projektov, a to najmä v oblasti rozširovania bezpečnosti na univerzitách a v oblasti podpory a aplikovania inkluzívneho prístupu vo vysokoškolskom edukačnom procese. Problematika inklúzie a jej skúmanie v rámci zamerania Katedry pedagogiky FF UCM v Trnave bola veľmi podnetná pre pracovníkov pôsobiacich na Fakulte humanitných vied (SCUELA DE CIENCIAS HUMANAS), a môže byť predpokladom ďalšej spolupráce.

Pozvánka na medzinárodný workshop - International Workshop Invitation 15.5.2024

Vážení kolegovia,

dávame vám do pozornosti medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch, ktorý sa uskutoční dňa 15. mája 2024 na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave. Srdečne Vás pozývame na predloženie návrhu na prezentáciu do 1. mája 2024. Pre viac informácii kontaktujte predsedu organizačného výboru.

O worhshope: Medzinárodný workshop: Spoločenské vedy v Afrike - etické aspekty výskumu na konkrétnych prípadoch
Organizátor: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Slovensko
Predseda organizačného výboru: Mgr: Pavel Miškařík, PhD.
Termín konania: 15. mája 2024, 9:00 hod.
Miesto: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Námestie sv: Cyrila a Metoda v Trnave, Nám. J. Herdu 2, 917 01, Trnava
Termín uzávierky prihlášok: 1. máj
E-mail na predkladanie návrhov: pavel.miskarikjohn(zav.)doeucm.sk 

Všeobecné informácie o workshope:
Uprednostňujeme prezentácie autorov pochádzajúcich najmä z humanitných a spoločenských vied, hoci interdisciplinárny prístup je veľmi vítaný. Naším zámerom je ponúknuť príležitosť na akademickú prezentáciu všetkým, ktorí sa zameriavajú na hľadanie zaznamenateľných dôkazov, ktoré zdôrazňujú vzájomnú prepojenosť kultúrnych, sociálnych a náboženských aspektov ľudského života. Preto pozývame etnológov, antropológov, historikov, sociológov, spoločenských vedcov, lingvistov, filozofov a ďalších, aby sa zúčastnili tejto akademickej činnosti.

Počas workshopu každý autor predstaví prípadové štúdie zo svojho výskumu (15 min.). Po prezentácii bude prebiehať diskusia so študentmi, prevažne z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave zameria nie len na etické aspekty ich práce.

Autori budú mať tiež možnosť publikovať svoje príspevky v časopise Ethnologia Actualis: https://sciendo.com/journal/EAS

_____________________________________________________________________________________________________________

Dear Colleagues,

We bring to your attention the organization of the International Workshop: Social Sciences in Africa – Ethical Aspects of Research on Specific Case Studies, 15th of May 2024, Trnava, Slovakia. You are more than welcome to submit a proposal for presentation by 1st of May 2024. If you need more information, please, feel free to contact the organizational committee president.

About: International Workshop: Social Sciences in Africa – Ethical Aspects of Research on Specific Case Studies
Organized by: University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava, Slovakia
Organizational committee president: Mgr. Pavel Miškařík, PhD.
Date: 15th of May 2024, 9:00 a.m.
Place: University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava, Nam. J. Herdu 2, 917 01, Trnava, Slovakia
Deadline for submitting proposals: 1st of May
Email for submission: pavel.miskarikjohn(zav.)doeucm.sk 

Workshop general information:
We prefer presentations from authors coming mainly from humanities and social sciences, although an interdisciplinary approach is strongly encouraged. We intend to offer an opportunity for academic presentation to all those who focus on the search for recordable evidence that emphasizes the interrelatedness of cultural, social, and religious aspects of human life. Therefore, we invite ethnologists, anthropologists, historians, sociologists, social scientists, linguists, philosophers, and others to participate in our academic activity.

During the workshop, each author will present their case studies from their research (15 min.). After the presentation, each author will engage in a workshop with the students, mostly from the University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava, during which the intensive discussion will focus mostly, but not exclusively, on the ethical aspects of their work.

The authors will also have the possibility to publish papers about the topic presented during the event in our journal Ethnologia Actualis: https://sciendo.com/journal/EAS 

Pozvánka na záverečnú konferenciu projektu: Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie

Dňa 19. 04. 2024 sa na pôde Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave uskutoční záverečná konferencia projektu "Univerzita podporujúca inteligentné aktívne starnutie".

Projekt je orientovaný na oblasť vysokoškolskej pedagogiky so zameraním na propagáciu a implementáciu problematiky aktívneho inteligentného starnutia medzi rôznymi vekovými kategóriami edukantov navštevujúcich univerzity.

Hlavný dôraz je kladený na sprostredkovanie a implementáciu konceptu verejnoprospešných technológií v edukačnom procese, ktorý sa člení do oblastí zlepšovania vedomostí a zručností: inteligentná domácnosť; bezpečná komunikácia; technológie pre nezávislý život.
Aktivity projektu sú zamerané na viaceré skupiny účastníkov:
- propagácia konceptu a prípravy študentov 1. ročníka bakalárskeho štúdia na aktívne starnutie;
- propagácia konceptu medzi študentmi v študijných programoch pomáhajúcich profesií;
- propagácia konceptu medzi seniormi - účastníkmi záujmového vzdelávania Univerzity tretieho veku (U3V).

Aktivity projektu povedú k realizácií edukačných aktivít v oblasti aktívneho inteligentného starnutia, k rozvoju a implementácii inovatívnych učebných osnov a metodík pre cieľové skupiny, vedeckých štúdií a iných publikácií.

Viac o projekte nájdete na: https://ff.ucm.sk/sk/eea-grants/

Program konferencie